Kostel sv. Šimona a Judy bude majetkem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK

Pražský kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě bude mít ve svém majetku Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, který se tak o něj bude starat. Město jej zanese do jeho zřizovací listiny. Kostel město koupilo od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jana z Boha – Milosrdných bratří. Za památku magistrát zaplatil 99,99 milionu korun. Kostel nyní slouží jako koncertní scéna FOK.

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze (zdroj praha.eu)

Změnu zřizovací listiny Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, kterým bude kostel zanesen do jeho majetku, musí ještě na svém následujícím zasedání schválit pražští zastupitelé. O kostel se tak bude orchestr starat podle radního Jana Chabra od začátku letošního dubna. Do budovy není v současné době nutné investovat. „Koupili jsme kostel v dobrém stavu, není to žádná ruina a nemusíme vydávat žádné finanční prostředky,“ řekl Chabr. Koupí chtělo město prý předejít tomu, aby kostel potkal podobný osud jako kostel svatého Michala, kde byl v minulosti klub či nevěstinec.

O koupi kostela rozhodli pražští zastupitelé loni v červenci. Původní cena byla 125 milionů korun. Městu se podařilo dohodnout slevu. Magistrát platil roční nájemné 800.000 korun. Pokud by se v budoucnu Praha chtěla kostela zbavit, předkupní právo bude mít církevní řád.

Kostel zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu Milosrdných bratří.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments