Léto v Českém Krumlově má již kompletní program

Půldruhá desítka koncertů a šest operních večerů. Takový bude jubilejní , dvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov mezi 15.červencem a 20.srpnem. Kompletní podrobný program zveřejnilo vedení festivalu před pár hodinami, ve středu také naplno odstartoval předprodej. Oficiální tváří letošního jubilejního festivalového ročníku přitom není nikdo jiný, než jeden ze slibovaných sólistů – španělský tenorista Plácido Domingo.


Zahajovacím večerem festivalu bude 15.7.2010 galakoncert další mezinárodní tenorové hvězdy – Mexičana Ramóna Vargase. Ohlášen je především francouzský a italský operní program, mimo jiné árie z Verdiho Macbetha, Massenetova Werthera a Gounodova Romea a Julie. Rozhlasové symfoniky bude řídit Ondrej Lenárd.


Neméně přitažlivý slibuje být i následující večer (16.7.2010), jehož protagonistou bude uznávaný lotyšský violoncellista Mischa Maisky, kterého doprovodí jeho dcera, klavíristka Lily Maisky a korejská houslistka Sang-Hee Cheong. Před Symfonický orchestr Českého rozhlasu tentokrát předstoupí nizozemský dirigent Daniel Raiskin, na programu je Beethovenův Trojkoncert C Dur a Brahmsův Dvojkoncert A Dur.

Kulaté jubileum letošního českokrumlovského festivalu chtějí jeho organizátoři připomenout i několika návraty: Připraven je recitál kytaristy Pavla Steidla (s díly Ferdinanda Sora, Napoleona Costeho, Maria Castelnuova-Tedescy a Carla Domeniconiho), společný večer ruského violoncellisty Kyrilla Rodina a korejské klavíristky Minjung Kim (program zacílený na klasicismus a romantismus), znovu přijede i německá houslistka s českými kořeny Tanja Becker-Bender (Bachovy sonáty a partity) a český houslista Ivan Ženatý společně s Talichovým komorním orchestrem (Bachův a Mendelssohnův houslový koncert). Uznávaný soubor Collegium Marianum tentokrát přiveze do Maškarního sálu nedávno premiérovaná díla Františka Jiránka pod názvem Boemo furioso. V Zámecké jízdárně představí houslista Václav Hudeček své mladé kolegy – Jana Mráčka, Josefa Špačka a Rakušanku Marii Isabel Kropfitsch, v programu věnovaném Bachovi a Vivaldimu.

Mezi dalšími interprety a soubory, které se letos v Českém Krumlově objeví, je Heroldovo kvarteto společně s violistkou Věrou Binarovou (Mozart, Sluka, Dvořák). Zcela jiného ražení pak bude večer se třemi zpěváky – ostřílenými protagonisty broadwayských divadelních scén. Christiane Noll, Robert Evan a Anne Runolfsson se představí ve večeru slavných muzikálů, nazvaném Nesmrtelná Broadway, přizván bude Kühnův smíšený sbor a Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou amerického dirigenta Randalla Craiga Fleischera. Programovým zpestřením má být i jazzový večer s trumpetistou a klavíristou Arturem Sandovalem, program v rytmu flamenca s kytaristou Carlosem Piñanou a jeho skupinou, vystoupení Tria Accordo s argentinským tangem a večer souboru Lúčnica a Mira Žbirky.


V neposlední řadě je třeba zmínit i třetí tenorovou hvězdu, která se do Českého Krumlova po loňském úspěšném galakoncertě vrací. Argentinec José Cura bude mezi 5. a 10.srpnem v roli Cania protagonistou hned několika představení Leoncavallových Komediantů před Otáčivým hledištěm. Inscenaci režijně připravuje Josef Průdek, po hudební stránce Curův krajan a stálý spolupracovník, dirigent Mario de Rose. Autory scény a kostýmů jsou Pavel Krejčí a Tomáš Kypta, druhým dirigentem je Martin Peschík. V dalších rolích se představí italský barytonista Marco Danieli a naši Gabriela Koperová, Jana Kačírková, Alexandr Beň, Aleš Voráček, Josef Moravec, Svatopluk Sem a Jiří Brückler, v jednom již určeném představení vystřídá Josého Curu WeiLong Tao.

Vyvrcholením oslav dvacetiletí českokrumlovského festivalu bude 20.8.2011 galakoncert španělské tenorové legendy Plácida Dominga. Společně s ním přijede uznávaná portorikánská sopranistka Ana Maria Martínez, na programu jsou scény z oper (Verdi, Puccini, Leoncavallo), zarzuel, operet a muzikálů, doprovod obstará Symfonický orchestr Českého rozhlasu za řízení Eugena Kohna.

www.festivalkrumlov.cz

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (3) “Léto v Českém Krumlově má již kompletní program

 1. Ne že bych nechtěl vidět takovou legendu jako je Plácido Domingo naživo (a na rozdíl od Pavarottiho v jeho posledních letech stále ještě ve výborné formě).
  Ale stačí se mrknout na předprodej:
  "Základní vstupné 900-6.900 Kč. Konečná cena může být navýšena o servisní poplatky společnosti Ticketstream na základě dohody s pořadatelem."
  Kdo dá sedm tisíc za jeden lístek, pokud bude chtít mít dobré místo? Já tedy ne. Tolik nestojí ani nejdražší vstupenka do vídeňské Staatsoper. Za tuhle cenu se podíváme ve dvou do Drážďan na operu včetně nákladů na benzín i nocleh a ještě možná zbude na večeři…
  V Krumlově se dá spíš čekat "sponzorské" publikum, které samo dokáže i sebelepší koncert svojí okázalou přítomností spíš otrávit… :-(

 2. Videt a slyset nazivo legendy je vzdy lakave a rizikove. Nikdo predem nevi, zda budou v prijatelne hlasove kondici. Musi-li ale navstevnik navic zvazovat, zda muze sam sobe oduvodnit premrstene vysoke vstupne za dobra mista (spatna a levnejsi nemaji vyznam), je to tezke rozhodovani a ja vetsinou rozhodnu nejit. V danem pripade bych 6,900 korun +++ nedal ani jako "cizinec", to vim jiste.

  Pro srovnani 1,800 korun za nejdrazsi mista na Parsifala v ND je docela bargain. Uz kdybyste tam neocenili nic jineho nez udajne neskutecny vykon Evy Urbanove v narocne roli Kundry, vyplati se kazda koruna za to utracena nebo jinak you'll get your money's worth and some.

  Alespon je z ceho vybirat. Hezky tyden vsem.

 3. Všichni pořád skuhraj, že jim chybí na klasice mladé publikum. To by mně zajímalo, kde má průměrný student sebrat zničeho nic přebytečných 8000,- na cestu ubytování a alespoň 1 koncert?? Zajímalo by mně, kde na to vezme jakýkoli průměrný člověk? V porovnání se sousedy jsme kulturní díra.

  Fantomas

Napsat komentář