Týden s hudbou. Koncerty a představení online

Další týden v čase našeho lockdownu nepřináší naději, že by byl brzy obnoven koncertní provoz, jak jsme byli zvyklí do loňského jara. Přinášíme proto alespoň výběr aktuálních online koncertů a představení.

Anna Netrebko v opeře Adriana Lecouvreur (zdroj Met)

Pondělí 8. března 2021

Newyorská Metropolitní opera připravila na tento týden cyklus nočních streamů nazvaný Verismo Passions. Jako první bude uveden záznam oepry Manon Lescaut Giacoma Pucciniho. S dirigentem Jamesem Levinem v záznamu ze dne 29. března 1980 účinkují Renata Scotto, Plácido Domingo, Pablo Elvira a Renato Capecchi.

Na webu pražského Národního divadla si můžete do konce března poslechnout záznamy obou premiér Verdiho opery Rigoletto.

Úterý 9. března 2021

Druhý večer veristických oper z New Yorku přinese známou dvojici oper: Mascagniho Sedláka kavalíra a Leoncavallovy Komedianty. S dirigentem Fabiem Luisim účinkovali 25. dubna 2015 v Sedlákovi kavalírovi Eva-Maria Westbroek, Marcelo Álvarez a George Gagnidze a v Komediantech Patricia Racette, Marcelo Álvarez, George Gagnidze a Lucas Meachem.

Česká filharmonie dnes zahájí projekt Jarní hvězdy České filharmonie. Od 20:15 hodin vystoupí americká violoncellistka Alisa Weilerstein s hostujícím dirigentem Jakubem Hrůšou. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr  e moll, op. 85 Edwarda Elgara a po přestávce symfonická báseň Pohádka léta, op. 29 Josefa Suka. Přenos můžete sledovat jak na ČT Art, tak YouTube a Facebooku. Další koncert této řady je plánovat na 25. března.

Středa 10. března 2021

Ve středu si můžete z MET poslechnout operu Adriana Lecouvreur Francesca Ciley. V záznamu ze dne 12. ledna 2019 účinkovali společně s dirigentem Sirem Davidem McVicarem pěvci Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili, Piotr Beczała a Ambrogio Maestri.

Czech Ensemble Baroque chystá od 19:30 v brněnském chrámu svatých Janů velký sborový koncert. Koncert bude streamován na YouTube kanálu tělesa. Zazní díla H. v. Bingen, G. Allegriho, O. Lassa, L. Victoriy, H. Purcella, J. Despreze, A. Pärta, F. Poulenca a dalších.

Pařížská filharmonie zpřístupní od 20:30 koncert se sólisty Corrine Mayer, Lorianne Lorcou a Jeanem Rodeauem s díly Francise Poulenca.

Čtvrtek 11. března 2021

Opera Francesca da Rimini Riccarda Zandonaie bude čtvrtou částí veristického týdne v MET. Účinkují Eva-Maria Westbroek, Marcello Giordani, Robert Brubaker a Mark Delavan s dirigentem Marcem Armiliatem. Záznam byl pořízen 16. března  2013.

Moravská filharmonie Olomouc bude od 19:00 streamovat na svém YouTube kanálu koncert na přání, o kterém jste mohli hlasovat v minulých týdnech.

Londýnský Royal Philharmonic Orchestra bude od 19:00 streamovat koncert své dechové sekce. Zazní mj. díla Antonína Dvořáka, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Richarda Strausse a Germaine Tailleferre.

Drážďanská Semperoper zveřejní na svém webu video s provedením skladby Thunder pro tympány sólo Petera Eötvöse.

Pátek 12. března 2021

Páteční večer z New Yorku uvede operu Umberta Giordana Fedora. V záznamu ze dne 26. dubna 1997 s dirigentem Robertem Abbadem účinkovali Mirella Freni, Ainhoa Arteta, Plácido Domingo, Dwayne Croft a Jean-Yves Thibaudet.

Dlouho očekávaný koncert Collegia 1704 nazvaný Sepulto Domino s uvedením Responsorií pro hebdomana sancta Jana Dismase Zelenky byl bohužel zrušen.

Ostravské Národní divadlo Moravskoslezské chystá na svém YouTube kanálu premiéru první části projektu Taste Ballet Ostrava – baletní hostina z Ostravy.

Budapest Festival Orchestra chystá od 16:30hodin koncert pro dětské publikum.

Orchestr Pařížské konzervatoře bude od  20:30 vysílat výběr z děl Benjamina Brittena. Zazní mj. části opery Zneuctění  Lukrecie či Sen noci svatojánské.

Curtisův hudební institut ve Philadephii chystá koncert hobojové třídy Richarda Woodhamse. Na programu jsou sólové skladby mj. Ernsta Krenka, Georga Friedricha Telemanna, Henriho Tomasiho a Gilllese Silvestriniho.

Sobota 13. března 2021

Známá opera Umberta Giordana Andrea Chénier bude uvedena v dnešním nočním streamu z New Yorku.  Účinkují Maria Guleghina, Wendy White, Stephanie Blythe, Luciano Pavarotti a Juan Pons. Představení 15. října 1996 dirigoval James Levine.

Slovenská Státní opera Banská Bystrica bude od 19:00 hodin vysílat operu Otello Giachina Rossiniho.

Vídeňští filharmonikové streamují od 11:00 komorní koncert ze sálu vídeňské Státní opery. Na programu jsou smyčcové kvartety Josepha Haydna a Zoltána Kodályho.

Deutsche Symphonie Orchester Berlin s dirigentem Robinem Ticcatim chystají od 20:03 rozhlasový koncert. Zazní Alpská symfonie Richarda Strausse.

Neděle 14. března 2021

Cyklus nočních streamů z newyorské Metropolitní opery nazvaný Verismo Passions zakončí Tosca Giacoma Pucciniho. V záznamu z 27. ledna  2018 s dirigentem Sirem Davidem McVicarem účinkují Sonya Yoncheva, Vittorio Grigolo, Željko Lučić a Patrick Carfizzi.

Frankfurtský Ensemble Modern chystá do 20:00 online koncert z děl současných britských skladatelů. Z Velkého sálu Hesenského rozhlasu uslyšíme díla  Harrisona Birtwistla, Helen Grime, Laurcence Osborna, Olivera Knussena a George Benjamina.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments