Koncert na přání Moravské filharmonie Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc odehraje 20. dubna v 19:00 hodin online koncert, jehož program si mohli posluchači sestavit sami. Původně se měl uskutečnit už 11. března, ale vzhledem k tehdejším epidemiologickým opatřením byl odložen. Teď tedy MFO plní svůj slib a online koncert proběhne v tomto náhradním termínu.

Moravská filharmonie Olomouc, Jakub Klecker (foto Moravská filharmonie Olomouc)
Moravská filharmonie Olomouc, Jakub Klecker (foto Moravská filharmonie Olomouc)

Na koncertě zazní tři skladby, které získaly nejvíce hlasů v hlasování na webu Moravské filharmonie Olomouc. V sekci úvodní kratší dílo hlasující zvolili předehru k opeře Vilém Tell skladatele Gioacchina Rossiniho, jako koncertní skladba byl vybrán Koncert pro klavír a orchestr b moll op. 23 Petra Iljiče Čajkovského a v kategorii velká hudební forma získala nejvíce hlasů Symfonie č. 8 G dur op. 88 Antonína Dvořáka.

„Koncertem na přání jsme chtěli dát všem našim abonentům, příznivcům i celé veřejnosti možnost aktivně se zapojit do programu jednoho z online koncertů, které v této době děláme, a kterými alespoň symbolicky suplujeme původní koncertní sezonu. Všechny skladby, které jsme dali do předvýběru, byly atraktivní, a hlasující neměli jednoduchou volbu.“ uvádí ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman, a dodává: „Po skončení hlasování jsme vylosovali pět hlasujících, kteří získají po dvou vstupenkách na libovolný koncert v rámci sezony 2021–2022 dle vlastního výběru.“

Skladby, které si posluchači v anketě vybrali, dnes patří do zlatého fondu klasické hudby. Mají ale společné také to, že v době svého vzniku nebyly veřejností i odborníky vůbec přijaty a respektovány, a proto málem zapadly. Rossiniho předehra k jeho poslední a nejznámější opeře Vilém Tell vznikla narychlo, přepracováním jeho vlastní starší předehry. Čajkovského koncertantní prvotina – Klavírní koncert b moll byla tehdy slavným Nikolajem Rubinsteinem zprvu odmítnuta. A Osmou symfonii Antonína Dvořáka hudební vydavatel Simrock v době jejího vydání zcela podhodnotil. Dnes se však jedná o hudební skvosty – notoricky známá díla klasické hudby, která svými uměleckými kvalitami překonala všechny předsudky a úryvky z nich si umějí zapískat i lidé, kteří mají s vážnou hudbou pramálo společného, a to nejen díky médiím, která tyto skladby často využívají.

Sólistou Klavírního koncertu b moll bude Marek Kozák, výjimečný mladý umělec, který úplně poprvé vystoupí s Moravskou filharmonií Olomouc. Teprve sedmadvacetiletý klavírní virtuos má za sebou řadu oslnivých výsledků v celé plejádě světových soutěží. Vystoupil s řadou předních českých orchestrů a pravidelně koncertuje též v zahraničí. Odborná kritika obvykle vyzdvihuje jeho neomylnou techniku a obrovskou muzikalitu.

Koncert na přání bude možné sledovat na webu a YouTube kanále Moravské filharmonie Olomouc.

Marek Kozák (foto Moravská filharmonie Olomouc)
Marek Kozák (foto Moravská filharmonie Olomouc)

Program koncertu:

Úvodní skladba:
Gioacchino Rossini: Vilém Tell, předehra k opeře
Koncertní skladba:
Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro klavír a orchestr b moll op. 23
Velká hudební forma:
Antonín Dvořák: Symfonie č. 8 G dur op. 88

Účinkují:
Marek Kozák – klavír
Moravská filharmonie Olomouc
Jakub Klecker – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments