Koncert proti sloučení olomouckého divadla a filharmonie podpořilo 2500 lidí, zástupci města nedorazili

Protestním koncertem za podpory hudebních stálic a zhruba 2500 diváků se včera olomoučtí filharmonici vymezili proti plánům města sloučit Moravskou filharmonii (MFO) s Moravským divadlem pod hlavičku jedné organizace. V areálu letního kina se jich zastali hudebníci jako Janek Ledecký, Dagmar Pecková či Jiří Pavlica. Koncertem vyvrcholila kampaň odborářů, kteří dlouhodobě poukazují na podle nich negativní důsledky této integrace. Zástupci města se z účasti omluvili. Už dříve uvedli, že obsah kampaně se nezakládá na pravdě a obava o existenci orchestru není na místě.
Protestní koncert proti sloučení Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla Olomouc, 20. května 2024 (foto Jan Holpuch)
Protestní koncert proti sloučení Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla Olomouc, 20. května 2024 (foto Jan Holpuch)

Amfiteátr letního kina byl zaplněn do posledního místa. Vystoupení umělců i slova na podporu filharmonie provázeli lidé dlouhým potleskem. “Česká společnost není v pořádku, když se ruší symfonické orchestry s tradicí,” uvedla operní pěvkyně Dagmar Pecková. Podotkla přitom, že se zdejšími filharmoniky několikrát spolupracovala.

S filharmoniky na pódiu vystoupil například také hráč na hoboj Vilém Vaverka nebo Jiří Pavlica s částí Hradišťanu. “Jsme přesvědčeni, že kultura v naší zemi vždy znamenala hodně,” vzkázal posluchačům. Hudebníci vystoupili bez nároku na honorář, i vstupné na koncert bylo dobrovolné. Řada návštěvníků na místě podepisovala petici, která už zhruba rok koluje po městě. Petiční archy dosud podle jejího zakladatele Milana Ludvíka podepsalo na 5000 lidí.

Samotné olomoucké filharmoniky účast překvapila. “Ta účast je opravdu extrémní. Já si to vykládám tak, že Moravská filharmonie je téma, které rezonuje a které lidi zajímá,” řekl ředitel MFO Jonáš Harman. Filharmonici na pódiu před zaplněným amfiteátrem několikrát zopakovali, že město chce sloučit neslučitelné a celá transformace podle nich není dobře připravena. Harman má obavu především z budoucnosti. “V této chvíli nejde o slučování orchestru, ale institucí. Nicméně jedno z velkých rizik je potenciální upozadění značky jedné či druhé z institucí a budoucí vývoj politických garnitur,” doplnil Harman.

Náměstek pro kulturu Viktor Tichák (Piráti) řekl, že koncert jako takový je hezká forma protestu, obsah však podle něj není pravdivý. Uvedl, že v úterý bude na programu městské rady mimo jiné zřizovací listina organizace vzniklé sloučením divadla a filharmonie. “Protestní akce se jmenuje Zachraňte Moravskou filharmonii, přitom nikdo Moravskou filharmonii neruší, nikdo ji neomezuje. Naopak do zřizovací listiny dáváme garance na dlouhodobé udržitelné fungování,” uvedl minulý týden Tichák.

Olomoučtí radní chtějí obě instituce, tedy orchestr a třísouborové divadlo, sloučit pod jednu organizaci především z ekonomických důvodů. Rozhodnutí padlo na základě analýzy, kterou si nechali radní vypracovat a která sloučení doporučuje jako cestu k úsporám a efektivitě provozu. Plánovanou fúzi podpořili zastupitelé letos v březnu. O zřizovací listině by měli jednat 10. června. Sloučení je plánováno od začátku příštího roku.

Podobný protestní koncert zažila Olomouc také v květnu 2019, tehdy byla namířena proti krokům tehdejšího ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), který odvolal ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Ministr se nakonec po vytrvalém tlaku především z kulturní sféry rozhodl na konci května rezignovat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments