Klášterní hudební slavnosti nabírají v červenci tempo

Po pozvolném zahájení se tempo Klášterních hudebních slavností v červnu a červenci zrychlilo. Téměř každý druhý den se konal koncert na některém ze třinácti festivalových míst v Jeseníkách.
Duo Absoluto (zdroj Klášterní hudební slavnosti)
Duo Absoluto (zdroj Klášterní hudební slavnosti)

Spojovacím prvkem letošního ročníku Klášterních hudebních slavností je odkaz na 300. výročí narození skladatele Jiřího Antonína Bendy. Největším připomenutím jeho díla byla v květnu opera Vesnický trh v Divadle Šumperk a na konci června pak program Vivat Benda!. V šumperském Klášterním kostele nejprve zazněla Ouvertura na téma BEnDA skladatele Tomáše Illeho. Následoval Bendův Koncert pro cembalo a orchestr F dur. Sólistkou koncertu byla cembalistka Edita Keglerová a nenechala nikoho na pochybách, že tato volba byla vynikající. Vrcholem večera se stalo provedení Bendova melodramu Ariadna na Naxu. Neuvěřitelný herecký koncert v antické tragédii rozehráli Petr Stach (Theseus), Ivana Jirešová (Ariadna) a Apolena Veldová (Oreada). To vše ve spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice pod vedením Jiřího Petrdlíka. „Atmosféra večera byla neuvěřitelná a všichni diváci, včetně mě, odcházeli z koncertu plni obrovských emocí,“ shrnuje ředitel festivalu Roman Janků.

Následně se v rychlém sledu konaly koncerty ve Šternberku – Edita Adlerová & Petr Vacek, na zámku Velké Losiny – Duo Absoluto, poprvé v Bruntále – Duo Jedlinský & Fischer a na poutním místě na Hedeči – Jitka Hosprová & Helena Jiříkovská. Jak dosavadní průběh festivalu hodnotí ředitel Janků? „Musím říci, že jsem nadšen. Pravdou je, že u našich příznivců pozorujeme jistou změnu chování. Vstupenky se totiž prodávají až na poslední chvíli, předprodeje pro nás tedy nejsou ukazatelem zájmu o nabídku. Nicméně návštěvníci koncertů jsou ohromeni a nadšeni a my s nimi. Takové ohlasy jsou pro nás neuvěřitelným motorem.“

Edita Keglerová (zdroj Klášterní hudební slavnosti)
Edita Keglerová (zdroj Klášterní hudební slavnosti)

Dnes pokračují Klášterky hudebně pantomimickým večerem Tango Quartetto Re Campo v secesní Tančírně v Račím údolí. Následovat bude 8. července 2022 v hudební hale Horských lázní Karlova Studánka Koncert pro krále Friedricha II. v podání zahraničního hosta z Německa – Neues Barocktrio Berlin. Hned poté v unikátním dřevěném kostelíku v Maršíkově zazní Sólo pro Bacha violoncellisty Jiřího Bárty. Patronka festivalu Jana Boušková pak 12. července v lázních Jeseník představí nastupující generaci českých harfistek a 18. července poprvé na Klášterkách vystoupí renomované Škampovo kvarteto. Tím se uzavře první polovina letošního festivalu. Od konce srpna se Klášterky znovu probudí a do srdce Jeseníků přivedou další skvělé muzikanty a hudební projekty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments