Kněžíková, Margita a Brückler vystoupí na koncertech X Mas Gala

Tenorista Štefan Margita se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou a barytonistou Jiřím Brücklerem v prosinci společně vystoupí na vánočních koncertech po České republice. Na akci s názvem X Mas Gala zazní známé vánoční melodie a koledy. Základ programu budou tvořit skladby z alba X Mas, za jehož prodej Margita loni získal zlatou desku.

 

Štefan Margita, Kateřina Kněžíková a Jiří Brückler (zdroj X Mas Gala 2018)

Na albu za doprovodu Symfonického orchestru Symphony Masters zpívá například Schubertovou Ave Maria, melodii En Aranjuez Con Tu Amor španělského skladatele Joaquína Rodriga nebo oblíbené vánoční skladby O Holy Night a Panis Angelicus.

Série koncertů začne 5. prosince ve Zlíně, kde umělce doprovodí Filharmonie Bohuslava Martinů. Po vystoupeních v Brně a Hradci Králové turné vyvrcholí 18. prosince v pražském Obecním domě, kde s trojlístkem pěvců zahraje Filharmonie Hradec Králové. Obě tělesa povede dirigent Robert Jindra.

Věřím, že se nám podaří vytvořit atmosféru tím, že do toho zapojíme publikum, které si s námi bude moci zazpívat. Propojíme se s hledištěm a všichni si užijeme vánoční atmosféru. Snad to nebude jenom takový koncert, kde si člověk přijde zazpívat a zase odejde,“ řekla Kněžíková.

Program nabídne díla Petra Iljiče Čajkovského, Cira Dammicca, Jestera Hairstona, Jamese Chadwicka, Wolfganga Amadea Mozarta, Joaquína Rodriga, Franze Schuberta a Pietra Yona.

O koncerty je velký zájem. Obecní dům je podle pěvců téměř vyprodaný a ve Zlíně vyprodali obě dvě vystoupení. „Máme velkou radost, že ve městě velikosti Zlína je o koncert takový zájem a stejně tak v Praze, kde je velká konkurence akcí,“ uvedla Kněžíková.

Barytonista Brückler na X Mas Gala nahradí Adama Plachetku zpívajícího na albu, který má v prosinci koncertní závazky v Paříži jako Alidoro v Rossiniho Popelce. „Zbyly na mě některé písně, které na albu zpíval, a plus tam jsou přidané české koledy, ze kterých mám velkou radost. Posluchače čeká pestrá škála koled, od těch veselých až po ty melancholické,“ sdělil Brückler.

Podle Margity, který vystupuje převážně v zahraničí a zpíval v nejslavnějších operních domech, jako jsou milánská La Scala, londýnská Covent Garden a newyorská Metropolitní opera, nebylo album X Mas jednorázovou záležitostí. „Klidně bych uvažoval o X Mas 2, takové album se dá poslouchat každé Vánoce, třeba i jako kulisa k pečení. To mě vůbec neuráží, svědčí to o popularitě. Vždyť i Luciano Pavarotti říkal, že úspěch je, když váš plakát visí na záchodě,“ konstatoval Margita, který před 30 lety zvítězil na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a v srpnu téhož roku získal angažmá v opeře Národního divadla v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat