Před 60 lety zemřel anglický dirigent Thomas Beecham

Před 60 lety zemřel ve věku 81 let na koronární trombózu ve svém londýnském bytě anglický dirigent Thomas Beecham. Narodil se 29. dubna 1873 ve městě St. Helens ležící v Merseyside, na jihozápadě historického hrabství Lancashire. Zde měl dokonce svou dirigentskou premiéru, ačkoliv byl dirigent samouk. O jeho koncerty zprvu nebyl zájem, vybíral si svůj oblíbený repertoár, pro který neměli diváci pochopení a potýkal se se značnými dluhy. Díky rodinnému bohatství nakonec financoval a řídil Covent Garden.

Thomas Beecham (zdroj FB SiriusXM Symphony Hall)

Thomas Beecham chtěl studovat konzervatoř v Německu, ovšem jeho otec byl zásadně proti. Z toho důvodu nakonec studoval na Wadham College v Oxfordu. V roce 1898 požádal otce o povolení ukončení studia a ten nakonec svolil. Následně studoval kompozici u Frederica Austina v Liverpoolu, Charlese Wooda v Londýně a Moritze Moszkowského v Paříži. V roce 1899 začal veřejně dirigovat, přestože dirigování nevystudoval a učil se ho svépomocí.  

Poprvé dirigoval v St. Helens se souborem složeným z místních hudebníků a hráčů z Liverpool Philharmonic Orchestra a The Hallé z Manchesteru. O měsíc později vystoupil u slavného dirigenta Hanse Richtera na koncertě The Hallé u příležitosti inaugurace svého otce Josepha Beechama jako starosty St. Helens. 

Profesionální dráhu dirigenta započal v roce 1902 v Shakespearově divadle, kde byl zaměstnán jako asistent dirigenta. V té době se pokoušel o komponování, které mu ale zdaleka nešlo tak, jak by si představoval. Proto přesunul svou veškerou pozornost na dirigování.

Thomas Beecham (zdroj FB For Those Who Love Opera)

V roce 1906 dirigoval nově vytvořený soubor 46 hráčů New Symphony Orchestra v Bechstein Hall v Londýně. Programy vytvářel dle své libosti, převážně volil méně známé autory a skladby, aniž by se zamýšlel nad potřebami diváků a finančními následky. V roce 1908 Beecham z New Symphony Orchestra odešel.

V roce 1909 založil Beecham Symphony Orchestra. Rekrutoval hudebníky z místních symfonických společností a hudebních škol. Výsledkem byl mladistvý tým s průměrným věkem hráčů 25 let. V orchestru se objevila později slavná jména, například Albert Sammons, Lionel Tertis, Eric Coates a Eugene Cruft.

Thomas Beecham při kontrole záznamového systému Columbia v Abbey Road (zdroj FB Edition Records)

Beecham neměl v rodině vždy plnou podporu a pochopení pro své poslání. Otec ho i na čas odstřihl od rodinného jmění. Beecham vybíral do repertoáru posluchačsky náročný a neatraktivní repertoár, proto se ocitl v dluzích. V roce 1910 se se svým otcem usmířil, nabyl zpět rodinný majetek a díky tomu až do začátku druhé světové války financoval a řídil Covent Garden, kde se mu mj. podařilo vytvořit rovnováhu mezi pozicemi pěvců a dirigenta. V té době byli zpěváci na vrcholu žebříčku důležitosti, oproti dirigentům, chápaným na úrovni pomocné síly.

V dubnu 1923 dirigoval Royal Albert Hall Orchestra s London Symphony Orchestra. Na programu byl Ein Heldenleben od Richarda Strausse. S vlastním orchestrem navázal spolupráci s London Symphony Orchestra, který trval až do konce 20. let.

Thomas Beecham v roce 1946 diriguje významné studiové představení Wagnerova filmu „Die Walküre“ ve studiích Maida Vale (zdroj FB BBC Radio 3)

V roce 1932 založil s kolegou Malcolmem Sargentem Londýnský filharmonický orchestr.

Beecham opustil Británii na jaře 1940, nejdříve odcestoval do Austrálie a poté do Severní Ameriky. V roce 1941 se stal hudebním ředitelem Seattle Symphony. V roce 1942 nastoupil do Metropolitní opery jako šéfdirigent. V roce 1944 se Beecham vrátil do Británie a po dvou letech založil Royal Philharmonic Orchestra, jehož šéfdirigentem byl až do roku 1961.

Thomas Beecham diriguje Royal Philharmonic Orchestra v Royal Albert Hall dne 15. září 1954 (zdroj FB BBC Proms)

Šedesát šest let po své první návštěvě Ameriky se Beecham naposledy vydal dirigovat v roce 1959 do Pittsburghu, San Franciska, Seattlu, Chicaga a Washingtonu. Během tohoto turné také dirigoval v Kanadě. Do Londýna se vrátil 12. dubna 1960 a Anglii už neopustil. Jeho poslední koncert se konal v Portsmouth Guildhall dne 7. května 1960.

Thomas Beecham zemřel na koronární trombózu 8. března 1961. Byl pohřben o dva dny později na hřbitově v Brookwoodu v Surrey. V důsledku změn v Brookwoodu byly jeho ostatky v roce 1991 exhumovány a znovu pohřbeny na hřbitově sv. Petra v Limpsfieldu v Surrey, poblíž společného hrobu Deliuse a jeho manželky Jelky Rosenové. Oženil se celkem třikrát a jeho životem prošlo nespočet milenek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments