Klavírista Lukáš Vondráček bude mít recitál v pražském Rudolfinu

Talentovaný klavírista Lukáš Vondráček, který jako první Čech v roce 2016 vyhrál prestižní klavírní soutěž královny Alžběty v Bruselu, vystoupí 14. prosince v pražském Rudolfinu. Jeho recitál v cyklu Symfonického orchestru hl. m. Prahy (FOK) Světová klavírní tvorba nabídne Dětské scény Roberta Schumanna, tři taneční skladby od Bedřicha Smetany a další. Po sobotním koncertu se opavský rodák do Prahy vrátí ještě v lednu 2020. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí FOK Tereza Axmannová.
Lukáš Vondráček (foto Petr Dyrc)

“Možná to zní jako klišé, ale já si myslím, že muzika dokáže svět zkrášlit a že se všichni potřebujeme obklopovat něčím krásným. Zároveň se skrze hudbu člověk učí hodně o sobě i o světě,” řekl Vondráček.

Klavírista v recitálu uvede třináctidílný cyklus drobných skladeb s názvem Dětské scény, které Schumann napsal v roce 1838. Poetické miniatury jsou míněny jako nostalgická vzpomínka na dětství z pohledu dospělého. Naopak Sonáta B dur Franze Schuberta vznikla v posledních měsících skladatelova života. “Je to hudba plná bolesti a utrpení, ale také lásky, radosti a touhy po životě,” uvedla Axmannová.

Další částí programu je původně jednovětá Sonatina Maurice Ravela, kterou skladatel později ještě rozšířil o dvě věty. K domácí tvorbě posluchače Vondráček přenese díky Českým tancům od Smetany. Napsal je po úplné ztrátě sluchu. Budou to Cibulička, Hulán a Skočná, pro které se inspiroval melodiemi ze sbírky písní básníka Karla Jaromíra Erbena.

V listopadu Vondráček vyjel na pětidenní turné společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava do Jižní Koreje. V pěti městech vystoupil společně s orchestrem pod vedením dirigenta Leoše Svárovského s ryze slovanským programem.

Třiatřicetiletý Vondráček pochází z Opavy a hře na klavír se věnuje od raného dětství, kdy se o něm hovořilo jako o zázračném dítěti. Na klavír začal hrát ve dvou letech a ve čtyřech už měl své první veřejné vystoupení. Ve 13 letech díky rektorské výjimce začal studovat hudební obor na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Roku 2012 absolvoval bostonskou New England Conservatory, v Bostonu dnes také žije. Získal mnohá mezinárodní ocenění.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na