La Sainte Folie Fantastique zahájil Letní slavnosti staré hudby

Francouzský soubor La Sainte Folie Fantastique se sopranistkou Maïlys de Villoutreys včera na zámku Troja zahájil šestnáctý ročník Letních slavností staré hudby. Úvodní festivalový večer v zaplněném sále vyzdobeném freskami patřil příběhům antické mytologie. Program nazvaný La Muse byl vystavěn na dílech dvou pařížských skladatelek sklonku vlády Ludvíka XIV.

Soubor La Sainte Folie Fantastique vystoupil v sestavě François Nicolet (flétna), Gabriel Grosbard (barokní housle), Lucile Boulanger (viola da gamba) a Arnaud De Pasquale (cembalo). Zazněla hudba autorů šestnáctého a sedmnáctého století.

Skladatelky Élisabeth-Claude Jacquet de la Guerre a Julii Pinel v programu doplnili velikáni francouzské barokní hudby Marc-Antoine Charpentier, François Couperin a Michel Pignolet de Montéclair. Výběr toho nejlepšího z francouzských barokních kantát a dvorských, ale také pijáckých písní doplnily ukázky z první francouzské opery, kterou kdy zkomponovala žena.Příští koncert 16. července v Míčovně Pražského hradu nabídne Petrarcovy sonety v renesančních madrigalech Claudia Monteverdiho, Orlanda di Lassa, Lucy Marenzia nebo Giovanniho Pierluigiho da Palestriny. Vystoupí nizozemský soubor La Violetta.

Mottem festivalu, který potrvá do 6. srpna, je femina aeterna, tedy věčná žena. Festivalový program se odehraje také v Míčovně Pražského hradu, v Emauzích, v kostelech sv. Šimona a Judy a Panny Marie Sněžné a v Betlémské kapli.

Vrcholem festivalu podle pořadatelů bude uvedení barokní opery Francesca Cavalliho Calisto v podání souboru Collegium Marianum a divadelní společnosti Buchty a loutky. Bude jí patřit závěrečný večer festivalu ve Státní opeře. Nastudování je zcela v duchu dobové barokní praxe, kdy k italskému divadlu neodmyslitelně patřily i loutky. Program a více informací zájemci najdou na stránkách festivalu Letní slavnosti staré hudby.

Foto Letní slavnosti staré hudby