Letošní Mozartovy narozeniny: Kurucová a Plachetka

Slovenská mezzosporanistka Jana Kurucová a český basbarytonista Adam Plachetka budou hosty tradičního pražského koncertu k dvoustému padesátému osmému výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta. Koncert pořádá Opera Národního divadla 27. ledna ve Stavovském divadle. Spolu s nimi vystoupí Orchestr Národního divadla pod vedením hudebního ředitele Opery Národního divadla Roberta Jindry.Kurucová začínala na operním jevišti v Mozartových operách Kouzelná flétna a La finta giardiniera. V sezoně 2005/06 byla členkou mnichovské Bavorské státní opery, v letech 2006 až 2009 působila v divadle v Heidelbergu. Od roku 2009 je sólistkou berlínské Německé opery.

Plachetka v roce 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. Nastudoval zde například role Dona Giovanniho, Figara (Figarova svatba) nebo Narda (La finta giardiniera). Od září 2010 je stálým členem souboru Vídeňské státní opery.

Hlasy operních pěvců loni v tradičním koncertu pořádaném k výročí narození Mozarta poprvé ve Stavovském divadle chyběly. Nahradil je lesní roh, na který zahrál jeden z nejlepších světových hornistů Radek Baborák.

Ve Stavovském divadle Mozart 20. ledna 1787 dirigoval svou operu Figarova svatba. Přestože ji ve Vídni diváci neocenili, pražské publikum bylo nadšené. Mozart byl tak dojatý velkým úspěchem, že se rozhodl pro Prahu složit operu Don Giovanni. Premiéru v témže roce opět dirigoval sám. Stavovské divadlo je jediným dodnes existujícím divadlem, kde Mozart působil. Další premiéra Mozartovy opery La clemenza di Tito se odehrála roku 1791 na počest korunovace císaře Leopolda II. českým králem. Opera však nedosáhla úspěchu předchozích.

Klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku a zemřel 5. prosince 1791 ve Vídni. Národní divadlo připomíná koncertem výročí jeho narození každoročně. Například předloni árie z oper rakouského skladatele, oblíbeného u posluchačů i pěvců, zazpívala sopranistka Kateřina Kněžíková, sólistka Národního divadla, a basbarytonista Plachetka.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky