Leoš Svárovský: Návrat ke košickému dirigentskému pultu mě dojal

V pořadí čtvrtý streamovaný koncert nabídne veřejnosti Státní filharmonie Košice (SFK) ve čtvrtek 26. listopadu v 19:00. Tentokrát se pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Leoše Svárovského setkají posluchači se třemi rozmanitými kompozicemi od Brahmse, Nerudy a Kodályho.

Leoš Svárovský (foto archiv umělce)

V roli sólisty se představí přední trumpetista Juraj Bartoš, známý též z projektů Bratislava Hot Serenaders, Hot House či Gustav Brom Big Band. „Vstup“ na vysílání je volný a proběhne na Facebookových stránkách Státní filharmonie Košice, K13 – Košických kulturních center, TelKE, Města Košice a Mé kultury, také na dalších kanálech TelKE – televizní stanici a YouTube. Přidanou hodnotou bude doprovodné slovo Petera Katiny, dramaturga SFK.

Ke čtvrtému streamovanému koncertu Státní filharmonie Košice se nám vyjádřil v rozhovoru hlavní hostující dirigent Leoš Svárovský:

Jaký bude koncert Brahms – Neruda – Kodály?
Program je nádherný a velmi pestrý. Serenádou jsme udělali radost hráčům na violu, violoncello a kontrabas, protože mají velký prostor pro prezentaci. Skladba je vrcholem Brahmsovy tvorby. Nádherné dílo s typickou brahmsovskou ornamentikou. Potom následuje brilantní koncert pro trubku a orchestr Jana Nerudy, který hraje jeden z nejlepších trumpetistů na Slovensku, špičkový hráč v celé Evropě, Juraj Bartoš. Můj dlouholetý kamarád dokáže jakožto člen projektu Hot Serenaders spojit populární žánr s klasickou hudbou. Na jeho výkon se velmi těším. Závěr patří kratičké 15minutové skladbě Tance z Galanty od Zoltána Kodályho. Kodály veškerou svou brilantnost zosobnil právě v této krátké kompozici, která je zároveň jedna z nejnáročnějších skladeb symfonického repertoáru.

Leoš Svárovský (foto archiv umělce)

Jaké činnosti jste se věnoval v době koronavirové?
Na jaře bylo pro mě „pracovní motivací“ dohlížení na rekonstrukci mého pražského domu. Po první vlně jsem se věnoval zejména vyučování na AMU v Praze. Díky Slovensku, kde je hodně streamovaných koncertů, jsem odehrál pět akcí. Naposledy v Žilině ve Státním komorním orchestru, kde jsme dělali závěrečný koncert festivalu Nová slovenská hudba. Aktuálně připravujeme zmíněný stream v Košicích.

Máte však blízko i k filmové hudbě…
Dirigoval jsem hudbu k několika filmům mého blízkého přítele Juraje Jakubiska, například i k titulu Bathory. Nejnovější hudbu jsem natočil k filmu Perinbaba a dva světy. Pohádka je již hotová a čeká na premiéru v kinech, pokud vše dobře dopadne, tak začátkem prosince. Vím, že na Slovensku sledujete Perinbabu na Vánoce, podobně jako my v Čechách Tři oříšky pro Popelku. Nechci nic prozrazovat, ale myslím si, že Perinbaba dvojka bude ještě krásnější. Co se týče hudby, natáčeli jsme v Praze na Kavčích horách s nejlepšími hudebníky z pražských orchestrů. Hudba je ve filmu velmi rozmanitá v obsazení velkého symfonického orchestru. Prolíná se celým filmem, a tak se diváci mohou těšit na velkou hudbu, jak jsme na to zvyklí ve velkofilmech.

Leoš Svárovský (foto archiv umělce)

Jak se vám po nucené pauze hraje v Košicích?
Naposledy jsem vedl v Košicích koncert Sibelius – Boccherini – Čajkovskij se skvělým violoncellistou Janem Bogdanem. Následně jsem kvůli lockdownu přišel o dva plánované koncerty na Slovensku, a tak jsem se vrátil až po třičtvrtě roce. Návrat ke košickému dirigentskému pultu mě i trošičku dojal. Vidím zde několik nových tváří – vynikající hudebníky, čímž vzniká tak trochu jiný orchestr. A to k tomu patří, to je život.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments