Koncert Schola Gregoriana Pragensis s violoncellistou Jiřím Bártou se zaměří na dialog v hudbě

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nabídne spojení tradičního gregoriánského jednohlasu a violoncella v programu nazvaném Dialog hlasu a strun. Na komorním večeru z cyklu Stará hudba se představí špičkový pěvecký ansámbl Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena spolu s violoncellistou Jiřím Bártou. Vedle gregoriánského chorálu a rané polyfonie uvedou také díla Bacha, Kodályho, Gubajduliny nebo Pärta. Koncert proběhne v kostele sv. Šimona a Judy 26. dubna 2022 v 19:30 hodin.
Schola Gregoriana Pragensis (zdroj Schola Gregoriana Pragensis)
Schola Gregoriana Pragensis (zdroj Schola Gregoriana Pragensis)

„K nejtypičtějším vlastnostem gregoriánského chorálu patří jistě monodie: chorální repertoár je tvořen samostatnými jednohlasými melodiemi, které se svobodně pohybují v tónovém prostoru. Tento princip ovšem není výlučnou doménou gregoriánského chorálu. Také v dalších epochách skladatelé využili – v souladu s dobovými výrazovými prostředky – síly a jednoduchosti jednohlasé melodie, kupříkladu v interpretaci sólového nástroje. Právě na tomto principu je možno vytvořit jakýsi mnohovrstevný dialog: dialog napříč staletími, ale také dialog mezi různými barvami zvuku, mezi lidským hlasem a hudebním nástrojem. Takovýto „hudební rozhovor“ je cílem tohoto koncertu. Výběr partnerů není nikterak náhodný. Sonorní barva violoncella představuje ideální nástrojový protiklad ke zvuku mužských hlasů,“ říká k programu večera umělecký vedoucí Scholy Gregoriana Pragensis David Eben.

Večer bude dramaturgicky rozdělen do tří celků, které vytvoří pomyslnou časovou osu. První z nich, nazvaný Chvála jednohlasu, nabídne posluchačům možnost srovnání dvou přístupů k výstavbě jednohlasé melodie. Zazní věta ze Suity č. 2 pro sólové violoncello od J. S. Bacha a také několik gregoriánských zpěvů.

Druhá část nese podtitul Reflexe a meditace. Zde se posluchači postupně otevřou nové hudební horizonty, zazní středověký vícehlas, ale také niterná skladba Dopis o duši od soudobé skladatelky Sofije Gubajduliny.

Závěrečná třetí část Setkání minulého se současným se zaměří na dialog staré hudby se soudobou tvorbou. Návštěvníci uslyší Sonátu pro sólové violoncello op. 8 maďarského skladatele Zoltána Kodályho, která patří k nejvýznamnějším violoncellovým skladbám. Večer uzavře skladba Fratres estonského skladatele Arvo Pärta, který ve své tvorbě pravidelně vstřebává vlivy gregoriánského chorálu, vokální polyfonie i pravoslavných liturgických zpěvů.

Koncert se uskuteční 26. dubna 2022 v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy a je součástí cyklu Stará hudba.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments