Svatováclavský hudební festival představuje svůj 18. ročník a zahajuje předprodej

Špičkové koncerty duchovní a tzv. staré hudby, velkolepé, komorní i alternativní projekty nabídne ve dnech 3. – 28. září 2021 již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Vystoupí mezinárodní top interpreti jako pianista Federico Colli, kontraaltista Filippo Mineccia, soubor La Grande Chapelle či rezidenční Collegium 1704.

Lawrence Foster (foto Konrad Ćwik)

Svatováclavský hudební festival svou nabídku odhaluje v novém vizuálu a láká na živou produkci i prostřednictvím svého YouTube kanálu stále více nabitého záznamy koncertů. Svatováclavský hudební festival v rámci svého 18. ročníku opět rozezní kostely celého Moravskoslezského kraje díky obdivuhodným 29 koncertům, z nichž 15 se bude konat v Ostravě.

Hostit se chystá jak domácí, tak i rakouské, německé, polské, italské, francouzské, španělské, estonské, litevské či ukrajinské umělce a ansámbly. „Část dramaturgie byla převedena z původního plánu minulého ročníku festivalu, který jsme museli z velké části přetvořit v českou verzi. Pevně věřím, že se nám letos podaří realizovat festival v plné šíři a přivézt nejen skvělé domácí interprety, ale i umělce z celé Evropy. Co však spatřuji jako zásadní na letošním ročníku – to je potřeba kvalitní kultury, otevření se společné radosti i rozjímání při živé hudbě, znovuzrození života a ducha hudby,“ uvádí ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.

Lawrence Foster a Národní orchestr Polského rozhlasu – NOSPR (foto Grzegorz Mart)

Zářijový hudební maraton bude tradičně zahájen 3. září 2021 v ostravské Katedrále Božského Spasitele, a to monumentální slavnostní mší Petite Messe Solennelle italského operního génia Gioacchina Rossiniho provedenou Národním orchestrem Polského rozhlasu – NOSPR pod taktovkou jeho šéfdirigenta Lawrence Fostera (USA) společně s Českým filharmonickým sborem Brno a sólisty Simonou Šaturovou, Johannesem Straußem a Peterem Mikulášem. Rezidenční Český filharmonický sbor Brno vystoupí také ve třech dalších velkých projektech: 10. září ve Verdiho Messa da Requiem s domácí Janáčkovou filharmonií Ostrava s jejím šéfdirigentem Vasilijem Sinajskym (sólisté Veronika Dzhioeva, Václava Krejčí Housková, Richard Samek, Jozef Benci).

Vasilij Serafimovič Sinajskij (zdroj Svatováclavský hudební festival)

15. září 2021 ve Dvořákově oratoriu Svatá Ludmila, které bude uvedeno na den přesně 1100 let od zavraždění světice (Moravská filharmonie Olomouc, dirigent Jakub Klecker, sólisté Pavla Vykopalová, Václava Krejčí Housková, Peter Berger, Jakub Rousek, Jan Šťáva) a 28. září 2021 na závěrečném koncertu věnovanému Poulencovu Stabat Mater a ojedinělé Potopě Saint-Saënse pod taktovkou francouzského dirigenta Philippa Bernolda (PKF – Prague Philharmonia, sólisté Kateřina Kněžíková, Isabelle Druet, Sébastien Droy ad.).

Colegium 1704 a Colegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)

Barokní řadu budou letos nejvýše reprezentovat projekty Collegia Mariana se sopranistkou Hanou Blažíkovou Lilium mezi trním (Adam Václav Michna z Otradovic, Česká Mariánská muzika ad.) či flétnistky Jany Semerádové s cembalistou Erichem Traxlerem Händel a Leclair ve službách princezny Anny (nominace na Ceny Anděl), Collegia 1704 Bach / Zelenka, španělského souboru La Grande Chapelle, který oslavil 15 let od založení, Ensemble Inégal (Zelenka: Mše ke svaté Cecílii) a v neposlední řadě koncerty italského kontraaltisty Filippa Mineccii s jeho souborem věnované velikánům Händelovi, Hassemu, Marcellovi ad.

Jana Semerádová a Erich Traxler (zdroj Svatováclavský hudební festival)

Komorní řadu obohatí klavírní recitál Federica Colliho, rezidenční Bennewitzovo kvarteto společně s pianistou Martinem Kasíkem, Duo Aliada (Michał Knot, Bogdan Laketic) s úpravou skvostných Bachových Goldbergových variací pro saxofon a akordeon. Zajímavostí bude vystoupení Vytautase Kiminiuse, virtuosa na litevský birbyne (u nás neznámý dechový lidový nástroj) společně s akordeonistou Tadasem Motiečiusem. Pestrý program celého festivalu nabídne také netradiční projekty, a to Bigbandovou elektroniku Cotatcha Orchestra s nominací na Cenu Anděl či vystoupení ukrajinského pravoslavného sboru Orpheus.

Federico Colli (foto Benjamine Alovega)

Předprodej vstupenek na SHF je zahájen 8. března 2021. Letošní ročník nabízí opět možnost vytvoření Vlastního abonomá (4+1 koncerty zdarma), Seniorskou slevu 65+, a také speciální nabídku Student last minute pro studenty spolupracující Ostravské univerzity, Slezské univerzity a Janáčkovy konzervatoře Ostrava.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments