Laureáti přehlídky Mladý klavír vystoupí na Pražské konzervatoři
Porotou vybraní laureáti Mladého klavíru 2021, kteří vybojovali svůj titul v mimořádně náročné mezinárodní konkurenci dalších vynikajících účastníků přehlídky, získali právo vystoupit na koncertě laureátů, který se uskuteční 9. dubna 2022 od 18:30 hodin. Součástí jejich ocenění je i aktivní účast na klavírních kurzech, které Pražská konzervatoř pořádá každoročně na začátku letních prázdnin. Zde mohou tito mladí klavíristé dostat cenné rady od špičkových klavírních pedagogů – koncertních umělců. Tím se naplňuje idea komplexní péče o tyto talenty od možnosti prezentace až po odborné konzultace v rámci mistrovských kurzů. Účast na Mladém klavíru je vymezena pouze věkem účastníků a jejich předchozími soutěžními úspěchy. Svou účast mohou tedy zopakovat v příštích ročnících i ti, kteří již na této přehlídce titul laureáta získali.
Na letošním koncertě laureátů se budou moci posluchači seznámit se Semjonem Yakimovem (narozen 2006), který má za sebou mnoho soutěžních úspěchů, vystupoval na koncertech a festivalech v Rusku, Německu, Izraeli a Francii. Jako varhaník spolupracuje se svojí spolužačkou (sopranistkou Leonou Michajlovou) a doprovází i na mších v kostele sv. Remigia v Praze-Čakovicích. Provede Polonézu cis moll op. 26, č. 1 Fryderyka Chopina, Preludium B dur op. 23, č. 2 Sergeje Rachmaninova, Sonátu č. 1 f moll op. 1 Sergeje Prokofjeva, ale i vlastní skladbu – Andante calmo op. 24.
Klára Skalková (narozena 2004) má za sebou také mnoho soutěžních úspěchů. V jejím podání si budou diváci moci vychutnat Baladu As dur op. 47 od Fryderyka Chopina či Ptáka ohniváka igora Stravinského a Guida Agostiho.
Kromě soutěžních úspěchů má za sebou Veronika Jaklová (narozena 2003) také mnoho koncertních vystoupení. Pro tento koncert si vybrala Preludium a fuga fis moll BWV 883, II. díl DTK Johanna Sebastiana Bacha, Transcendentální etudu č. 5 „Feux follets“ Ference Liszta či Baladu f moll op. 52 Fryderyka Chopina.
Ásta Dóra Finnsdóttir (narozena 2007) je studentkou Hudebního institutu Barratt Due v Oslu, jako sólistka spolupracovala například s Islandským symfonickým orchestrem či účinkovala na festivalech ve Finsku, Dánsku, Řecku či Belgii. Provede Etudu-obraz a moll op. 39, č. 6 „Červená Karkulka“ Sergeje Rachmaninova, Etudu Fis dur op. 42, č. 4 a Etudu cis moll op. 42, č. 5 Alexandra Skrjabina či Sonátu A dur Césara Francka a Alfreda Cortota.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]