Letní slavnosti staré hudby zvou ve středu na hravý Balet o kávě

Letní slavnosti staré hudby mezi 11. červencem a 6. srpnem nabízejí osm exkluzivních večerů, jimiž oslaví nejen dvě desetiletí své existence, ale také šest staletí bohaté hudební historie, s níž dlouhodobě seznamují české publikum. Nejbližším představením je Balet o kávě, postavený na tanečních suitách a kávové kantátě Johanna Sebastiana Bacha. Rozverné představení pro návštěvníky bez rozdílu věku bude uvedeno ve středu 17. července od 19.00 hod. v Divadle ABC.
Balet o kávě – Cracovia Danza, LSSH 2019 (foto Ilja van de Pavert)

V kostýmech ve stylu míšeňského porcelánu, z něhož kdysi mohl v Café Zimmermann pít i samotný Johann Sebastian Bach, se představí polský taneční soubor Cracovia Danza za doprovodu souboru Collegium Marianum pod vedením flétnistky Jany Semerádové. Pěveckých partů se ujmou Patricia Janečková a Jaromír Nosek.

Balet o kávě se řadí k tradici oblíbených baletů s fantastickými a exotickými náměty hojně uváděnými v 17. a 18. století v evropských salónech a divadlech. Choreografie je vytvořena na základě kroků a pozic barokního tance a s využitím dobových pantomimických prvků. Na programu nechybí tance typické pro aristokratické bály na panovnických či šlechtických dvorech i pro pouliční karnevalové veselí – forlana, gavota, bourrée, courente, gigue či menuet.

Preludiem k představení Balet o kávě bude přednáška s ukázkami artefaktů spjatých s kávovou kulturou. PhDr. Kateřina Ebelová, Ph.D. se bude zabývat spletitou historií putování kávy z její africké „pravlasti“ až do Evropy, kávovou kulturou od šlechtických a měšťanských salónů ke kavárnám, druhy a zpracováním kávových zrn, pražírnami či kávovinami. Vstup na přednášku, která se bude konat 17.30 hod. na Malé scéně Divadla ABC, je zdarma na základě předložení vstupenky na Balet o kávě a předchozí registrace. Více informací o programu, vstupenkách a slevách najdete na www.letnislavnosti.cz.

Dramaturgie jubilejního 20. ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby nabízí několik podob hudebních festivit napříč historickými epochami. Velkolepý závěr festivalu bude 8. srpna v Rudolfinu patřit francouzské hudbě, rovněž ve spojení s historickým tancem. Vokální sólisty Katherine Watson (Velká Británie) a Reinouda Van Mechelena (Belgie) doprovodí orchestr Collegium Marianum. Pásmo sestavené z těch nejkrásnějších árií a instrumentálních kusů Jeana-Philippa Rameaua, Jeana-Marii Leclaira nese název Večer pro krále. Festival pokračuje v programové linii připravované ve spolupráci s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles – CMBV), na níž se podílí také Francouzský institut v Praze.

Festivalové centrum na adrese GALERIE 1 ve Štěpánské 47, Praha 1 je otevřeno od 2. 7. do 6. 8. 2019 každé úterý a středu od 10.00 do 18.00, přičemž 17. 7., 31. 7. a 6. 8. je otevřeno do 17.00.

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na