Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2019

Do 1. prosince 2018 je stále možné se přihlásit do mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2019, která se bude konat v oborech HOBOJ a FLÉTNA již tradičně od 7. do 15. května 2019 v Praze.
Mezinárodní hudební soutěž Pražského jara (foto Zdeněk Chrapek)

Porota
Účast v porotách přislíbili renomovaní sólisté, pedagogové i orchestrální hráči. Hobojové porotě bude předsedat Dominik Wollenweber, člen Berlínské filharmonie a pedagog na Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ v Berlíně. Dalšími členy poroty jsou Emanuel Abbühl, sólohobojista London Symphony Orchestra, Olivier Doise, sólohobojista Orchestre Philharmonique de Radio de France, Lucas Macías Navarro, sólohobojista Lucerne Festival Orchestra a asistent dirigenta v Orchestre de Paris, Jeffrey Rathbun, člen The Cleveland Orchestr a pedagog na Cleveland Institute of Music. Českými zástupci v této porotě jsou Vladislav Borovka, člen České filharmonie a Prague Philharmonia Wind Quintet a Vilém Veverka, člen Ensemble Berlin-Prag a Filharmonie Brno.

Flétnovou porotu povede Christina Fassbender, pedagožka na Universität der Künste v Berlíně, kterou doplní András Adorján, významný pedagog na hudebních univerzitách v Kolíně nad Rýnem a Mnichově, Philippe Bernold, pedagog na Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris, Sylvia Careddu, sóloflétnistka Vídeňských filharmoniků, pedagožka na Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ v Berlíně, Barthold Kuijken, pedagog na Royal Conservatory v Haagu a Bruselu. Z českých flétnistů zasednou v porotě Jan Ostrý, pedagog Pražské konzervatoře, Fakulty umění Ostravské univerzity a Musik und Kunst Privatuniversitat der Stadt Wien a Jiří Válek, emeritní člen České filharmonie a pedagog Akademie múzických umění v Praze.

Nové skladby

I pro nadcházející soutěž Pražské jaro objednalo novou skladbu pro každý obor. Martin Hybler napsal Sound-Telescope pro sólový hoboj a Jaroslav Pelikán Introduzione e tema con variazioni pro flétnu s doprovodem klavíru. Tyto skladby budou soutěžícím přijatým do soutěže zaslány tři měsíce před konáním soutěže a ve světové premiéře zazní během druhých kol, tedy 11. května 2019 v oboru hoboj a 12. května 2019 v oboru flétna. Za nejlepší interpretaci těchto skladeb je také vypsána cena Nadace Český hudební fond.

Masterclass

Během nadcházejícího ročníku soutěže se také uskuteční dva mistrovské kurzy, a to v sobotu
11. května od 16 hodin s flétnistou Andrásem Adorjánem a v pondělí 13. května od 10 hodin s hobojistou Jeffrey Rathbunem. Masterclass se uskuteční v prostorách pražské HAMU a jsou otevřené široké veřejnosti. Aktivní účastníci z řad studentů se mohou hlásit do 31. března 2019 na emailové adrese [email protected].

Soutěžní podmínky, online přihlášku i harmonogram soutěže lze nalézt webových stránkách soutěže. Zájemci o účast v soutěži vyplní online přihlášku, k níž přiloží mimo další přílohy také nahrávky s repertoárem pro předkolo. Uzávěrka přihlášek je 1. prosince 2018. Výsledky výběrového předkola budou zveřejněny nejpozději 20. ledna 2019 na našich internetových stránkách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat