Konzerthausorchester Berlin má českou sólofagotistku

Pro fagotistku Michaelu Špačkovou je tento rok po kariérní stránce mimořádně úspěšný – od této sezony nastoupila jako sólofagotistka do Konzerthausorchester Berlin a v listopadu odpremiérovala novou skladbu od Matthieu Stefanelliho na festivalu Nouveaux Horizons v Aix-en-Provence.

Michaela Špačková (zdroj Michaela Špačková)
Michaela Špačková (zdroj Michaela Špačková)

Michaela Špačková v loňské sezoně úspěšně prošla konkurzem na pozici sólofagotistky v Konzerthausorchester Berlin. Tato pozice nebyla posledních sedm let obsazena – požadavky německých orchestrů jsou poslední roky extrémně vysoké a je běžné, že některé pozice proto zůstanou neobsazeny několik let. Taktéž není lehké prosadit se ve vysoké mezinárodní konkurenci. Šéfdirigentem orchestru je momentálně Christoph Eschenbach, od příští sezony bude pozici šéfdirigentky zastávat Joana Mallwitz.

Festival Nouveaux Horizons 2022: Závěrečný koncert – Gabriel Pidoux, Guillaume Bellom, Michaela Špačková (zdroj Michaela Špačková)
Festival Nouveaux Horizons 2022: Závěrečný koncert – Gabriel Pidoux, Guillaume Bellom, Michaela Špačková (zdroj Michaela Špačková)

V listopadu vystoupila Michaela Špačková na závěrečném koncertu festivalu Nouveaux Horizons v Aix-en-Provence, který založil houslista a dirigent Renaud Capuçon spolu s violistou Gérardem Caussém a ředitelem Grand Théâtre de Provence Dominiquem Bluzetem. Ve skladbě od Matthieu Stefanelliho Gaïa ou le Cri de la Terre (Gaïa nebo Křik Země), která byla napsaná v roce 2022 na objednávku Renauda Capuçona pro sólový fagot, smyčcový sextet a klavír, ztvárnila česká fagotistka Michaela Špačková hlas umučené Země. Koncert byl přenášen živě na Arte TV, kde jsou k dispozici ke shlédnutí i všechny ostatní koncerty odehrané v rámci festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments