Laureát Kocianovy houslové soutěže získá housle po Josefu Sukovi z dílny Jana Špidlena

Český královský institut rozšířil své sbírky – odkoupil housle z dílny mistra Jana Špidlena, na které hrál významný český virtuos Josef Suk. Institut tento vzácný hudební nástroj propůjčí letošnímu laureátovi Kocianovy houslové soutěže.
Jan Špidlen: Housle op. 001 (foto Jan Špidlen)
Jan Špidlen: Housle op. 001 (foto Jan Špidlen)

66. ročník Kocianovy houslové soutěže se uskuteční 1.–4. května 2024 v Ústí nad Orlicí. Klání se mohou každoročně zúčastnit mladí houslisté do šestnácti let. Letos se přihlásilo 59 uchazečů pocházejících z různých koutů světa, například z USA a Japonska. Porotu budou tvořit MgA. Pavel Šporcl (houslový virtuos, předseda poroty), Mgr. Milan Bátor, Ph.D. (hudební publicista), MgA. Štěpán Graffe (Konzervatoř Brno, primárius Graffova kvarteta, hudební redaktor Radia Proglas), MgA. Vladimír Harvan, ArtD. (Slovensko – Konzervatoř Bratislava, člen Slovenského národního divadla), MgA. Petr Matěják (ZUŠ Frýdlantská, Liberec, koncertní mistr Divadla F. X. Šaldy Liberec, člen Scharwenka Quartett), MgA. Dana Vlachová (Pražská konzervatoř, členka Českého tria), Wladislaw Winokurow MA, BA (Rakousko – Primarius Glierè Quartett, Senior Lecturer, Kunstuniversität Graz).

Jméno letošního laureáta se dozvíme 4. května 2024 na závěrečném koncertě vítězů, který se uskuteční v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí. Laureátovi budou Českým královským institutem po dobu jednoho roku zapůjčeny housle z dílny významného mistra houslaře, ústeckého rodáka, Jana Špidlena. Na tento konkrétní nástroj s opusovým číslem 001 hrál sám Josef Suk.

První ročník Kocianovy houslové soutěže se uskutečnil v roce 1959. Tehdy se jednalo o malou regionální soutěž, ze které se postupem času stala uznávaná mezinárodní událost.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments