Týden s tancem

Zprávy aktuálního týdne: program probíhajícího festivalu TANEC PRAHA a pozvánky na nové akce – dvě představení Tanečního centra Praha a jeho souborů, absolventský večer katedry nonverbálního divadla v divadle DISK, tanec na Zlomvazu, pozvánka na improvizační tanečně hudební večer a další tipy, kam na tanec:
Tanečnice a choreografka Amala Dianor (foto Romain Tissot, archiv Tance Praha)
Tanečnice a choreografka Amala Dianor (foto Romain Tissot, archiv Tance Praha)

Nové tipy z festivalu TANEC PRAHA
Letošní 36. ročník mezinárodního festivalu TANEC PRAHA je v plném proudu! V Praze a 22 městech a obcích České republiky nabízí v termínu od 2. do 27. června pestrý výběr toho nejzajímavějšího z české a zahraniční taneční scény.

V pátek 14. 6. čekají Žižkov Highline dvě zahraniční premiéry. Clara da Costa (BR) a Yana Reutova (UA) zkoumají v inscenaci Womanhood ženství ve všech jeho podobách. Absurditou i kouzlem bytí na jevišti, v umění i v životě se pak zabývá Flávia Tápias (BR) ve svém Fantasmas.

Víkend bude tento týden více než nabitý. Ve Veletržním paláci NGP povznese 15. a 16. 6. návštěvníky do stavu odolné křehkosti durativní choreografická událost Okřídlení. Výsledek spolupráce choreografa Jara Viňarského a participantů projektu Dance Well. Ve stejném termínu bude také kolem usedlosti Krenovka probíhat celodenní rodinný program s názvem Příběhy Afriky. Divadlo PONEC čeká v jeho rámci stejnojmenný komponovaný večer se třemi unikátnímy sóly. Představí se Mai Juli Machado se svým Sinais Particulares a Amala Dianor s legendárním Man Rec a Wo-Man. Studenti tance a taneční profesionálové budou moci nahlédnout do Dianorovy tvorby hlouběji prostřednictvím nedělního Transmission Workshopu.

Víkendový program pro celou rodinu v Krenovce a na Žižkov Highline začne už dopoledne – v sobotu od 10 hodin pohybovým workshopem pro děti Tanec hrou. Až do 18:00 hodin může každý rozvinout kreativního ducha při Korálkování s Barborou Šmídovou. Od 14:00 hodin se při workshopu s Tomášem Kerlem rozezvučí africké bubny a ve workshopu Ateliéru ŠUM se bude batikovat. Na kole přes Afriku se pojede při přednášce Tadeáše Šímy a afro hudební rytmy v podání skupiny Barati Trio krásně naladí na večerní představení v divadle PONEC.

V neděli 16. 6. Příběhy Afriky pokračují od 10 hodin barveným malováním Afriky s výtvarníkem a hudebníkem Janem Hladíkem. Umělci ze spolku Trať 42 otevřou výtvarnou dílnu s tvorbou keramiky od 13.30 pro děti a od 16:00 hodin pro dospělé. Závěrečný blok budou tvořit poutavé přednášky – Matěj Balga povypráví o své neuvěřitelné cestě kolem světa, která zahrnovala i epickou čtyřměsíční výpravu na nafukovacím kajaku po Amazonii. Monika Brenišínová přiblíží fenomén christianizace původních obyvatel Latinské Ameriky.

Už jste někdy slyšeli o tzv. kokosovém efektu? Pokud ano, doporučujeme v pondělí 17. 6. představení MOS, které do divadla PONEC přiveze řecká tanečnice a choreografka Ioanna Paraskevopoulou. Stanete se diváky prazvláštní zvukové laboratoře, kde se z vějíře, deštníku nebo přísavky stávají zvukotvorná média.

Kompletní pražský i regionální program najdete na  www.tanecpraha.cz.


Česká taneční platforma 2023, inscenace Mikrosvěty (foto Adéla Vosičková)

TANEC PRAHA v Galerii Benedikta Rejta v Lounech ve středu
V Galerii Benedikta Rejta opět ve spolupráci s TANCEM PRAHA objevuje tanec a pohyb: tentokrát zde hostují Mikrosvěty Jazmíny Piktorové a Sabiny Bočkové. Pohybově-objektová inscenace prostřednictvím mikropohybů, krajiny těla a hry s malými objekty zaměřuje pozornost dětí i dospělých na drobné věci a detaily kolem sebe, zjemňuje jejich vnímání, rozvíjí jejich všímavost a soustředěnost. Inscenace obdržela hlavní ocenění České taneční platformy 2023 a Cenu diváka na České taneční platformě 2023 a je určena pro všechny od 4 let (recenzovali jsme zde). V prostorách Galerie Benedikta Rejta bude uvedena 12. června od 17:00 hodin.

Mikrosvěty nabízí dětským i dospělým divákům otevřený a kreativní prostor, ve kterém je každý a všechno jeho důležitou a potřebnou součástí a má svůj osobitý potenciál, který se může rozvinout a vytvořit tak spolu s ostatními společné mikrosvěty. Inscenace dále zaměřuje pozornost diváků na drobné věci a detaily kolem sebe, zjemňuje jejich vnímání, trénuje jejich všímavost a soustředěnost a učí je pohrát si s minimem prostředků.


Taneční centrum Praha uvádí program ve středu i v pátek
V rámci oslav svého 30. výročí připravilo Taneční centrum Praha – konzervatoř a gymnázium speciální večer ve Stavovském divadle: Rok české hudby a taneční divadlo. Během středečního večera vystoupí studentské a školní soubory TCP Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a jako host i Pražský komorní balet.

Na programu bude choreografie Attily Egerháziho Z časů minulých / Pass – Ages na klavírní cyklus Leoše Janáčka, choreografie Vlasty Chneiderové, Terezy Chladové pro TCP, fragment z inscenace Nebe na zemi pro Baby Balet Praha. Diváci se také mohou těšit na fragmenty z choreografií Pražského komorního baletu – části Z mého života Pavla Šmoka a Epitafu Petra Zusky.

Hned v pátek 14. června se opět ve Stavovském divadle koná Absolventské představení 2024.

„Sestavit program absolventského představení není těžké: udržujeme stabilní kontakty s významnými zahraničními i domácími tvůrci a máme vlastní choreografickou dílnu doplňovanou novými absolventy. Všichni absolventi měli možnost již od 3. ročníku pracovat v juniorských uměleckých tělesech Baby Balet Praha a Balet Praha Junior, někteří spolupracovali v samostatných projektech při kulturních, edukativních a motivačních akcích. Ti nejaktivnější během studia absolvují kolem 300 představení – proto mohou vstupovat na absolventské jeviště se zdravým sebevědomím a odhodláním ukázat to nejlepší, co vytěžili ze svého čerstvě dospělého talentu,“ říká manažer a dramaturg Tanečního centra Praha Ing. Schneider. „Je to ročník, který přesně uprostřed studia těžce prožíval dvouleté covidové období v digitálním prostředí classroomů, streamů a online představení. Zkušební variace studenti pravidelně posílali do školy na videu z obýváků, chodeb, kočárkáren, teras a parků. Dnešní absolventi i jejich pedagogové a tvůrci museli tohle všechno překlenout a dohnat – zaslouží velké uznání. Kompetence absolventů se netýkají jen interpretace – tedy řemeslného vybavení v klasických, současných a etnických tanečních technikách, výrazových schopností, pohybové a prostorové inteligence a mimořádné rytmické, resp. hudební paměti. Našim studentům umožňujeme naplno ‚dělat‘ divadlo a kulturu – seznámit se s tvůrčími a inscenačními postupy, scénickými technologiemi, ale také s kulturním managementem, grantovou diplomacií a komplexní rehabilitační péčí nezbytnou pro profesionální kariéru.“

Tradice Tanečního centra Praha sahá až do roku 1961 – tehdy v undergroundu a později, pod záštitou Univerzity Karlovy a řady zahraničních odborníků, postupně vzniklo centrum, které nyní zahrnuje osmiletou konzervatoř a osmileté gymnázium propojené do jedné vzdělávací koncepce doplněné studiem taneční pedagogiky s příslušnou aprobací. Vznikla vzdělávací koncepce „konzervatoř – gymnázium“, s níž pomohli zahraniční experti (se zásadní supervizí Jiřího Kyliána a významných uměleckých center), důležitým impulzem byl také podrobný rozbor našeho tanečního školství a pozice tanečního umění v naší živé kultuře. První ročník jsem byl otevřen 1. září 1994, první absolventi školu opustili v roce 2002, dnes už jich je 207. V roce 1999 se původní soubor transformoval na čistě studentské juniorské těleso Balet Praha Junior, který tedy letos slaví 25. výročí, a v roce 2004 přibyl Baby Balet Praha pro mladší studenty, který slaví 20. výročí. Oba soubory mají plně profesionální dramaturgické, umělecké i pedagogické vedení, produkci, umělecko-technický provoz scénických technologií a rehabilitační péči.


Pozvánka: Meziprostory
Ve čtvrtek 13. června zve tanečnice a choreografka Mirka Eliášová na taneční večer od 20:30 do 21:30 do Villy P651 ve Střešovicích. Prvorepubliková vila se zahradou na Praze 6 otevírá své salony veřejnosti pravidelně, pořádá společenský a kulturní program a obnovuje tradici, kterou založili původní majitelé vily, tedy tradici pražských salonů.

Co přinese tanečně hudební večer? „Za okrajem jednoho prostoru a před začátkem druhého prostoru existuje meziprostor, je to místo mezi místy. Prostor pro společnou inspiraci, zkušenost a pochopení neuchopitelného, sílu prožití společného okamžiku a prostor pro sdílení. Tanec-hudba – přítomný okamžik.“ O koncept programu se postará choreografka Mirka Eliášová, elektroakustickou hudbu a sound design obstará Jiří Jakl. Tančí Jana Novorytová, Michaela Raisová, Lucie Charouzová, Mirka Eliášová a Jan Razima, hrají Andrea LaRose a Václav Kalivoda.

Vstupenku je možné koupit na místě v hotovosti, dospělý za 150,-Kč, studenti za 50,- Kč. Místa se rezervují na emailu [email protected]. Adresa: VILLA P651, Pevnostní 651/8, Praha 6, 160 00.


Z tvorby aktuálního třetího ročníku (foto archiv ND+)
Z tvorby aktuálního třetího ročníku (foto archiv ND+)

Blíží se Invaze absolvenťáků katedry nonverbálního divadla HAMU
Katedra nonverbálního divadla zažívá invazi absolventských představení. Již v květnu pražská HAMU připravila ve svých domovských prostorech sérii sedmi absolventských představení, která odhalila sedm nadaných studentů 3. ročníku bakalářského studia. Nyní míří budoucí absolventi do DISKU, kde představení v neděli 16. června začne už v 18:30 hodin. Překvapení si pro diváky připravují také studenti 1. a 2. ročníku nonverbálního divadla.

Absolventské práce 3. ročníku: Lukáš Klíma: Kali, Eliška Švecová: Kdo je kdo?!, Olesya Sydorenko: Kdo by neznal Ljubočku…, Kateřina Vernerová: Milá, Jana Štofaniková: Na hrane, Kristýna Koudelová: Za oponou


Ester Trčková – Entropie (foto Vojtěch Brtnický)
Ester Trčková – Entropie (foto Vojtěch Brtnický)

Entropie na Zlomvazu
Festival Zlomvaz připravuje každoročně Katedra produkce DAMU a přináší jedinečnou možnost zhlédnout to nejlepší z tvorby uměleckých škol. V letošním programu se objeví také absolventská inscenace choreografky Ester TrčkovéEntropie. Inscenaci jsme recenzovali zde a diváci ji mohou znovu vidět 12. června v divadle DISK. Přehlídka probíhá od 12. do 16. června.

Jako hosté na festival přijaly pozvání školy, které jsou s DAMU zásadně propojené, a to brněnská JAMU, která představí svá monodramata, představení ateliéru fyzického divadla a další unikátní projekty, a také bratislavská VŠMU. Na práce slovenských studentů se mohou návštěvníci těšit především ve čtvrtek 13. 6., kdy se budou mimo jiné prezentovat absolventským představením Leonce a Lena v divadle DISK. V tentýž večer proběhne i tradiční mezifakultní fotbalový turnaj, tentokrát v Tyršově domě na Malé straně. Pražští studenti budou mít na Zlomvaze možnost představit především své drobnější projekty, a to z několika kateder.

Pomyslným vyvrcholením festivalu však bude sobota 15. 6., kdy se diváci i pořadatelé přesunou do Únětic přes site-specific procházku z Roztok u Prahy, kterou speciálně pro festival připravili studenti magisterského programu katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Celý den má splnit účel odpočinku, regenerace na čerstvém vzduchu a táborové atmosféry. Je určen pro všechny akreditované i neakreditované, pro studenty, pedagogy, absolventy i pro obyvatele Únětic a okolí a pro širokou veřejnost.


Ve středu také Bohemia Balet nebo pantomima
V Divadle Komedie zbývají na 12. června poslední lístky na vystoupení souboru Bohemia Balet, který uvádí od 18:00 hodin svůj letošní nový program Premiéra 24. Diváci uvidí jednoaktový balet Luisy Brychcínové a Vojtěcha Pilbauera Do světa malého prince, Sinfoniettu Petra Zusky a v premiéře choreografii Veteš Marka Svobodníka. Podrobnosti jsme přinesli v samostatné zprávě zde.

Diváci, kteří dávají přednost pantomimickému umění mohou navštívit inscenaci Radima Vizváryho Sólo. Ve středu 12. se hraje od 19:00 hodin ve Švandově divadle, další reprízy až v nové sezoně.


Tereza Ondrová, Petra Tejnorová - SAME, SAME (foto archiv ČTP)
Tereza Ondrová a Petra Tejnorová – SAME, SAME (foto archiv České taneční platformy)

Temporary Collective hostuje na TB² Festivalu
Temporary Collective je častým hostem mnoha zahraničních festivalů, nikoho tedy nepřekvapí, že i v tomto týdnu se s jejich tvorbou potkáme v zahraničí, a to v Bruselu na festivalu TB². Na programu divadla Les Brigittines bude po tři večery inscenace SAME SAME choreografky Karine Ponties. Specialitou tohoto uvedení bude ale alternace – v duetu s Terezou Ondrovou tentokrát vystupuje místo Petry Tejnorové performer Tomáš Janypka. Tři představení proběhnou od 12. do 14. června.


Egon Schiele – Autoportrét (Sophie Debou a Sebastiano Mazzia, Jihočeské divadlo, foto Pavel Hejný)
Egon Schiele – Autoportrét (Sophie Debou a Sebastiano Mazzia, Jihočeské divadlo, foto Pavel Hejný)

Z Jihočeského divadla
Jihočeské divadlo končí sezonu v Českých Budějovicích a připravuje řadu site-specific projektů nejen v rámci festivalu Jižní Svéráz. Jihočeské divadlo na letní měsíce opustí své vnitřní scény a všechny čtyři soubory čeká několik plenérových inscenací. Již tradičně tak zavítá na Otáčivé hlediště v Českém Krumlově, na náves malebných Holašovic, za Rožmberky do Třeboně, ale i pod širé nebe Českých Budějovic. Díky novému divadelnímu site-specific festivalu Jižní Svéráz se divadelní paleta kulturních akcích rozšíří i o další projekty.

V letošním prvním ročníku festivalu propojí síly kromě Jihočeského divadla také Divadlo Continuo a REZI.DANCE Komařice. V rámci slavnostního zahájení festivalu, které proběhlo 17. května na Náplavce v Českých Budějovicích, vyplula do světa i poslední premiérová inscenace Malého divadla pro tuto sezónu – Jihočeská odysea. Jedná se o site-specific projekt, ve kterém si mimo jiné diváci užijí i audiowalk. Tuto dobrodružnou plavbu mýtickou krajinou si diváci mohou užít už pouze ve čtyřech zářijových termínech. Jižní Svéráz návštěvníky zavede na mnohá netradiční místa, ať již po Českých Budějovicích například do budovy bývalé pošty, nebo i na třeboňský zámek na unikátní koncert za magického svitu svíček. Kromě Rožmberské noci se návštěvníci mohou těšit i na projekty, které již dobře znají, například na krojovanou Prodanou nevěstu na návsi malebných Holašovic.

„Pro milovníky moderního tance, pro každou duši fascinovanou přírodou, pro zvědavce zkoumající hranice lidského těla, pro každého, koho láká malířská paleta i pro ty, co rádi otevírají dveře fantaziím“ uvádí JŠD taneční inscenaci Egon Schiele – Autoportrét na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově, a to dokonce v rámci festivalu Jižní Svéráz. Tato představení se ale budou konat až na přelomu července a srpna.


Pomáhej tancem (foto archiv organizátora)
Pomáhej tancem (foto archiv organizátora)

Dobročinná událost „Pomáhej tancem“ má další etapu v Praze
Po úspěšném představení projektu Pomáhej tancem v Pardubicích se další zastávka uskuteční v samém srdci Prahy, a to 16. června, v prostoru V-life na Václavském náměstí. Akce spojuje radost z pohybu, hravost, social dance, objevování nových možností a zábavné setkání lidí různých věkových kategorií. Zájemci se mohou seznámit s brazilským tancem zouk, užít si tančírnu obohacenou o rytmy salsy a bachaty. Svou účastí podpoří dobročinnou organizaci Splněné dětské přání a její misi pro handicapované děti. Vice informací a podrobný program ZDE.

„Dnes se řada z nás potýká se zdravotními obtížemi a ztuhnutým tělem v důsledku sedavého způsobu života. Tanec je způsob, jak se můžete protáhnout, užít si radost z pohybu a objevování při interakci s dalšími lidmi. Pro tělo jde o velmi přirozený pohyb, který podporuje celou řadu procesů v našem těle od hubnutí, přes dobré zažívání nebo kvalitní spánek,“ říká Kristy Jana, organizátorka a spoluzakladatelka rodinné organizace Splněné dětské přání.

„Tanec přináší uvolnění, vydechnutí, možnost vypnout hlavu a zapomenout na všechny starosti. Prostě jen být.“ To chce Splněné dětské přání ukázat i dalším lidem, „kteří na sebe zapomínají, jsou zavaleni povinnostmi anebo se stydí, protože mají trýznivou vzpomínku na taneční nebo se srovnávají s ostatními. Proto zahájilo spolupráci s tanečními lektory, kteří lásku k tanci sdílí a mají chuť podpořit dobročinnou misi Nový domov – Místo naděje. V rámci ní organizace provozuje komunitní prostor, bezpečné prostředí pro rodiny se zdravotně znevýhodněnými dětmi, kde najdou psychickou podporu, odbornou pomoc a možnost zúčastnit se nejrůznějších aktivit,“ vysvětlují organizátoři.

Pomocí společného téma a záliby mohou navíc zdravým lidem přiblížit svět handicapovaných, aniž by měli pocit, že se od nich něco vyžaduje nebo se dostali do obtížných situací, kdy neví, jak s takovými jedinci komunikovat. „Na akci Pomáhej tancem v Pardubicích nás přijela navštívit Karolínka, která se kvůli svalové hypotonii a dystrofii pohybuje na vozíčku. Díky lásce k tanci si našla způsob, jak tuto bariéru překonat a se svou taneční partnerkou Eliškou to dokážou pořádně rozbalit. I na událost Pomáhej tancem – Praha přicestuje vzácný host,“ slibují organizátoři.

„Baví nás propojovat svět zdravých i handicapovaných lidí, poukazovat na zbytečné předsudky a odstraňovat bariéry, které mezi námi jsou. Máme společného víc, než si mnozí dokážou představit. Vzájemné přijetí napomáhá k empatii, pochopení a vytvoření přirozeného respektu. Často je největší potíž v komunikaci – jak s druhými mluvit, ať už jsou na tom zdravotně jakkoli, abychom si šli naproti a vyhověli si. Proto na to jdeme přes tanec. Pomáhá nám cítit sebe samé, spolupracovat a komunikovat beze slov,“ dodává Kristy Jana.

V tanečním sále V-life bude pro návštěvníky připravena lektorka Jarka Šálová Šmejkalová. V rámci tančírny bude hrát latino DJ Laurent Lole Dumas. Účastníci se seznámí s brazilským zoukem, připraven je jeden workshop pro úplné začátečníky a následný pro pokročilé. V tančírně zazní také rytmy salsy a bachaty. V úterý je poslední možnost rezervace místa předem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments