Klavírista Tomáš Kačo přidá v listopadu ještě jeden koncert

Klavírista s skladatel Tomáš Kačo vystoupí v listopadu po třech letech v Praze, a to hned dvakrát. Kačův sólový koncert v rámci koncertního cyklu Hybatelé rezonance se setkal s nadšeným přijetím a necelé dva měsíce před jeho konáním byl vyprodán. Proto pořadatelé k původně oznámenému termínu 12. listopadu přidávají další koncert 13. listopadu, který se uskuteční taktéž v Anežském klášteře.
Tomáš Kačo (zdroj tomaskaco.com)

Zájem o koncert Tomáše Kača stvrzuje, že se bude jednat o mimořádnou událost sezóny, kdy se mladý umělec představí v Česku poprvé po úspěšném koncertním debutu v Carnegie Hall. Tomáš Kačo zároveň v Praze pokřtí své debutové album My Home, na kterém hostuje několikanásobný držitel ceny Grammy John Patitucci, Ondřej Gregor Brzobohatý, Kühnův dětský sbor, ale i Kačova mladší sestra Veronika.

Za koncertním cyklem Hybatelé rezonance stojí firma Bechstein ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Navazuje tak na úspěšný dvouletý projekt, na kterém zazněl komplet Beethovenových klavírních sonát v podální Saalema Ashkara.

 

 

Kačo během dvou let vystudoval slavnou Berklee College of Music v americkém Bostonu, která ho mimo jiné naučila využít jeho romské kořeny jako cennou tvůrčí devízu. To mu umožňuje vytvořit specifický skladatelský i interpretační styl, ve kterém se prolínají prvky vážné hudby, jazzu i lidové hudby a v němž má zásadní místo improvizace. Svoji cestu za hudbou začal ve velmi skromných poměrech. Čtvrtý z 12 sourozenců začal v pěti letech hrát na klavír zcela intuitivně, noty, stupnice a základy techniky a hudební teorie přišly až na novojičínské ZUŠ ve 12 letech. „To, že jsem začínal improvizací a hraním podle sluchu, byla jedna z mých největších výhod, co se hudebního vnímání týče,“ hodnotí situaci s odstupem. Následovala studia na Janáčkově konzervatoři v Ostravě pod vedením renomovaného profesora Pavla Motlocha, jehož Tomáš Kačo považuje i za svého osobního mentora. Ke stěžejním učitelům na pražské AMU patřil především profesor Ivo Kahánek, se kterým se nyní symbolicky setká právě v rámci cyklu Hybatelé rezonance. Peněžní výhru v soutěži mladých skladatelů pak „utratil“ za svou americkou šanci – za přijímací zkoušky na bostonskou hudební školu v Berklee, již dokončil už pod dvou letech studia v roce 2017, a za oceánem zůstal.

Další z večerů Hybatelů rezonance patří jedné z nejvýraznějších muzikantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem Beatě Hlavenkové 4. března 2019. Silnou osobností mezi pianisty je i Jan Bartoš, výrazný žák Ivana Moravce, kterého charakterizuje technická virtuozita ve spojení s hlubokým přemýšlivým muzikantstvím. Jeho program 8. dubna ocení milovníci děl světových velikánů Schuberta i Beethovena.  Koncertní cyklus pak uzavře 10. června Ivo Kahánek. Svou technicky dokonalou a působivou interpretací si vybudoval nejen u tuzemského publika výjimečné postavení. V jeho podání zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Miroslava Kabeláče, Leoše Janáčka i Ludwiga van Beethovena.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]