Kenta Nagana chtějí "vystrkat" z Mnichova

Kent Nagano, umělecký šéf bavorské státní opery, který tuhle instituci vede od roku 2006, nejspíš v roce 2013 skončí. Jeho smlouva s největší pravděpodobností nebude obnovena.
Devětapadesátiletému americkému dirigentovi chvíli trvalo, než na svou stranu získal náročné mnichovské publikum, ale i tak jeho působení v bavorské metropoli stále vyvolává rozporuplné reakce. Skutečný důvod jeho odchodu, který se v kuloárech rozebírá, je jeho osobní a názorový střet s Nikolausem Bachlerem, mnichovským intendantem, který mnichovskou operu vede od roku 2008. Naganovo umělecké působení je nezávislé a otevřené hudebním experimentů, s cílem překvapit nastudováním málo známých děl (třeba hitem letního operního festivalu roku 2007 – nastudováním opery Unsuk China Alenka v říši divů). Bachler je naopak zastáncem ověřených a klasických produkcí – a jeho úspěch je založen na zvýšení návštěvnosti Bayerische Staatsoper i přes probíhající hospodářskou krizi. Novináři spekulují, že Nagana nahradí Kirill Petrenko, který dirigoval úspěšné nastudování Její pastorkyně v Mnichově a prohlašuje, že je spíše pro Bachlerův způsob vedení – tedy držení se ověřené a klasické dramaturgie.

 

Nikolaus Bachler – ředitel Bayerische Staatsoper

Petrenkova kariéra je navzdory jeho nepochybnému hudebnímu talentu poněkud komplikovaná. Ze zdravotních důvodů spojených s vyčerpáním byl nucen zrušit připravované premiéry pro Mnichov v roce 2007. Nenastudoval tak pro režiséra Christofa Loye a Clause Gutha dvě z premiér zmíněné sezóny. Navíc má rozjednáno hudebním nastudování nového bayreuthského Prstenu v roce 2013 a dirigování jeho repríz v následujících čtyřech až šesti letech. To Petrenka dostane během července – tedy letošního operního festivalu, který je každoročním vyvrcholením mnichovské sezóny – až na šest let prakticky mimo hru.

Kirill Petrenko

Daniele Gatti a Bertrand de Billy: dvě jména dalších potenciálních Naganovových nástupců. Ti ale mají dlouhodobě uzavřené dirigentské závazky jinde. Takže to vypadá, že Petrenko je v současnosti jediným vážným kandidátem.

Bavorský ministr kultury Wolfgang Heubisch je zodpovědný za konečné rozhodnutí. Je to člověk, který taková rozhodnutí dělá rád na poslední chvíli. Takže se dá předpokládat, že bude veřejnost mučit spekulacemi až do konce roku 2011.


Mnichovští diváci dali svůj vlastní názor najevo při poslední repríze Dona Giovanniho, kdy hlučným dupáním a potleskem podpořili (teď už svého dirigenta) Kenta Nagana.

zdroj: web a německý tisk

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments