Komu vděčíme za Chanel No.5?

Je tomu už téměř sto let, co legendární Coco Chanel navštívila v Paříži první představení Svěcení jara od Igora Stravinského. 23.května 1913 odcházela naprosto uchvácená. Rytmická disonance hudby a hlavně šokující, živočišná baletní choreografie Nižinského způsobila takový rozruch, že se z představení stal veřejný skandál. Toto dílo zanechalo trvalý vliv na rytmické struktury kompozic dalších skladatelů a právě díky Svěcení jara se Stravinskij zapsal do historie hudby jako revolucionář, který výrazně posunul hranice moderní vážné hudby.


O sedm let později se ti dva setkali znovu, za jiných okolností, na večeři u Sergeje Ďagileva, impresária Ballet Russes. Ačkoli módní salon Coco Chanel si vedl velmi dobře, Coco smutnila, neboť právě ztratila dalšího z řady svých milenců. Igor byl mezitím nucen uprchnout do Francie před Ruskou (vlastně už sovětskou revolucí). „Švadlena“ a skladatel si okamžitě padli do oka a Coco pozvala Igora s celou rodinou do svého venkovského sídla, luxusní vily „Bel Respiro“. Horké letní měsíce toho roku jen přidávaly na intenzitě mileneckého vztahu těchto dvou velmi odlišných osobností. Igor přijal nový, liberálnější, způsob komponování a Coco předvedla světu svůj nový parfém Chanel No. 5. Napětí ve vile se stupňovalo každým dnem, až dosáhlo neudržitelné míry. Igorova manželka, která trpěla souchotinami, už to nemohla déle snášet a odstěhovala se. Igor ji zanedlouho následoval. Předtím ještě získal od Coco „anonymní“ dar 300 tisíc franků na obnovenou premiéru Svěcení jara u Ďagileva. Horký vztah jednoho léta byl u konce.


Gabrielle Bonheur „Coco“ Chanel (1883-1971) se z řadové švadleny vypracovala na místo nejrespektovanější francouzské módní návrhářky. Její modernistická filozofie, design dámského oblečení inspirovaný pánskou módou a pro ženy osvobozující koncept jednoduchosti, vypadající však noblesně, z ní udělal největší módní ikonu 20. století. Značka a módní dům číslo 31 v ulici Cambon v Paříži, nesoucí jméno Chanel, zanechal tak významný vliv, že časopis TIME ji zařadil – jako jedinou ze světa módy – mezi stovku nejvýznamnějších osobností minulého století.

Coco neměla o muže nouzi. Mnozí její milenci patřili mezi nejvlivnější muže své doby. Nicméně nikdy se neprovdala. Jeden z důvodů, proč nikdy, uvedla sama, když se jí novináři ptali, proč si nevzala vévodu z Westminsteru: „Bylo několik vévodkyň z Westminsteru, ale je pouze jediná Chanel.“ Ještě za svého života se dočkala ztvárnění sebe sama v muzikálu na Broadwayi v roce 1969 s názvem Coco. Hrála jí neméně slavná Katherine Hepburn, v té době držitelka tří Oskarů. Muzikál se dočkal 40 předpremiér a 329 regulérních repríz. Katherine Hepburn byla za roli Coco nominována na Tony Award. V roce 2003 vyšel knižně román Coco & Igor od Chrise Greenhalga, jehož děj se věnuje převážně právě zmiňované milostné aféře a následujícím tvůrčím úspěchům obou hlavních protagonistů. Na stejný námět bylo natočeno také několik filmů a televizních seriálů. Zdá se, že Coco žije dál!

Igor Fjodorovič Stravinskij (1882-1971), ruský hudební skladatel, klavírista a dirigent, se bez pochyb řadí mezi nejdůležitější a nejvlivnější hudební skladatele 20. století. Stejně jako Coco Chanel i tento kosmopolitní Rus se dostal do seznamu sta nejvlivnějších lidí minulého století v žebříčku, sestavovaném časopisem TIME. V roce 1934 přijal francouzské občanství, v roce 1946 pak americké. V roce 1906 se poprvé oženil. S Katerinou Nossenko měl čtyři děti. Ačkoliv jejich manželství trvalo 33 let, Stravinského životní láskou byla Vera de Bosset, která se po smrti Kateriny stala jeho druhou manželkou a zůstala mu po boku až do smrti.

Chanel No. 5 představuje první parfém, uvedený na trh módní návrhářkou Coco Chanel v roce 1921. Prodává se velmi dobře dodnes jako nejlegendárnější světový parfém. Podle firmy, která jej dodává na trh, se ve světě každých 55 vteřin prodá jeden kus. Pro Chanel ho vytvořil francouzský výrobce parfémů Ernest Beaux. Vznik tohoto mimořádného parfému je opředen mnoha legendami, k nimž výrazně přispěla jak Coco Chanel, tak i Ernest Beaux. Coco a Ernest se setkali v Cannes v létě roku 1920 a Ernest jí předvedl svoje parfémy. Coco měla původně v úmyslu pouze připravit asi 100 kusů nového parfému jako speciální dárek pro své nejlepší zákaznice. Když se jí Ernest zeptal, jak pojmenuje tuto novinku, odpověděla: “ Novou kolekci uvádím na trh pokaždé pátý den 5. měsíce v roce. Zdá se, že číslo 5 je pro mě šťastné. Proto se bude jmenovat Číslo 5.”

Coco Chanel zemřela v lednu roku 1971 v hotelu Ritz v Paříži, kde měla své luxusní apartmá (je to blízko č. 31 v ulici Cambon). U postele měla ikonu, kterou jí kdysi věnoval Igor Stravinskij, láska jejího života. Igor zemřel o necelé tři měsíce později v USA.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments