Košické hudební jaro 2022 zahájí Quatuor Arod a Večer francouzské hudby
Quatuor Arod vznikl v roce 2013 a tvoří ho houslisté Jordan Victoria a Alexandre Vu, violista Tanguy Parisot a violoncellista Jérémy Garbarg. V roce 2016 získal soubor první cenu na Mezinárodní hudební soutěži ARD v Mnichově, předtím vyhrál Mezinárodní soutěž Carla Nielsena v Kodani (2015) a evropskou soutěž FNAPEC Concours (2014). V roce 2017 byli Quatuor Arod jmenováni „BBC Next Generation Artists“ pro sezóny 2017-2019 a ECHO Rising Stars pro sezónu 2018/2019. V posledních letech vystupovali ve významných koncertních sálech ve Francii i po celém světě, účinkovali na mnoha festivalech a spolupracovali s renomovanými umělci. Jejich poslední album Schubert (2020) se setkalo s velkým ohlasem veřejnosti i kritiky. V Košicích zazní Mozartův Smyčcový kvartet č. 19 „Dissonance“ a Bartókův Smyčcový kvartet č. 1.
Mozartův Smyčcový kvartet č. 19 je skutečně pozoruhodný. Jeho novátorský, temný začátek nadchl i šokoval první posluchače a od té doby si nese podtitul „Dissonance“. Úvodní hudba je plná zádumčivosti a úzkosti, pulzujících momentů a akcentovaných ploch. Říká se, že dílo původně vrátil vydavatel Mozartovi v domnění, že obsahuje chyby.
Bartókova hudba se velmi lišila od známých vzorů odvozených z Lisztových rapsodií nebo Brahmsových tanců. Již v roce 1904 se spolu se svým přítelem, skladatelem Zoltánem Kodálym, přesvědčil, že „pravou“ maďarskou hudbu nenajde v budapešťských kavárnách a koncertních sálech, ale na venkově, který v následujících letech často navštěvoval. Bartókův raný maďarský lidový styl dobře ilustruje jeho Smyčcový kvartet č. 1. Komorní koncert Arod Quartet, na kterém zazní díla Mozarta a Bartóka, se uskuteční v úterý 26. dubna 2022 v 19:00 hodin v synagoze na Zvonárské ulici v Košicích.
První ze symfonických koncertů Košického hudebního jara zahájí šéfdirigent Státní filharmonie Košice Robert Jindra. Akce se ponese v duchu francouzské hudby a jako sólista se na ní představí klavírista Marek Kozák, jehož styl se vyznačuje neomylnou technikou, smyslem pro vyváženost a gradaci, bohatou paletou rejstříků, obrovskou muzikálností a pokorou ve vztahu k notovému zápisu. V roce 2018 vyhrál Evropskou klavírní soutěž v Brémách, odkud si odvezl i cenu publika. Na soutěži Pražského jara 2016 získal 2. místo a ocenění za interpretaci soudobé skladby. Vystupuje s předními českými orchestry a pravidelně koncertuje v zahraničí.
Opera Le roi d’Ys (Král Ys) je dílem francouzského skladatele Édouarda Lala a byla inspirována starou bretaňskou legendou o potopeném městě Ys, hlavním městě království Cornouaille. Děj opery vypráví příběh dvou královských dcer zamilovaných do stejného muže, což vedlo k milostnému dramatu a tragédii, když se město vinou jedné ze sester navždy potopilo do mořských hlubin. Král z Ys se stal jednou z nejúspěšnějších francouzských oper konce 19. století.
Klavírní koncert romantického skladatele Julese Masseneta představuje méně známou stránku tohoto velkého operního skladatele. Dílo v sobě spojuje virtuozitu a citlivost, rafinovanost a lyričnost, přičemž nelze opomenout „exotický“ nádech závěrečné části Airsques, kde se skladatel podle vlastních slov inspiroval prvky slovenské lidové hudby. Koncert je velmi melodický a okouzlující atmosféra je dokonalým příkladem vzletné a barevné francouzské hudby z přelomu století.
Francouzskou hudbu druhé poloviny 19. století reprezentuje také Symfonie B dur op. 20 Ernesta Chaussona. Jeho jediná symfonie patří mezi mistrovská díla své doby. Pochází z roku 1890 a skladatel ji věnoval francouzskému malíři Henrymu Lerollovi. Chausson v hudbě vytváří jemné a zároveň majestátně plastické zvukové krajiny a symfonie, která začíná dramatickým, přímo tragickým úvodem, končí v jemných, jasných barvách, což dokazuje, jak precizně a mistrovsky Chausson symfonickou formu zvládl. Symfonický koncert Večer francouzské hudby se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna 2022 v 19:00 hodin v Domě umění.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]