Letní slavnosti staré hudby zvou ve středu na hravý Balet o kávě

Letní slavnosti staré hudby mezi 11. červencem a 6. srpnem nabízejí osm exkluzivních večerů, jimiž oslaví nejen dvě desetiletí své existence, ale také šest staletí bohaté hudební historie, s níž dlouhodobě seznamují české publikum. Nejbližším představením je Balet o kávě, postavený na tanečních suitách a kávové kantátě Johanna Sebastiana Bacha. Rozverné představení pro návštěvníky bez rozdílu věku bude uvedeno ve středu 17. července od 19.00 hod. v Divadle ABC.
Balet o kávě – Cracovia Danza, LSSH 2019 (foto Ilja van de Pavert)

V kostýmech ve stylu míšeňského porcelánu, z něhož kdysi mohl v Café Zimmermann pít i samotný Johann Sebastian Bach, se představí polský taneční soubor Cracovia Danza za doprovodu souboru Collegium Marianum pod vedením flétnistky Jany Semerádové. Pěveckých partů se ujmou Patricia Janečková a Jaromír Nosek.

Balet o kávě se řadí k tradici oblíbených baletů s fantastickými a exotickými náměty hojně uváděnými v 17. a 18. století v evropských salónech a divadlech. Choreografie je vytvořena na základě kroků a pozic barokního tance a s využitím dobových pantomimických prvků. Na programu nechybí tance typické pro aristokratické bály na panovnických či šlechtických dvorech i pro pouliční karnevalové veselí – forlana, gavota, bourrée, courente, gigue či menuet.

Preludiem k představení Balet o kávě bude přednáška s ukázkami artefaktů spjatých s kávovou kulturou. PhDr. Kateřina Ebelová, Ph.D. se bude zabývat spletitou historií putování kávy z její africké „pravlasti“ až do Evropy, kávovou kulturou od šlechtických a měšťanských salónů ke kavárnám, druhy a zpracováním kávových zrn, pražírnami či kávovinami. Vstup na přednášku, která se bude konat 17.30 hod. na Malé scéně Divadla ABC, je zdarma na základě předložení vstupenky na Balet o kávě a předchozí registrace. Více informací o programu, vstupenkách a slevách najdete na www.letnislavnosti.cz.

Dramaturgie jubilejního 20. ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby nabízí několik podob hudebních festivit napříč historickými epochami. Velkolepý závěr festivalu bude 8. srpna v Rudolfinu patřit francouzské hudbě, rovněž ve spojení s historickým tancem. Vokální sólisty Katherine Watson (Velká Británie) a Reinouda Van Mechelena (Belgie) doprovodí orchestr Collegium Marianum. Pásmo sestavené z těch nejkrásnějších árií a instrumentálních kusů Jeana-Philippa Rameaua, Jeana-Marii Leclaira nese název Večer pro krále. Festival pokračuje v programové linii připravované ve spolupráci s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles – CMBV), na níž se podílí také Francouzský institut v Praze.

Festivalové centrum na adrese GALERIE 1 ve Štěpánské 47, Praha 1 je otevřeno od 2. 7. do 6. 8. 2019 každé úterý a středu od 10.00 do 18.00, přičemž 17. 7., 31. 7. a 6. 8. je otevřeno do 17.00.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat