Koncert lektorů broumovských hornových kurzů: Zajímavé sloučení minulosti a přítomnosti
S příjemnou bezprostředností přivítala a pozdravila publikum ředitelka festivalu Tereza Kramplová společně s panem farářem z Police nad Metují, Lubomírem Pilkou. Jak zmínila, po týdenním maratonu, v němž lektoři předávají své zkušenosti mladým hornistům v individuálních lekcích, vedou komorní hru a mají své workshopy, pro ně takový koncert není snadný. Koná se tradičně v poslední den kurzů, ten letos připadl na svátek Proměnění Páně, jak připomněl pan farář. Vyslovil při svém pozdravení posluchačům i umělcům přesvědčení, že i tento hudební podvečer promění celý den v radost. A nespletl se.
Na koncertě lektorů vystupují tradičně i zahraniční umělci, kteří přinášejí i netradiční repertoár. Tentokrát v něm převažovala hudba dvacátého století. Program ovšem zahájila romantika – Zuzana Rzounková s Janem Vobořilem přednesli známý Květinový duet Lakmé a Malliky z opery Léa Delibese (1836–1891) v úpravě pro dva lesní rohy a klavír. Duet určený pro koloraturní soprán a mezzosoprán byl i v této nezvyklé podobě hudebním potěšením. Dobře známá skladba získala jiný, až zádumčivě nostalgický charakter pozdně letního nokturna. Plný, sytý tón Jana Vobořila se působivě rozezněl v následující skladbě Chantsansparoles francouzského skladatele Roberta Clerisse (1899–1973). Technická bravura a cit pro výraz Jense Plückera dal plně vyznít specifickému charakteru hudby ukrajinského skladatele Reinholda Gliera (1875–1956) v Andante ze Čtyř kusů pro lesní roh a klavír op. 35. Další skladba, kterou pro Bezděkov Plücker vybral, připomněla jméno v našich končinách takřka neznámé – významného amerického skladatele, pedagoga a pianistu Vincenta Ludwiga Persichettiho (1915–1987). Jeho zvukově zajímavé Parable pro sólový lesní roh je postaveno na dynamických kontrastech a hře s echem. Precizním provedením a jemnou dynamikou dosáhl Plücker působivé plastičnosti této moderní skladby.
Originální sloučení současnosti s „prehistorií“ lesního rohu – to bylo vystoupení Oliviera Darbellaye. Tento švýcarský hornista se specializuje jak na historický repertoár hraný na dobové nástroje, tak na repertoár současný. Jeho otec Jean-Luc Darbellay je švýcarský skladatel a dirigent a značný počet jeho děl je určen pro řadu dechových nástrojů, například sólový lesní roh, basetový roh, přirozený lesní roh či saxofon. Charismatický Olivier Darbellay tvorbu svého otce v Bezděkově s úspěchem představil – na historický přirozený lesní roh bez strojiva hrál jeho skladbu z roku 1993 Spectrum for Natural Horn (Spectrum pro přirozený lesní roh) sólo. Než ji ale provedl, seznámil přítomné s historickým nástrojem, jeho zákonitostmi, způsobem hry a technikou tvorby tónu. „Pro takový nástroj komponovali Mozart, Beethoven, Rosetti,“ vysvětlil. A jak na závěr se zjevným potěšením připomněl: „Když začal přirozený lesní roh kolem roku 1815 ustupovat, řada skladatelů jej měla stále v oblibě a preferovalo ho. A skládá se pro něj i dnes.“
Populární, názorná forma výkladu a Darbellayova živá bezprostřednost vzbudila nelíčený zájem všech přítomných. Intonačně náročnou skladbu svého otce provedl virtuózně a s absolutní bravurou. Obdivuhodné bylo, jak zcela samozřejmě se v následujícím okamžiku, když dozněl potlesk publika, chopil současného lesního rohu, aby zahrál Larghetto pro lesní roh a klavír francouzského hudebního skladatele a klavíristy Emmanuela Chabriera (1841–1894). Hrál ji stejně brilantně jako před okamžikem skladbu z konce dvacátého století pro jiný typ dechového nástroje. Večer s neotřelou dramaturgií působivě uzavřela Zuzana Rzounková, když přednesla s šarmem a vytříbenou dynamikou populární Oblivion Ástora Piazzolly. Jana Goliášová s jistotou doprovázela celý koncert, byla hornistům více než rovnocenným partnerem.
Koncert lektorů překvapivě sloučil svou zajímavou dramaturgií minulost s přítomností. Překlenul i spojil století. Byl výletem do historie. Byl exkurzem do současnosti. Byl ukázkou různých hráčských technik. A jedním velkým hudebním zážitkem.
Za poklady Broumovska – Koncert lektorů Letních hornových kurzů
6. srpna 2022, 18:00 hodin
Kostel sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují
Program:
Léo Delibes: Flower Duet
Robert Clerisse: Chant sans paroles
Reinhold Gliere: Čtyři kusy pro lesní roh a klavír op. 35 (Andante)
Vincent Persichetti: Parable pro sólový lesní roh
Emmanuel Chabrier: „Larghetto“ pro lesní roh a klavír
Jean Luc Darbellay: „Spectrum“ pro přirozený lesní roh sólo
Ástor Piazzolla: Oblivion
Účinkující:
Olivier Darbellay –hornista
Jens Plücker – sólohornista
Zuzana Rzounková – sólohornistka
Jan Vobořil – sólohornista
Jana Goliášová – piano
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]