Kudy dál povede Hudební most Praha – Drážďany?

Hudební most Praha – Drážďany, pomyslně propojující dvě města se vskutku silnou hudební tradicí, a směřující ve společných stopách jejich muzikantské minulosti, započaly soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 včele se svým uměleckým vedoucím Václavem Luksem budovat už loni. Oněch společných stop obou metropolí se přitom hned záhy podařilo připomenout víc než dost. Stačí vzpomenout Jana Dismase Zelenku, kterého si drážďanští kvůli jeho dlouhému působení právě v jejich městě už tak trochu přivlastnili. Hudební most Praha – Drážďany si velmi záhy získal své početné příznivce, pochříchu je jich přitom přece jen o něco víc u našich severních sousedů.

Letošní část projektu zakončí na Silvestra 31.12.2009 vpodvečer Mše h moll, „opus magnum“ Johanna Sebastiana Bacha, v pražském kostele sv. Šimona a Judy (respektive na Nový rok v Dreikönigskirche v Drážďanech).
Jaké ale bude pokračování „stavby“ Hudebního mostu? Jaké další pilíře na cestě mezi Prahou a Drážďany po Novém roce přibydou? Tady jsou úplně čerstvé informace:
Neapolská polyfonie
15.2.2010
Kostel sv. Martina ve zdi Praha
Labyrint neapolské polyfonie v dílech Alessandra a Domenica Scarlattiho

Antonio Caldara: Maddalena ai piedi di Cristo
19.3.2010
Kostel sv.Martina ve zdi Praha
Mezi operou a oratoriem – římské velkopáteční sepolcro-oratorio jako předobraz drážďanské oratorní tradice
Musica di San Marco
1.4.2010
Kostel Panny Marie Sněžné Praha
Hudba slavné benátské basiliky San Marco a její vliv na českou a dráž´danskou hudbu v 17.století
Concerti grossi
16.6.2010
Kostel Panny Marie Sněžné Praha
Arcangelo Corelli a jeho následovníci – velkolepá římská orchestrální hudba
Jakýmsi bonusem navíc pak bude večer, nazvaný Mozartovy narozeniny, ohlášený na 27.ledna 2010 v pražském Stavovském divadle, kde společně s Collegiem 1704 vystoupí host předních světových operních domů, slovenský tenorista Pavol Breslik. (Rozhovor s Pavolem Breslikem, mimo jiné právě i o chystaném programu tohoto jeho pražského vystoupení, jsme přinesli před nedávnem – najdete zde.)

Obdobný, až na výjimky vlastně prakticky stejný program pak čeká i na drážďanské příznice, vždy v termínu den před nebo po koncertu pražském. Bezpochyby i v příštím roce by to mohlo po onom hudebním mostě být příjemné putování.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments