Kirill Petrenko se poprvé představil v čele Berlínských filharmoniků

Kirill Petrenko v pátek 23. srpna 2019 večer řídil svůj první koncert coby šéfdirigent Berlínských filharmoniků. Zazněla Devátá symfonie Ludwiga van Beethovena i symfonické pasáže z opery Lulu Albana Berga, informovala agentura DPA.
Kirill Petrenko (archiv OP)

S Kirillem Petrenkem vstoupilo  jedno z nejvěhlasnějších hudebních těles na světě úspěšně do nové éry. Jeho energický výkon si vysloužil bouřlivý několikaminutový potlesk publika, které zcela zaplnilo budovu Berlínské filharmonie.

Pokud měl tento večer stanovit měřítko Petrenkovy éry, očekává posluchače jízda, kterou lze sotva překonat co do intenzity a vzrušení, napsala DPA.

Petrenko provedl Beethovenovu Devátou strhující rychlostí a dílo, které mělo v programu vyměřeno 65 minut, zvládl o čtyři minuty dříve. Posluchači byli nadšeni. Bouřlivě oslavováni byli i sólisté ze závěrečné vokální věty, Ódy na radost, sopranistka Marlis Petersen, mezzosopranistka Elisabeth Kulman, tenorista Benjamin Bruns či Rundfunkchor Berlin.

Filharmonie uvedla Beethovenovu 9. symfonii pod vedením Petrenka i 24. srpna, kdy u příležitosti oslav pádu berlínské zdi zahrála před Braniborskou bránou pro 35.000 přihlížejících diváků.

Petrenko vedení orchestru převzal po Britovi Simonu Rattleovi, který berlínskému tělesu šéfoval 16 let. Podle DPA je Petrenko po “sonnyboyovi” Rattleovi spíše zdrženlivým a plachým mistrem. Zatímco s Rattlem orchestr vstoupil do věku multimédií 21. století, s Petrenkem se 128 hudebníků opět vrací ke svým kořenům, soudí německá agentura.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat