Kulturní akce se spustí v případě, že se riziko nákazy sníží na 2. stupeň

Na kulturní produkce budou moci diváci chodit jen v případě, že na pětistupňové stupnici opatření proti šíření koronaviru bude platit první nebo druhý stupeň. I tak ale budou platit přísná omezení co do počtu přítomných diváků a jejich rozdělení do sektorů. Vyplývá to ze systému, podle něhož se bude řídit postupné uvolňování protikoronavirových opatření v Česku a který dnes představil ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Jan Blatný (zdroj FB)

Čísla značící riziko se budou zveřejňovat od příštího týdne, podle Jana Blatného by se Česko mohlo v příštím týdnu maximálně posunout ze čtvrtého stupně do nižšího. Kulturní produkce by se tak zatím veřejnosti nezpřístupnily. „Bude se to hodnotit od středy do středy, během čtvrtku vláda vydá usnesení, které bude platit od pondělí příštího týdne,“ řekl ministr.

Podle čtyř epidemiologických parametrů se v tomto systému vypočítá riziko na škále nula až sto. Tímto číslem se buď celá ČR, nebo každý kraj zařadí do jednoho z pěti pásem, která určují jednotlivá opatření pro většinu oblastí života.

Protiepidemický systém ministr zkráceně nazval PES a do výpočtu čísla značící riziko se zahrnuje třeba údaj, kolik lidí se v poslední době nakazilo, tedy čtrnáctidenní počty pozitivních na 100.000 obyvatel, kolik seniorů se v poslední době nakazilo, zda narůstá počet nakažených a zda je lze účinně a rychle zachytit.

Pro zmírnění nebo zpřísnění opatření bude muset změna trvat několik dní. V případě kulturních akcí by se tak třeba nemělo stát, že si někdo pořídí vstupenku na kulturní akci a druhý den se dozví, že na produkci jít nemůže.

Pokud bude v určitém čase a místě tedy platit nejmírnější stupeň, bude moci ve vnitřním prostředí být maximálně 1000 lidé ve dvou sektorech po 500, venku platí dvojnásobný počet. Pokud je akce pro stojící diváky, platí v obou případech poloviční čísla. Při vyhlášení druhého stupně platí ve všech případech poloviční čísla. Pokud bude vyhlášen třetí, čtvrtý nebo pátý stupeň, diváci na kulturní produkci nebudou moci chodit, za určitých podmínek ale budou moci umělci zkoušet.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments