Cestu Čechů a Poláků ke svobodě připomene koncert v katedrále

Události roku 1989 a společnou polsko-českou cestu ke svobodě připomene v pondělí večer v katedrále sv. Víta na Pražském hradě koncert. Vystoupí na něm mezinárodní soubor s názvem I, Culture Orchestra, který bude řídit legenda světové hudební scény, polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki. Zazní jeho skladby Credo a Hymnus ke sv. Vojtěchu.
Katedrála sv. Víta (zdroj cs.wikipedia.org/foto Michal Bjalek)

Sametová revoluce v Československu byla součástí a završením velkých historických změn ve střední Evropě v roce 1989. Proto se právě v Praze bude podle organizátorů konat koncert, který připomene regionální rozměr tohoto mimořádného historického okamžiku. “Chceme sdílet radost ze svobody se svými sousedy,” uvedla Barbara Schabowska, ředitelka Institutu Adama Mickiewicze, který koncert organizuje. Podílí se na něm také Kancelář prezidenta republiky, Správa Pražského hradu, pražské arcibiskupství, polské velvyslanectví a Akademie klasické hudby. Koncert má záštitu prezidentů obou zemí a arcibiskupa pražského a primase českého kardinála Dominika Duky.

Datum a dějiště koncertu odkazují k jedné z významných událostí sametové revoluce, protože právě v pondělí 25. listopadu uplyne 30 let od děkovné mše kardinála Františka Tomáška za kanonizaci Anežky České polským papežem Janem Pavlem II. Pražskou bohoslužbu si nenechaly ujít tisíce poutníků, stejně jako dva týdny předtím samotnou kanonizaci v Římě. Slavnost svatořečení byla jednou z předzvěstí politických změn v tehdejším totalitním Československu, které pak odstartovaly události 17. listopadu.

“Je důležité připomínat, že naše země nebyly izolovanými ostrovy, že se v boji o svobodu navzájem inspirovaly. Právě mezi Poláky a Čechoslováky byly tyto vazby nejsilnější. Československo-polská solidarita byla první přeshraniční opoziční organizace ve východní bloku,” připomněl Maciej Ruczaj z Polského institutu v Praze.

K provedení koncertu pořadatelé vybrali mezinárodní těleso I, Culture Orchestra, tvořené mladými hudebníky převážně ze zemí Východního partnerství. Orchestr byl založen v roce 2011 během polského předsednictví Rady Evropské unie, v posledních letech vystoupil v největších koncertních sálech Evropy: Concertgebouw v Amsterdamu, BOZAR v Bruselu, Labské filharmonii v Hamburku a Opera Berlioz v Montpellier. Na pražském koncertě vedle něj vystoupí Sbory Filharmonie Karola Szymanowského v Krakově a sólisté Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski a Robert Jezierski.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat