Letní Letná bude, „light“ verze v srpnu přivítá i zahraniční hosty

Vinou protikoronavirových omezení se musela část programu Letní Letné přesunout na příští rok. V reakci na současné uvolňování situace se ale organizátoři rozhodli, že oblíbený mezinárodní festival nového cirkusu a divadla dopřejí divákům přece jen i letos, a to v odlehčené verzi: 17. ročník se tedy uskuteční od 18. do 25. srpna v Letenských sadech v Praze. Festival bude zahájen představením v nebesích od španělského souboru Voalá, během osmi dnů nabídne světovou premiéru francouzského souboru Galapiat Cirque, překvapivou a neopakovatelnou družbu dvou předních tuzemských souborů, premiéru dokumentu Provazochodkyně nad Prahou a také doprovodný program. Pro publikum bude připravena open air aréna.
Letní Letná – soubor Voalá (foto z programu Reach For The Sky, zdroj Letní Letná 2020)

„Nešlo to jinak, léto bez Letní Letné pro nás není tím pravým létem, a tak jsme neváhali a hned po uvolnění omezení jsme začali plánovat 17. ročník festivalu v odlehčené verzi. Přineseme ten nejlepší program, který nám současná situace umožňuje, a budeme šťastní, když si lidé přijdou festival užít, a tím jej podpoří,“ vzkazuje fanouškům Jiří Turek, ředitel Letní Letné. Velkolepé zahájení festivalu obstará výjimečným číslem španělský soubor Voalá – a to hned dvakrát za sebou. Inscenace Voalá Stationnaučí i přihlížející s nohama pevně na zemi umění létat.“ Muzikál odehrávající se v kulisách nebe totiž pomocí vzdušné akrobacie vytváří poutavé vizuální obrazy, které dokáží člověka povznést nejkrásnějšími emocemi.

 

Další zahraniční ansámbl – Galapiat Cirque z Francie – se na Letní Letnou vrací po osmi letech. A rovnou se světovou premiérou. Tuzemské publikum jako první uvidí novinku L’âne et la carrote, tedy Osel a mrkev. „Pomocí série čísel jeden muž vypráví svůj příběh cirkusového umělce. Díky svému věrnému pomocníkovi si uvědomí, že když chce člověk změnit svět, musí začít sám u sebe,“ popisuje ředitel festivalu Jiří Turek připravované představení, jehož předpremiéru viděl ve Francii před vypuknutím pandemie. Soubor artisty Lucho Smita “Galapiati”, v překladu rošťáci či uličníci, v roce 2012 okouzlili publikum festivalu představením Risque ZérO a po osmi letech opět přiváží svou dávku hravosti, odvahy a trochu nebezpečí.

Premiéra dokumentu Provazochodkyně nad Prahou bude připomínkou nevídaného zahájení loňského ročníku, kdy na 350 metrů dlouhém laně nad řekou Vltavou prošla ve výšce 35 metrů provazochodecká umělkyně Tatiana-Mosio Bongonga. Původně organizátoři plánovali zachytit jen několik backstage momentů, ale nakonec bylo natočeno na třicet hodin materiálu a vznikl 50minutový dokument. Film bude promítán za účasti tvůrců a bude přístupný veřejnosti zdarma.

V programu letenského festivalu nebude samozřejmě chybět ani to nejlepší z české novocirkusové úrody. Losers Cirque Company předvede speciální edici jejich prvního představení The Loser(s), od kterého se odvíjela všechna další tvorba souboru. Diváci se v doprovodu beatboxu hudebníka EnDrua vydají na novocirkusovou stezku plnou akrobatických triků, známých i méně známých rytmů a typického humoru souboru. Podle vedoucího souboru Petra Horníčka půjde o retrospektivní kompilaci ze všech představení souboru až k počátkům, kdy soubor původně vznikl z nadšení akrobatické dua DaeMen.

Cirkusovou expedici za čistou radostí slibuje Cirk La Putyka. Inscenaci Kaleidoscope sestavoval uznávaný soubor během koronavirové pandemie. Výsledkem je „krasohled“, v němž se jako barevné střípky střídají šílené skoky na obřím teeterboardu, skupinové taneční choreografie, závěsná akrobacie i lety na trampolíně̌. Objeví se v něm zakládající členové souboru i zástupci nejmladší generace.

Losers Cirque Company a Cirk La Putyka navíc pro návštěvníky chystají překvapení – společnou improvizaci, která bude k vidění poprvé a naposledy právě jen na Letní Letné Light. Jedinečný zážitek o to větší, že půjde o první tvůrčí setkání těchto českých špiček nového cirkusu. Nápad se prý zrodil v polovině dubna: „Kdy jindy se mají lidé spojovat, než právě v této době?“ ptal se tehdy Rosťa Novák ml., principál  Cirku La Putyka. Umělci se poprvé ale setkají až 1. července. Spíše než představení to má být „oslava, happening, návrat ke skutečnému divadlu.“ A diváci jsou předem „varováni“, že to bude performance interaktivní a stanou se nejednou její součástí. Ponese totiž název Be Together.

Letní Letná – Galapiat Cirque (foto Erwan Keromen, zdroj Letní Letná 2020)

Tady a teď se odehrává i Stand’artní kabaret divadla VOSTO5. Divadelně-hudební improvizační večer je už tradiční součástí open air programu Letní Letné. Stejně jako Běžkařská odysea, se kterou na divadelní trať vybíhají pohotoví Bratři v tricku. Letošní ročník nebude výjimkou. Navíc je možné obě představení opět vidět zdarma. Na festivalovou tradici žonglérských dní naváže Open air žonglérská show. Zájemci o tuto dovednost se tentokrát můžou těšit na venkovní galashow.

Navzdory zeštíhlení se do programu vešla řada dalších zajímavých doprovodných akcí. I v light verzi myslí Letní Letná na děti, které bere jako plnohodnotné návštěvníky festivalu. Letos jim dokonce dopřeje místo jedné rovnou dvě scény, které denně nabídnou několik představení. Dětský program zpestří ještě cirkusové a výtvarné dílny, hry, výlety, workshopy či příměstský tábor Letní Letňák, během kterého děti nazkouší divadelní inscenaci a zahrají ji přímo v Letenských sadech.

Na Letní Letné Light najdou návštěvníci mimo jiné i interaktivní výstavu katalánských hraček pro děti, hudební scénu nabitou kapelami a DJs a k festivalovému standardu už tradičně patří také food zóna a bary. Letní Letná Light se uskuteční od 18. do 25. 8. v pražských Letenských sadech a vstupenky na jednotlivá představení jsou k již nyní k dostání na webové stránce festivalu. Více informací o akci najdete také na Facebooku nebo Instagramu.

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění. Jedná se tak o jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích. Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a probíhá celý den. Od workshopů, přes výtvarné či cirkusové dílny, až po koncerty a open air akce. Pro děti jsou připraveny i dva druhy příměstských táborů. A především hlídání během představení. Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, jednom z největších zelených parků v centru Prahy, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované. Od roku 2015 je festival držitelem značky EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat