Konec starých dobrých CD

Ostatně dalo se to předpokládat, vždyť doba je hektická a jedna technická novinka stíhá druhou. Ještě jsme nepřestali nostalgicky vzpomínat na černé dlouhohrající desky, které přinášely 45 minut praskající hudby a pak se mnohdy uprostřed té nejvypjatější scény musely otočit, a už tu byla CD. Do té doby nevídaná kvalita zvuku a také úspora místa při skladování. A komu jen zvuk k dokonalému zážitku nestačil, mohl podlehnpout kouzlu občas pomuchlaných a s pruhy v obraze přehrávaných videokazet, které posléze nahradila DVD s obrazem i zvukem v digitální kvalitě. A po nich High Definition kvalita obrazu a prostorový zvuk, které pojmou zatím jen BlueRay disky. A po nich…

… no přece internet se svými všeobjímajícími možnostmi. MP3 a další redukované zvukové i obrazové formáty přenesly hudbu a obraz právě do prostředí internetu. S tím nabídly i možnost volného stažení prakticky jakéhokoliv obsahu na vlastní nosič. A tak mladí lidé začali nosit MP3 přehrávače v kapse a na CD v obchodech pomalu začal padal prach.
Posluchači vážné hudby jsou ale lidé konzervativnější a tak – přivyklí poslouchat hudbu z CD – kupují nahrávky na CD a DVD stále. Plní tak ještě alespoň zčásti kapsy hudebním vydavatelstvím, která přišla s příchodem MP3 a masivním rozšířením internetu o mladé posluchače. Ale ani v sektoru vážné hudby se nakladatelství na konzervativní posluchače tohoto žánru nebudou moci už dlouho spoléhat. I svět vážné hudby a opery se přelévá do MP3.
A proč by také ne. Nabízet tento digitální zvukový formát na internetu tak, že je možné si vytvořit vlastní výběr toho, co mě zajímá, zakoupit třeba jen jednotlivé stopy nebo výběry z alb. Případně si vybrat z archivních nahrávek, remasterovaných do digitální podoby, je určitě zajímavé. A ve výsledku to může být i levné. Prostě si pořídíte jen ty nahrávky a skladby, o které máte skutečný zájem. Ušetříte peníze i místo – skladovat CD je na místo mnohem náročnější, než si pořídit třeba externí disk a uschovávat miliony nahrávek v MP3 podobě. Jistě fajnoví posluchači budou namítat, že se jedná o komprimovaný zvuk, že chybí plasticita nahrávky, finesy… Ale to pak nezbývá, než navštívit koncert nebo představení. Protože ani CD nejsou vzorkována tak, aby přenesla úplně všechny detaily zvuku. Navíc záleží, jakou reprodukční techniku používáte a jak citlivé ucho máte. Rozdíl mezi 256 kilobajtovým MP3 a hudbou z analogové stopy CD na většině běžných repro soustav nepozná ani zkušené ucho.

A jak to je s nabídkou? Začíná být bohatá a zajímavá. Samozřejmě, že průkopníkem jsou americké servery. Třeba takový Amazon MP3 , který vznikl v roce 2007, nabízí remasterovaná hudební alba i operní komplety v digitální kvalitě kódování 256 kbps. Hledat můžete podle umělců, titulů, data vzniku nahrávky… Google navíc nabízí jednoduchý integrovaný prohledávač serveru, kterým se při jakékoliv příležitosti můžete z lišty vždy podívat, zda má Amazon vaši oblíbenou nahrávku ke stažení. Celá řada hudby je zde zdarma, většina kompletních alb za slušné ceny. Například Karajanova Madama Butterfly s Callas z roku 1955 vás přijde na 2,97 dolaru. Novinky pak pořídíte okolo 15 dolarů. Tedy vždy výrazně levněji, než byste dali za komplet na CD. Škoda jen, že přímý nákup z tohoto serveru je kvůli odlišným právním předpisům, vztahujícím se k autorskému právu, umožněn jen zákazníkům s IP adresou na území USA. Obejít to ale lze, můžete objednat a zaplatit převodem. Po zaplacení je možné stáhnout objednané položky odkudkoliv. Věci, které jsou zdarma stáhnete bez problémů.

Server Classical Archives je překvapivý svým rozsahem. Vezmeme-li v úvahu, že servery iTunes a Amazon MP3 obsahují řádově tisíce nahrávek s klasickou hudbou, Classical Archives vám nabídne k dispozici přibližně 620 000 hudebních stop MP3. Databáze obsahuje více než 27 000 jednotlivých umělců. Hledat můžete velmi podrobně podle názvu skladatele, díla, interpretů, druhu alba a jeho data vydání, žánru, hudebních nástrojů. Classical Archives obsahuje také celou řadu starších nebo méně prestižních titulů či jednotlivých hudebních stop ke stažení zdarma. Ostatní ceny za kompletní alba se pohybují od 9,95 po 99,50 dolaru.

Classics Online je nejmenším ze zde představených hudebních MP3 obchodů. To ale neznamená, že nemá kvalitní obsah. Více než 30 000 CD disků, převedených do skoro půl milionu jednotlivých zvukových stop ke stažení ve vzorkování 320 kbps, nabízí pro hudbymilovného „hledače pokladů“ bezednou studnici, u které se dají strávit dlouhé hodiny. Classics Online nabízí nahrávky více než 100 labelů klasické muziky. Ceny jsou srovnatelné s ostatními zmíněnými obchody. Kvalita vyhledávání a třídění je podle mého názoru nejlepší ze zde představených serverů. Navíc hledat se dá již z titulní strany bez dlouhého proklikávání.

Zbývá jen popřát: Příjemné brouzdání a nakupování v záplavách klasiky v MP3 podobě!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments