Kutnohorský festival věnuje koncert nedávno zesnulé houslistce Corinne Chapelleové

Klavírní sonáty Ludwiga van Beethovena, barokní hudba i avantgardní kompozice jsou na programu letošního Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Návštěvníci se mohou těšit zejména na všech 32 Beethovenových klavírních sonát v podání Konstantina Lifschitze. Přehlídka se kvůli pandemii uskuteční opět v pozdějším termínu od 21. do 29. srpna.
Corinne Chapelle (zdroj Mezinárodní hudební festival Kutná Hora)
Corinne Chapelle (zdroj Mezinárodní hudební festival Kutná Hora)

Festival, pořádaný obvykle počátkem června, se kvůli koronaviru přesouval i v loňském roce. Pořadatelé se obávali, že se porušení tradice odrazí v nízké návštěvnosti. Přehlídka ale podle uměleckého ředitele festivalu Jiřího Bárty nakonec dopadla dobře a možná i lépe než některé předchozí ročníky. Pro řadu hudebníků to bylo první vystoupení po půl roce a všichni byli optimističtí, protože si mysleli, že se situace vrací do normálu. Že se vše bude opakovat letos, organizátoři nečekali. Bárta poukázal na to, že lidé se obávají dopředu něco plánovat, což se promítá do nižšího prodeje vstupenek.

Zatímco loni museli pořadatelé v programu škrtat a vystoupili nakonec jen tuzemští umělci, letos zůstal repertoár beze změn. “Jsem rád, že jsem zachoval náročný projekt kompletního Beethovena s Konstantinem Lifschitzem. V rámci beethovenovského roku měl být loni, letos to doháníme,” uvedl Bárta. Podvečerní cyklus klavírních sonát bude rozdělen do osmi koncertů hned od druhého do posledního festivalového dne. “Zahrát 32 sonát v osmi dnech zpaměti je opravdu mimořádný počin. Konstantin je vrcholný beethovenovský interpret,” dodal.

Kromě autorů klasické hudební literatury v programu zazní díla soudobých a avantgardních autorů – letos to bude zejména 26. srpna v programu Agnus Dei. Koncert je věnovaný vzpomínce na americkou houslistku a dlouholetou oporu kutnohorského festivalu Corinne Chapelleovou, která letos podlehla těžké nemoci.

Marek Kubát (zdroj Mezinárodní hudební festival Kutná Hora)
Marek Kubát (zdroj Mezinárodní hudební festival Kutná Hora)

Barokní hudba bude 24. srpna rezonovat kaplí Božího těla v programu Barocco goes to Kutná Hora, kde se mimo jiné představí hráč na theorbu Marek Kubát a flétnistka, zakladatelka souboru Collegium Marianum a odbornice na starou hudbu Jana Semerádová.

Koncerty komorní hudby Bárta tradičně doplňuje o projekty na hranici žánrů. Letos zařadil Bachovu kantátu Ich habe genug pro sólový bas, hoboj a smyčce, propojenou s epickou básní Arnošta Lustiga Kantáta – tanec šílených.

Více o programu a prodeji vstupenek se zájemci dozvědí na webových a facebookových stránkách festivalu.

Jana Semerádová (zdroj Mezinárodní hudební festival Kutná Hora)
Jana Semerádová (zdroj Mezinárodní hudební festival Kutná Hora)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments