Letní slavnosti staré hudby uzavřou Krzysztof a Anna Firlusovi a soubor NeoBarock
Již příští týden 3. září bude Zrcadlová kaple Klementina patřit virtuózním kusům pro violu da gamba a cembalo z pera polských a německých mistrů zejména 18. století, které v „galantním dialogu“ přednesou Krzysztof a Anna Firlusovi z Polska. Festival pak vyvrcholí 7. září v Císařském sále zámku Troja s renomovaným německým ansámblem NeoBarock, který nás přenese pomyslně ke dvoru královny Kristýny I. Švédské, mimořádné i rozporuplné osobnosti evropských dějin. Koncert nabídne díla známých mistrů jako jsou A. Scarlatti, J. H. Schmelzer nebo A. Corelli, ale také skladatele neznámé, ovšem pozoruhodné, jakým je například V. Albrici. Členové souboru pak 8. září povedou workshop pro hráče na barokní nástroje i širší veřejnost.
Pět předchozích úspěšných koncertů letošního ročníku festivalu, které v červenci a srpnu nabídly program vytvořený ve spolupráci s českými umělci a ansámbly, dokázalo, že stará hudba stále posluchače přitahuje. Hudbu ani v minulých staletích neumlčely epidemie a jiné strázně, o které nebylo nouze, a tak ani koronavirus neubral nic na její síle a kráse. „Jsem ráda, že se nám přes složitost doby podařilo s vynikajícími českými umělci udržet vysokou úroveň Letních slavností staré hudby a nyní v září budeme moci přivítat skvělé hosty ze sousedních zemí,“ říká zakladatelka a dramaturgyně festivalu Jana Semerádová, a dodává: „Mottem letošního ročníku je ‘NOBILITAS’ tedy urozenost, ušlechtilost. A hudba dokázala, že tyto vlastnosti v sobě nese bez ohledu na okolní podmínky.“
Galantní dialog
3. září se v Zrcadlové kapli Klementina představí hráč na violu da gamba Krzysztof Firlus a cembalistka Anna Firlus. Kromě Ch. Podbielského, M. Kamieńského a C. F. Abela zazní i hudba J. S. Bacha. Mnohé ze skladeb budou uvedeny v české premiéře, zejména pak sonáty C. F. Abela, lipského žáka velkého Bacha, které byly objeveny v poznaňské Univerzitní knihovně až velmi nedávno: vyjevují Abela jako mistra virtuózního, imaginativního, a právě galantního…
Pallas nordica
V pondělí 7. září se v Císařském sále zámku Troja rozezní hudba věnovaná švédské královně Kristýně I. Jedna z nejzajímavějších, nejvzdělanějších a nejrozporuplnějších postav evropských dějin 17. století za sebou zanechala výrazné múzické stopy. Vydáme se po nich s vynikajícím německým souborem NeoBarock, který nabídne známé mistry jako A. Scarlattiho, J. H. Schmelzera nebo A. Corelliho, ale také skladatele neznámé, ovšem pozoruhodné, jakými jsou například V. Albrici, pochovaný v Praze, který pracoval přímo pro královnu Kristýnu, nebo J. Schop z Hamburku, jehož skladby se hrály během oslav Vestfálského míru (1648), na němž se Kristýna také podílela.
Následující den po koncertě se budou členové ansámblu NeoBarock věnovat zájemcům z řad hráčů na barokní housle, violu a cembalo i řad široké veřejnosti během půldenního workshopu zaměřeného na instrumentální hudbu německého baroka.
Program:
Galantní dialog
Čtvrtek 3. září | 19.30
Zrcadlová kaple, Mariánské náměstí 5, Praha 1
Viola da gamba v královských a knížecích komnatách
Ch. Podbielski, J. S. Bach, Ch. W. Podbielski, C. F. Abel
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Anna Firlus – cembalo
Pallas nordica
Pondělí 7. září | 20.00
Zámek Troja, Císařský sál, U Trojského zámku 1, Praha 7
Hudba pro královnu Kristýnu Švédskou
J. W. Furchheim, J. Schop, C. Farina, A. Scarlatti, A. Corelli
NEOBAROCK
Maren Ries, Anna-Maria Smerd – barokní housle
Ariane Spiegel – barokní violoncello
Stanislav Gres – cembalo
Johanna Seitz – trojřadá barokní harfa
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]