Klavírní duo Silver-Garburg poprvé zahraje v Praze

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera uvede 7. a 8. října 2020 ve Smetanově síni koncert s Beethovenovou Sedmou symfonií, dílo, které je spjato s Čechami: skladatel tuto symfonii začal psát během léčení v teplických lázních roku 1811. Ještě před ní se však pražské publikum může těšit na setkání s klavírním duem Silver-Garburg, které slaví úspěchy po celém světě. V Praze však ještě nehrálo a navíc přijíždí se skladbou, která zde ještě nezněla: Koncert pro čtyřruční klavír a smyčce, jejž pro ně speciálně vytvořil rakouský skladatel Richard Dünser úpravou Brahmsova klavírního kvartetu.
Silver-Garburg Duo (foto Frank Eidel)

„Vyjadřujeme každý své vlastní emoce, ale zároveň i jakýsi společný cit. Jsme jedno, a přesto spolu vedeme dialog, to je kouzlo,“ říká klavíristka Sivan Silver. A Gil Garburg dodává: „Čím více spolupracujeme, tím více spolu rosteme a tím svobodnějšími se stáváme. Stejně jako dirigent realizuje svoji vizi s orchestrem; všechno, co si každý z nás představuje, provádí čtyřma rukama.“

Dünserova úprava vychází ze dvou originálních verzí Brahmsovy hudby: 1. klavírního kvartetu a z jeho přepisu pro čtyřruční klavír. Tento kvartet Brahms složil v 28 letech, skladba v sobě spojuje klasickou formu s již tehdy individuálně vyprofilovanou, brahmsovsky rozmáchlou melodikou a s využitím tehdy tolik populárních motivů maďarské lidové hudby, které přinášejí dílu efektní a ohnivý závěr.

Za více než dvacet let společného života a hudebního působení nalezli Sivan Silver a Gil Garburg dokonalé souznění. Jejich poslední album „Illumination“ (pro label Berlin Classics) s podtitulem „Let there be light!“ vyvolalo obdiv a uznání kritiky pro „prvotřídní tonální citlivost, výtečnou souhru a nápadité využívání rubat a agogiky“ (časopis Concerti). Oba klavíristé vystupují také sólově. V duu koncertovali již ve více než 70 zemích pěti kontinentů. V roce 2014 získali jako duo profesuru na Univerzitě umění ve Štýrském Hradci. Vyučují také na mistrovských kurzech po celém světě.

Slovo dramaturga Martina Rudovského: „Hudební i životní partneři Sivan Silver a Gil Garburg už hráli leckde: Carnegie Hall v New Yorku, Musikverein ve Vídni, Festspielhaus v Salcburku, Berlínská filharmonie… V říjnu 2020 se poprvé představí v Praze a hned s sebou přivezou neobyčejně zajímavý kousek; vynikající rakouský skladatel Richard Dünser právě pro toto duo upravil Brahmsův klavírní kvartet do podoby čtyřruční za doprovodu smyčců. Smyčce pak hrají klíčovou úlohu také ve slavném Allegrettu ze Sedmé symfonie Ludwiga van Beethovena. Této výsostné hudby se nezhostí nikdo jiný než šéfdirigent Tomáš Brauner.“

Beethoven – Symfonie č. 7
7. a 8. 10. 2020, Obecní dům

  • Johannes Brahms – Koncert pro čtyřruční klavír a smyčce (arr. Richard Dünser)
  • Ludwig van Beethoven – Symfonie č. 7 A dur
  • Silver-Garburg duo – Sivan Silver, Gil Garburg | klavír
  • Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
  • Tomáš Brauner | dirigent

Vstup na koncert je povolen pouze v rouškách. Prosíme o dodržování platných hygienických opatření. Desinfekce na ruce bude k dispozici u vstupů. Veškeré informace o opatřeních včetně těch, která pro naše koncerty platí při nouzovém stavu, jsou zveřejněny a v případě změn aktualizovány na webových stránkách FOK.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments