Národní divadlo moravskoslezské připravuje operu Jaroslava Křičky

Herec a zpěvák Ondřej Havelka připravuje jako režisér v ostravském Národním divadle moravskoslezském operu Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší. Termín premiéry zatím ale není jasný. Na program divadla se inscenace dostane, jakmile to epidemická situace umožní.

J. Křička: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší - Markéta Cukrová, Martin Gurbaľ, Jana Hrochová, Monika Jägerová, Juraj Nociar, Soňa Godarská - Národní divadlo moravskoslezské 2021 (foto Martin Popelář)
J. Křička: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší – Markéta Cukrová, Martin Gurbaľ, Jana Hrochová, Monika Jägerová, Juraj Nociar, Soňa Godarská – Národní divadlo moravskoslezské 2021 (foto Martin Popelář)

Ondřej Havelka s ostravským operním souborem pracuje už podruhé. V roce 2017 připravil operu Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský. Tentokrát se do Ostravy vrátil s kusem, který se dosud v českých zemích hrál jen v němčině. V Ostravě byla opera, která vznikla podle povídky Strašidlo cantervillské Oscara Wildea, uvedena jen jednou, a to v roce 1932. Z českých divadel ji hráli pouze v Brně a Praze. Do Ostravy se tedy vrací po osmdesáti letech.

„Křičkova opera dokládá velkou popularitu povídky Strašidlo cantervillské Oscara Wildea. Wilde postavil proti sobě životní styl moderních Američanů a odcházející zvyky anglického domova, jak jej reprezentuje starobylý zámek, který americký vyslanec koupí i s odvěkým strašidlem,“ popsala děj mluvčí divadla Šárka Swiderová.

J. Křička: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší - Monika Jägerová, Martin Gurbaľ, Jana Hrochová - Národní divadlo moravskoslezské 2021 (foto Martin Popelář)
J. Křička: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší – Monika Jägerová, Martin Gurbaľ, Jana Hrochová – Národní divadlo moravskoslezské 2021 (foto Martin Popelář)

Premiéra opery se uskutečnila 27. listopadu 1929 v Brně za řízení dirigenta Antonína Balatky. „V Národním divadle moravskoslezském ji nyní uvádíme v přepracované verzi pro německá divadla. Ta poprvé zazněla ve Vratislavi v listopadu 1931. Autorem textové úpravy byl Max Brod, pražský německý spisovatel, který se zasloužil o mezinárodní propagaci díla Franze Kafky, Jaroslava Haška či Leoše Janáčka. Ostravské publikum se mohlo s touto operou seznámit hned následujícího roku v hudebním nastudování Jaroslava Vogela,“ řekla mluvčí.

Režie Ondřej Havelka, hudební nastudování David Švec, scéna Martin Černý, kostýmy Jana Zbořilová. V hlavních rolích se představí Martin Gurbaľ a David Nykl, Jana Levicová Horáková nebo Jana Hrochová, či Doubravka Součková a další.

J. Křička: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší - Soňa Godarská a Juraj Nociar - Národní divadlo moravskoslezské 2021 (foto Martin Popelář)
J. Křička: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší – Soňa Godarská a Juraj Nociar – Národní divadlo moravskoslezské 2021 (foto Martin Popelář)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments