Smetanovo trio vydalo CD k 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena

Loni na podzim vyšlo u Supraphonu album Smetanova tria k poctě 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Na dvou CD nalezneme Beethovenova klavírní tria v podání klavíristky Jitky Čechové, houslisty Jana Talicha a violoncellisty Jana Páleníčka.
Přebal CD: Smetanovo trio, Beethoven Piano Trios (zdroj Smetanovo trio)

Album s názvem Beethoven Piano Trios vydalo Smetanovo trio u Supraphonu dne 25. září 2020. Na dvou CD si můžeme poslechnout skladby Klavírní trio č. 3 c moll Op. 1, Klavírní trio Hes dur Op. 97 Arcivévodské, Klavírní trio č. 1 d moll Op. 70 Geistertrio / Trio duchů a Klavírní trio č. 2 Es dur Op. 70 v podání klavíristky Jitky Čechové, houslisty Jana Talicha a violoncellisty Jana Páleníčka. Celková stopáž je 2:11:55.

Smetanovo trio založil v roce 1934 klavírista Josef Páleníček. Stejně jako tehdy, i dnes je kladen velký důraz na dokonalou sólistickou vybavenost hráčů tohoto komorního uskupení. Z toho důvodu Smetanovo trio tvoří sólisté s pestrou hudební minulostí, pravidelně spolupracuje s předními dirigenty a s domácími i zahraničními orchestry.

V roce 1785 zkomponoval Ludwig van Beethoven své první skladby s komorním obsazením – tři klavírní kvartety, které by se daly klasifikovat jako experiment. O sedm let později se Beethoven k tomuto „experimentu“ vrátil a napsal tria pro klavír, housle a violoncello. V roce 1795 vyšla tria Es dur, G dur c moll op. 1 tiskem u nakladatelství Artaria. Dvě klavírní tria op. 70 z roku 1809 jsou věnována jeho přítelkyni hraběnce Anně Marii Erdödy, u které nějaký čas pobýval. Beethoven měl v plánu zhudebnit Shakespearova Macbetha, složil tak Klavírní trio D dur op. 70 č. 1, ovšem tento operní plán nikdy nezrealizoval. Klavírní trio B dur op. 97 „Arcivévodské“ zkomponoval na jaře 1811 a věnoval ho zdatnému klavíristovi Rudolfu Habsburskému. Poprvé skladba zazněla 11. dubna 1814 v koncertním sále vídeňského hotelu. Bylo to předposlední veřejné vystoupení tehdy téměř hluchého Beethovena. Klavíru se ujal sám Beethoven, na housle zahrál Ignaz Schuppanzigh a na violoncello Joseph Linke. V roce 1817 Klavírní trio c moll op. 1 č. 3 Beethoven přepracoval na smyčcový kvintet, který vyšel tiskem jako op. 104 v roce 1819.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments