Klavírista Lukáš Vondráček bude mít recitál v pražském Rudolfinu

Talentovaný klavírista Lukáš Vondráček, který jako první Čech v roce 2016 vyhrál prestižní klavírní soutěž královny Alžběty v Bruselu, vystoupí 14. prosince v pražském Rudolfinu. Jeho recitál v cyklu Symfonického orchestru hl. m. Prahy (FOK) Světová klavírní tvorba nabídne Dětské scény Roberta Schumanna, tři taneční skladby od Bedřicha Smetany a další. Po sobotním koncertu se opavský rodák do Prahy vrátí ještě v lednu 2020. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí FOK Tereza Axmannová.
Lukáš Vondráček (foto Petr Dyrc)

“Možná to zní jako klišé, ale já si myslím, že muzika dokáže svět zkrášlit a že se všichni potřebujeme obklopovat něčím krásným. Zároveň se skrze hudbu člověk učí hodně o sobě i o světě,” řekl Vondráček.

Klavírista v recitálu uvede třináctidílný cyklus drobných skladeb s názvem Dětské scény, které Schumann napsal v roce 1838. Poetické miniatury jsou míněny jako nostalgická vzpomínka na dětství z pohledu dospělého. Naopak Sonáta B dur Franze Schuberta vznikla v posledních měsících skladatelova života. “Je to hudba plná bolesti a utrpení, ale také lásky, radosti a touhy po životě,” uvedla Axmannová.

Další částí programu je původně jednovětá Sonatina Maurice Ravela, kterou skladatel později ještě rozšířil o dvě věty. K domácí tvorbě posluchače Vondráček přenese díky Českým tancům od Smetany. Napsal je po úplné ztrátě sluchu. Budou to Cibulička, Hulán a Skočná, pro které se inspiroval melodiemi ze sbírky písní básníka Karla Jaromíra Erbena.

V listopadu Vondráček vyjel na pětidenní turné společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava do Jižní Koreje. V pěti městech vystoupil společně s orchestrem pod vedením dirigenta Leoše Svárovského s ryze slovanským programem.

Třiatřicetiletý Vondráček pochází z Opavy a hře na klavír se věnuje od raného dětství, kdy se o něm hovořilo jako o zázračném dítěti. Na klavír začal hrát ve dvou letech a ve čtyřech už měl své první veřejné vystoupení. Ve 13 letech díky rektorské výjimce začal studovat hudební obor na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Roku 2012 absolvoval bostonskou New England Conservatory, v Bostonu dnes také žije. Získal mnohá mezinárodní ocenění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat