Kolaudace opravené Státní opery se uskuteční 5. prosince

Kolaudace historické budovy Státní opery Praha, v níž se dokončují opravy, by se měla podle plánu uskutečnit ve čtvrtek 5. prosince. Do provozní budovy se již začala stěhovat technika a oficiální předání stavby Národnímu divadlu (ND) by se pak mělo uskutečnit v neděli 15. prosince. ČTK dnes o tom informoval mluvčí ND Tomáš Staněk.
Hlediště Státní opery (zdroj ND)

“Státní opera se divákům znovu otevře 5. ledna 2020, tedy po téměř třech letech rekonstrukce a přesně 132 let od jejího prvního otevření,” dodal.

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun. Velké zásahy do ceny znamenala změna technologie jevištní točny za 115 milionů korun a rekonstrukce vzduchotechniky. Cena nakonec vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH.

Podle Staňka se zaměstnanci v současné době připravují na stěhování, přičemž první etapa začne před Vánocemi, druhá pak v lednu. Již brzy se v hledišti také instalují nová křesla s inovací v podobě zabudovaných čtecích zařízení s možností výběru titulků. “První zkoušky v nových prostorách se uskuteční koncem letošního roku. Velkým lákadlem pro umělce jsou nové zkušebny a nahrávací studio se skvělou akustikou,” uvedl Staněk.

Při stavebních pracích na piazzettě mezi budovou bývalého Federálního shromáždění a historickou budovou Státní opery byly v hloubce dva až čtyři metry pod současným povrchem nalezeny neznámé cihlové zdi. Původní domněnka, že by se mohlo jednat o konstrukce, které souvisejí s barokním opevněním Prahy, se nepotvrdila. Odborníci předpokládají, že se jedná o součást uličního kanalizačního systému z 2. poloviny 19. století.

Návštěvníci 5. ledna uvidí program s podtitulem Státní opera v proměnách času (1888-2018). Slavnostní koncert v režii Alice Nellis diváky provede po historii čtyř zdejších operních souborů. Koncepci večera připravili dramaturgové Jitka Slavíková a Ondřej Hučín. Pod taktovkou hudebního ředitele SO Karla-Heinze Steffense se představí sólisté Opery ND, čeští i zahraniční hosté, například Lise Davidsen, Pavel Černoch, Eva Urbanová či Kateřina Kněžíková. Vystoupí spolu s Orchestrem a Sborem Státní opery. Minulý týden bylo dokončeno natáčení medailonků s dramatikem Pavlem Kohoutem, který se ve slavnostní večer ujme průvodního slova.

Umělecká skupina 3dsense připravuje ke slavnostnímu znovuotevření Státní opery audiovizuální show na přední fasádu budovy divadla. K tomu využije umístění divadelní budovy na magistrále a komponenty videomappingu se stanou projíždějící vozidla.

Zkoušet se začaly inscenace, které ND uvede ve Státní opeře v příštím roce – Král Roger a Mistři pěvci norimberští. Zkoušky se zatím konají v provozní budově Národního divadla, ale brzy se přesunou do nových prostor. Do Státní opery se po jejím otevření vrátí v novém obsazení oblíbená inscenace z loňského roku Fidelio, kritiky oceňovaná inscenace Jiřího Heřmana Madama Butterfly či Nabucco.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat