Letošní nominace na Ceny Anděl v kategorii klasika

Hudební ceny Anděl vyhlašuje každoročně Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu. Letos se jedná již o dvacátý devátý ročník, a ačkoliv se jedná převážně o udílení cen v oblasti populární hudby, od roku 2019 byla zavedena nová kategorie pro klasickou hudbu.
Ceny Anděl (zdroj FB)

První kolo hlasování České hudební akademie skončilo 20. ledna 2020. „Celkově v něm pod dohledem notáře v patnácti kategoriích hlasovalo 351 akademiků,“ uvedla ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu Petra Žikovská.

Českou hudební akademii tvoří hudební odborníci z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla. Nejstarší tuzemské odborné hudební ceny se budou předávat 31. března, tentokrát budou vedle zástupců hudební branže přístupné i veřejnosti. Ceremoniál, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize, se uskuteční v pražském O2 universu. Večerem diváky provede Ewa Farna.

V kategorii Klasika byly letos nominovány tři tituly, všechny vydalo nakladatelství Supraphon: Prvním je nahrávka autorů spojených s židovským ghettem v Terezíně. Skladby skladatelů, kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech V. Ullmanna, H. Krásy, E. Schulhoffa a P. Haase natočilo Bennewitzovo kvarteto. Soubor již získal řadu domácích i zahraničních ocenění: roku 2004 bylo Bennewitzovo kvarteto vyhlášeno laureátem Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, získalo ocenění v Ósace roku 2005, Prémio Paolo Borciani v Itálii roku 2008 a v roce 2019 soubor převzal cenu Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku.

Druhým nominovaným titulem jsou Šostakovičovy smyčcové kvartety č. 2, 7 a 8 na nahrávce Pavel Haas Quartetu. Album již získalo v sobotu 18. ledna 2020 ocenění Nahrávka roku na Classic Prague Awards. Mimo to získal soubor v minulosti řadu prestižních zahraničních ocenění, mezi nimi šest Gramophone Awards, dvě BBC Music Magazine Awards, MIDEM Classical Award, Diapason d’Or de l’Année a další.

Třetím titulem je nahrávka Dvořák & Martinů: Piano Concertos s Ivem Kahánkem a Bamberskými symfoniky pod taktovkou Jakuba Hrůši. Nahrávka slaví úspěchy již od samého vydání: BBC Radio 3 Disc of the Week, BBC Music Magazine Recording of the Month, Choix de Classique HD; v poslední době pak získala nominace BBC Music Magazine Award v kategorii „Concerto“ a BBC Music Magazine Awards.

Opera PLUS svůj hlas již odevzdala.

Z ostatních kategorií získal nejvíce nominací na hudební Ceny Anděl zpěvák a skladatel Vladimír Mišík. Členové České hudební akademie ho nominovali v šesti kategoriích.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat