Kolaudace opravené Státní opery se uskuteční 5. prosince

Kolaudace historické budovy Státní opery Praha, v níž se dokončují opravy, by se měla podle plánu uskutečnit ve čtvrtek 5. prosince. Do provozní budovy se již začala stěhovat technika a oficiální předání stavby Národnímu divadlu (ND) by se pak mělo uskutečnit v neděli 15. prosince. ČTK dnes o tom informoval mluvčí ND Tomáš Staněk.
Hlediště Státní opery (zdroj ND)

“Státní opera se divákům znovu otevře 5. ledna 2020, tedy po téměř třech letech rekonstrukce a přesně 132 let od jejího prvního otevření,” dodal.

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun. Velké zásahy do ceny znamenala změna technologie jevištní točny za 115 milionů korun a rekonstrukce vzduchotechniky. Cena nakonec vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH.

Podle Staňka se zaměstnanci v současné době připravují na stěhování, přičemž první etapa začne před Vánocemi, druhá pak v lednu. Již brzy se v hledišti také instalují nová křesla s inovací v podobě zabudovaných čtecích zařízení s možností výběru titulků. “První zkoušky v nových prostorách se uskuteční koncem letošního roku. Velkým lákadlem pro umělce jsou nové zkušebny a nahrávací studio se skvělou akustikou,” uvedl Staněk.

Při stavebních pracích na piazzettě mezi budovou bývalého Federálního shromáždění a historickou budovou Státní opery byly v hloubce dva až čtyři metry pod současným povrchem nalezeny neznámé cihlové zdi. Původní domněnka, že by se mohlo jednat o konstrukce, které souvisejí s barokním opevněním Prahy, se nepotvrdila. Odborníci předpokládají, že se jedná o součást uličního kanalizačního systému z 2. poloviny 19. století.

Návštěvníci 5. ledna uvidí program s podtitulem Státní opera v proměnách času (1888-2018). Slavnostní koncert v režii Alice Nellis diváky provede po historii čtyř zdejších operních souborů. Koncepci večera připravili dramaturgové Jitka Slavíková a Ondřej Hučín. Pod taktovkou hudebního ředitele SO Karla-Heinze Steffense se představí sólisté Opery ND, čeští i zahraniční hosté, například Lise Davidsen, Pavel Černoch, Eva Urbanová či Kateřina Kněžíková. Vystoupí spolu s Orchestrem a Sborem Státní opery. Minulý týden bylo dokončeno natáčení medailonků s dramatikem Pavlem Kohoutem, který se ve slavnostní večer ujme průvodního slova.

Umělecká skupina 3dsense připravuje ke slavnostnímu znovuotevření Státní opery audiovizuální show na přední fasádu budovy divadla. K tomu využije umístění divadelní budovy na magistrále a komponenty videomappingu se stanou projíždějící vozidla.

Zkoušet se začaly inscenace, které ND uvede ve Státní opeře v příštím roce – Král Roger a Mistři pěvci norimberští. Zkoušky se zatím konají v provozní budově Národního divadla, ale brzy se přesunou do nových prostor. Do Státní opery se po jejím otevření vrátí v novém obsazení oblíbená inscenace z loňského roku Fidelio, kritiky oceňovaná inscenace Jiřího Heřmana Madama Butterfly či Nabucco.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na