Letní škola barokní hudby se uskuteční

Letošní Letní škola barokní hudby navzdory koronakrizi bude! Účast potvrdili i všichni zahraniční lektoři, včetně světových hvězd, kontratenoristy Andrease Scholla a cembalistky Tamar Halperin. Uzávěrka přihlášek je do 1. června 2020.
Andreas Scholl a Tamar Halperin (zdroj LŠBH)

Navzdory špatným prognózám uplynulých měsíců se organizátoři Letní školy barokní hudby v Holešově nezalekli a rozhodli se 18. ročník mezinárodního workshopu uskutečnit v původně plánovaném rozsahu. Exkluzivním lákadlem je kromě díla Johana Sebastiana Bacha také VIP host, světově proslulý kontratenorista Andreas Scholl „Věříme, že naši snahu studenti ocení a nenechají nás v tom!“ a jeho manželka, cembalistka Tamar Halperin, která na téma J. S. Bach obhájila dizertaci a získala doktorát na Juilliard School v New Yorku. Pro zájemce o studium u těchto lektorů bude otevřená „Masterclass“, do které budou vybráni na základě nahrávky jen ti nejlepší uchazeči.

Pořadatelem mezinárodního hudebního workshopu je Czech Ensemble Baroque. Na 18. ročník Letní školy barokní hudby, kterou od 7. do 16. srpna hostí zámek Holešov, jsou zváni zpěváci a instrumentalisté, kteří již mají zkušenosti s interpretací staré hudby, i noví zájemci. Workshop je jedinečnou příležitostí získat cenné teoretické i praktické zkušenosti, intenzivně pracovat pod vedením prvotřídních lektorů z celé Evropy. Vrcholem budou tradičně tři velké společné závěrečné koncerty, na nichž zazní kantáty J. S. Bacha: Wachet auf, ruft uns die Stimme (BWV 140) a Tönet, ihr Pauken! (BWV 214).

„Je možné, že koncerty budou ještě do jisté míry poznamenané přísnějšími bezpečnostními a hygienickými opatřeními vlády, ale určitě se uskuteční a určitě všechno zvládneme ke spokojenosti všech.“ Komentuje přijetí nutných opatření hlavní organizátorka Tereza Válková.

Výuka sboru na LŠBH (zdroj LŠBH)

„Letošní 18. ročník LŠBH je poctou Johannu Sebastianu Bachovi. Chce studentům a posluchačům přiblížit nejen známé dílo barokního velikána v rovině duchovní, ale ukázat, že Bach byl skutečným mistrem i v oblasti dramatického umění. Kantáta 214 je ukázkou toho, jak by to asi vypadalo, kdyby Bach napsal nějakou operu,“ popisuje zaměření letošního ročníku dirigent Roman Válek, který LŠBH v roce 2003 založil a dodnes se koná pod jeho supervizí.

Přihlášky na Letní školu barokní hudby 2020 jsou k dispozici do 1. června na webu.

Vyučují se všechny umělecké kategorie podílející se na realizaci děl (sbor, sóla, ansámbly, varhanní pozitiv, cembalo, housle, hoboj, violoncello, flétna a další). Kromě toho, že frekventanti absolvují sólové hodiny u svých lektorů, je pro ně neocenitelnou zkušeností společný nácvik díla. Pokročilejší studenti mají kromě nastudování hlavní skladby svůj vlastní studijní plán, jehož výsledky mohou spolu se svými pedagogy prezentovat na dvou studentských koncertech, a především v interpretační soutěži o výstup s orchestrem a kontrakt s Hudebním festivalem Znojmo.

Závěrečný koncert LŠBH na zámku v Holešově (zdroj LŠBH)

Komorní a kantátové koncerty 2020:
9. srpna 2020, 20:00 – Koncert lektorů, Zámek Holešov
11. srpna 2020, 20:00 – 1. studentský koncert – Duchovní, Kostel sv. Anny Holešov
12. srpna 2020, 20:00 – 2. studentský koncert – Zámecká noc, Zámek Holešov
14. srpna 2020, 19:30 – Závěrečný koncert, Zámek Holešov
15. srpna 2020, 19:00 – Závěrečný koncert, kostel Panny Marie Sněžné Kroměříž
16. srpna 2020, 15:00 – Závěrečný koncert, kostel sv. Petra a Pavla Kelč

Všechny koncerty jsou přístupné veřejnosti. Předprodej vstupenek od 1. srpna 2020 v Městském informačním centru nebo prostřednictvím SMSticket. Prodej také na místě hodinu před koncertem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat