Labutí píseň Attily Egerháziho

  1. 1
  2. 2

Nové vedení Jihočeského divadla neobnovilo smlouvu s dosavadním šéfem baletu, význačným maďarským choreografem Attilou Egerházim. Sedm let byl v čele souboru (2009 – 2016), který převzal po dlouhodobém vedení Libuše Králové, která držela klasický baletní standard v repertoáru, ale soubor se již nikam dále nerozvíjel.

Attila Egerházi byl z hlediska dramaturgického výběru poměrně odvážný. Nastavit v regionálních městech určitou laťku a vrazit klín do diváckého smýšlení a vnímání současných tanečních stylů a praktik není vůbec snadné. Jít proti tradici zakódovaných pohádkových a takzvaných celovečerních titulů, divácky vždy přitažlivých (divákům skýtají určitou jistotu – především, co se týče vydání peněz na kulturu, a že uvidí něco, na co si mohou „sáhnout“, co znají z obecného povědomí) a otevřít dveře konfrontaci s více psychologickým zkoumáním lidské duše, jejích skrytých tajemství a často i obtížným sdělením emocí. I nastavit mysl na vlastní fyzické tělo. A s ním bezprostředně pohyb souvisí. Tanec je přirozenou součástí každého z nás. Mohou jím být naše každodenní pohyby nejen ty viditelné, ale i niterné, utajené a neviditelné. Skrze ně přeci vše sdělujeme, vyjadřujeme.

Tvůrčí etapa Attily Egerháziho v Českých Budějovicích končí.

Attila Egerházi (foto archiv JD)
Attila Egerházi (foto archiv JD)

Také on se snažil ve svém rukopise propojovat klasickou techniku s modernou a přirozeným sdělením. Rozhodně se mu podařilo postavit taneční soubor na vysoké technické úrovni s mnoha zahraničními tanečníky, kteří jistě obstojí i ve velké konkurenci. V repertoáru byly zdařilými inscenacemi Pták Ohnivák (Cena Divadelních novin za událost v sezoně za režii a choreografii 2010) a Kauza Kafka (Cena za autorské dílo soutěžní přehlídka – Brno 2014). Egerházi je mistrem komorních skic, menších kompozic. Na podzim 2015 připravil zajímavé a zdařilé představení Pas de trois, poslední uvedenou premiérou se teď staly Povídky. Krátké scénáře o vztazích i konfliktech si rozdali tři tvůrci.

Mladý choreograf z Norska Ole Kristian Tangen byl donedávna v angažmá ve známém souboru IT Danza v Barceloně pod vedením umělecké ředitelky Catherine Allardové. Tudíž je jasné, že jeho taneční slovník vychází ze zkušeností nabytých právě tam. Setkal se s významnými choreografy, takže je pod vlivem různorodých pohybových rukopisů. Nyní pracuje v Zero Visibility Corp s Inou Christel Johanessen.

O.K.Tangen: ...a zmizeli - JD České Budějovice 2016 (foto Michal Siroň)
O. K. Tangen: …a zmizeli – JD České Budějovice 2016 (foto Michal Siroň)

Bouře a déšť nás přivedou mezi skupinky ztroskotanců. Mezi muže a ženy, kteří se dostali do nečekané životní situace. Být spolu může být jedinou nadějí. Nabízí se paralela s běženci, ale může se nám to stát všem kdekoliv a kdykoliv, že neuvidíme světýlko na konci tunelu. Scéna prázdná tmavá a ponurá. Jen rampou malých zavěšených, chvílemi blikajících světel, doprovází poněkud nejistě komponovaný scénosled. Temný nejasný prostor obklopuje skupinu opuštěných a končí bez pointy a bez naděje. Takže titul díla …a zmizeli je příznačný. Krásný byl výběr hudby Johna Adamse, Gulia Caciniho a Biosphere.

Interpretace povýšila poněkud nedotaženou kompozici. Nádherný byl výkon Cristiny Porres Mormeneo, ale i Sato Oikawy, Grazianna Bongiovanniho, Michaela D´Ambrosia mimo jiné.

O.K.Tangen: ...a zmizeli - Cristina Porres Mormeneo, Graziano Bongiovanni - JD České Budějovice 2016 (foto Michal Siroň)
O. K. Tangen: …a zmizeli – Cristina Porres Mormeneo, Graziano Bongiovanni – JD České Budějovice 2016 (foto Michal Siroň)

Druhým pozvaným umělcem je známý a zkušený choreograf Jan Kodet. U nás není třeba Jana Kodeta zvlášť prezentovat, protože se po své taneční kariéře v Německu a Portugalsku již etabloval doma jako nekonvenční umělec se svými vyhraněnými názory. Jde do všeho s otevřenou myslí a málokdy šlápne vedle, i když samozřejmě musí zůstat v područí limitů. Myslím tím, že když je v angažmá Národního divadla jako baletní mistr nebo pracuje v rámci baletní dramaturgie nebo „hostovaček“ všeho druhu, jdou jeho vize poněkud stranou. Je odvážný a zároveň opatrný. Škoda že nevede nějaký vlastní ansámbl, kde by se jeho originalita mohla více rozvinout.

Jeho koncepce Řekněte sýr!, dost dobře gradovaná, je komickou hříčkou pro pět tanečníků, křesla na kolečkách a lampy/svítilny. Jde o materiál a vybavení každého fotoateliéru a fotografa.

J.Kodet: Řekni sýr! - Tereza Hloušková, Kairi Hayashida, Julie De Meulemeester, Zdeněk Mládek, Barbora Coufalová - JD České Budějovice 2016 (foto Michal Siroň)
J. Kodet: Řekni sýr! – Tereza Hloušková, Kairi Hayashida, Julie De Meulemeester, Zdeněk Mládek, Barbora Coufalová – JD České Budějovice 2016 (foto Michal Siroň)

Snadné a záměrně naivní i přihlouplé téma. Všichni jsme to zažili a zažíváme, ale nejen u fotografa v ateliéru. Jan Kodet nijak nerozmělňuje příběhy. Snaží se jít po typech, které samozřejmě dotváří vtipné líčení a kostýmy Simony Rybákové. Hravě si vymýšlí s pohyblivými křesly rozmanité scénické prostory, s kterými jednotlivé části choreografie vymezuje, i dramaticky komické situace: v ateliéru, pod drobnohledem, u nás doma, scény o výměně názorů – přetahování se, hádanice a bitky, kdo z nás je lepší, upřednostňování, utlačování, běsy i neohrabané blbosti… To vše mne napadá.

Hudbu složil Adam Sojka, tanečník a muzikant z Brna. A bohužel mi připadá, že právě hudba byla nejslabším článkem celé kompozice. Je taková plytká a nemá „grády“ a patřičnou sílu k argumentaci příběhu. Kdyby byla více žánrově specifikovaná, známá, možná že by diváky více táhla a strhla. Pak by dílčí vtipné momenty mohly mít více ostrosti, espritu. Vyzněly by lépe, mohly mít lepší gradaci, kdyby hudba šla s nimi.

Dělat a vytvářet humor je vždy to nejtěžší. Zvláště když slovo ani hudba nemohou pomoci. Možná že se reprízováním humor ještě okoření podle reakcí různých diváků.

J.Kodet: Řekni sýr - JD České Budějovice 2016 (foto Michal Siroň)
J. Kodet: Řekni sýr – JD České Budějovice 2016 (foto Michal Siroň)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - ...a zmizeli -Tangen (JD České Budějovice)

[yasr_visitor_votes postid="204856" size="small"]

Vaše hodnocení - Řekni sýr! -Kodet (JD České Budějovice)

[yasr_visitor_votes postid="204857" size="small"]

Vaše hodnocení - Kresba v písku -Egerházi (JD České Budějovice)

[yasr_visitor_votes postid="204853" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments