Košické hudební jaro 2022 zahájí Quatuor Arod a Večer francouzské hudby

První týden Košického hudebního jara přinese špičkové kvarteto Arod a symfonický Večer francouzské hudby. Komorní koncert se uskuteční v synagoze na Zvonárské ulici v Košicích v úterý 26. dubna 2022 v 19:00 hodin. V rámci Večera francouzské hudby zazní díla Édouarda Lala, Julese Masseneta a Ernesta Chaussona v podání orchestru Státní filharmonie Košice pod vedením šéfdirigenta Roberta Jindry. Massenetův klavírní koncert provede Marek Kozák. Akce se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna od 19:00 v Domě umění. Aktuální 66. ročník mezinárodního hudebního festivalu Košické hudební jaro bude probíhat od 26. dubna do 26. května 2022.
Quatuor Arod (zdroj Státní filharmonie Košice, foto Julien Benhamou)
Quatuor Arod (zdroj Státní filharmonie Košice, foto Julien Benhamou)

Quatuor Arod vznikl v roce 2013 a tvoří ho houslisté Jordan Victoria a Alexandre Vu, violista Tanguy Parisot a violoncellista Jérémy Garbarg. V roce 2016 získal soubor první cenu na Mezinárodní hudební soutěži ARD v Mnichově, předtím vyhrál Mezinárodní soutěž Carla Nielsena v Kodani (2015) a evropskou soutěž FNAPEC Concours (2014). V roce 2017 byli Quatuor Arod jmenováni „BBC Next Generation Artists“ pro sezóny 2017-2019 a ECHO Rising Stars pro sezónu 2018/2019. V posledních letech vystupovali ve významných koncertních sálech ve Francii i po celém světě, účinkovali na mnoha festivalech a spolupracovali s renomovanými umělci. Jejich poslední album Schubert (2020) se setkalo s velkým ohlasem veřejnosti i kritiky. V Košicích zazní Mozartův Smyčcový kvartet č. 19 „Dissonance“ a Bartókův Smyčcový kvartet č. 1.      

Mozartův Smyčcový kvartet č. 19 je skutečně pozoruhodný. Jeho novátorský, temný začátek nadchl i šokoval první posluchače a od té doby si nese podtitul „Dissonance“. Úvodní hudba je plná zádumčivosti a úzkosti, pulzujících momentů a akcentovaných ploch. Říká se, že dílo původně vrátil vydavatel Mozartovi v domnění, že obsahuje chyby.

Bartókova hudba se velmi lišila od známých vzorů odvozených z Lisztových rapsodií nebo Brahmsových tanců. Již v roce 1904 se spolu se svým přítelem, skladatelem Zoltánem Kodálym, přesvědčil, že „pravou“ maďarskou hudbu nenajde v budapešťských kavárnách a koncertních sálech, ale na venkově, který v následujících letech často navštěvoval. Bartókův raný maďarský lidový styl dobře ilustruje jeho Smyčcový kvartet č. 1. Komorní koncert Arod Quartet, na kterém zazní díla Mozarta a Bartóka, se uskuteční v úterý 26. dubna 2022 v 19:00 hodin v synagoze na Zvonárské ulici v Košicích.

První ze symfonických koncertů Košického hudebního jara zahájí šéfdirigent Státní filharmonie Košice Robert Jindra. Akce se ponese v duchu francouzské hudby a jako sólista se na ní představí klavírista Marek Kozák, jehož styl se vyznačuje neomylnou technikou, smyslem pro vyváženost a gradaci, bohatou paletou rejstříků, obrovskou muzikálností a pokorou ve vztahu k notovému zápisu. V roce 2018 vyhrál Evropskou klavírní soutěž v Brémách, odkud si odvezl i cenu publika. Na soutěži Pražského jara 2016 získal 2. místo a ocenění za interpretaci soudobé skladby. Vystupuje s předními českými orchestry a pravidelně koncertuje v zahraničí.

Opera Le roi d’Ys (Král Ys) je dílem francouzského skladatele Édouarda Lala a byla inspirována starou bretaňskou legendou o potopeném městě Ys, hlavním městě království Cornouaille. Děj opery vypráví příběh dvou královských dcer zamilovaných do stejného muže, což vedlo k milostnému dramatu a tragédii, když se město vinou jedné ze sester navždy potopilo do mořských hlubin. Král z Ys se stal jednou z nejúspěšnějších francouzských oper konce 19. století.

Klavírní koncert romantického skladatele Julese Masseneta představuje méně známou stránku tohoto velkého operního skladatele. Dílo v sobě spojuje virtuozitu a citlivost, rafinovanost a lyričnost, přičemž nelze opomenout „exotický“ nádech závěrečné části Airsques, kde se skladatel podle vlastních slov inspiroval prvky slovenské lidové hudby. Koncert je velmi melodický a okouzlující atmosféra je dokonalým příkladem vzletné a barevné francouzské hudby z přelomu století.

Francouzskou hudbu druhé poloviny 19. století reprezentuje také Symfonie B dur op. 20 Ernesta Chaussona. Jeho jediná symfonie patří mezi mistrovská díla své doby. Pochází z roku 1890 a skladatel ji věnoval francouzskému malíři Henrymu Lerollovi. Chausson v hudbě vytváří jemné a zároveň majestátně plastické zvukové krajiny a symfonie, která začíná dramatickým, přímo tragickým úvodem, končí v jemných, jasných barvách, což dokazuje, jak precizně a mistrovsky Chausson symfonickou formu zvládl. Symfonický koncert Večer francouzské hudby se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna 2022 v 19:00 hodin v Domě umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments