Komunitní prostor Smíchov představuje nový hudební projekt Šest na pětce

V období od 14. září do 14. prosince zazní šest komorních koncertů klasické hudby na půdě kostela českobratrské církve evangelické na Smíchově. Místní aktivní členové sboru, přátelé, sousedé spolu s farářem zde založili Komunitní prostor Smíchov, který otevírá dveře kostela a vytváří zázemí pro sousedy, místní komunitu i širokou veřejnost. Projekt nabízí pravidelné aktivity širokému publiku od tanečně-pohybových lekcí, diskusních večerů, sousedsko-komunitních akcí, výstav současného umění, poraden a pomoci potřebným, koncertů moderní i klasické hudby, na které naváže s novým hudebním cyklem.
Kostel českobratrské církve evangelické na Smíchově (zdroj Komunitní prostor Smíchov)
Kostel českobratrské církve evangelické na Smíchově (zdroj Komunitní prostor Smíchov)

Projekt Šest na pětce využívá unikátní akustiky a atmosféry nově zrekonstruovaného chrámu kostela. Cílem je kvalitní hudební produkce, setkávání, sdílení, dialog, podpora, aktivizace a terapie živou klasickou hudbou, na kterou bude také navazovat doprovodný program 6na5.

Cyklus Šest na pětce zahájí 14. září Kukal Quartet, které bylo založeno teprve v roce 2020 členy Akademie komorní hudby pod vedením Tomáše Jamníka. 9. října zahraje v prostoru soubor Trigonum musicum, jehož členy jsou hobojista Symfonického orchestru Českého rozhlasu David Prosek, harfistka (taktéž SOČR) Lydie Härtelová a violoncellista České filharmonie Jan Keller. 27. října rozezní Komunitní prostor Smíchov houslistka Tereza Horáková s cembalistou Jiřím Havrlantem. Tereza Horáková se zabývá interpretací zejména staré a soudobé hudby, což se promítne i na tomto koncertu. 9. listopad bude patřit HAMU Percussion Ensemble, pod uměleckým vedením Daniela Mikoláška. 30. listopadu se mohou posluchači těšit na dechové kvinteto Alinde Quintet, vítěze na Bucharest International Music Competition a ODIN International Music Competition. Koncertní cyklus uzavře 14. prosince renomované české kvarteto Zemlinsky Quartet, které navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Mimo jiné zvítězilo na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux, je laureátem Pražského jara a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně.

Obsahem doprovodných programů je doprovázení truchlících zasažených ztrátou blízké osoby, sdílení zkušeností a pomoc se zpracováním ztráty na úrovni fyzické, psychické a spirituální v rámci spolupráce s kavárnou Loučení. Proces zpracování emocí a pocitů spojených se ztrátou blízkého člověka je vždy těžký a většinou propojený s bolestí. Chtějí lidi s podobnými osudy propojovat, ukázat, že nejsou sami a dát jim možnost si o tom promluvit nebo jen v tichosti dojít ke smíření poslechem klasické hudby.

„Díky projektu Šest na pětce vzniká v Praze nové netradiční koncertní venue. Svou terapeutickou nadstavbou sleduje jednu z linií vize Komunitního prostoru Smíchov – nabízet široké veřejnosti prostor k zastavení, naslouchání a čerpání sil k touze tvořit a žít. Věřím, že poslech klasické hudby umožní všem posluchačům vstřebat různé životní příhody, prožít radost i smutek, čerpat sílu do dalších krizových situací a nacházet klid a chuť žít ve společenství druhých.“ řekl manažer projektu Jakub Šandera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments