Letošní nominace na Ceny Anděl v kategorii klasika

Hudební ceny Anděl vyhlašuje každoročně Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu. Letos se jedná již o dvacátý devátý ročník, a ačkoliv se jedná převážně o udílení cen v oblasti populární hudby, od roku 2019 byla zavedena nová kategorie pro klasickou hudbu.
Ceny Anděl (zdroj FB)

První kolo hlasování České hudební akademie skončilo 20. ledna 2020. “Celkově v něm pod dohledem notáře v patnácti kategoriích hlasovalo 351 akademiků,” uvedla ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu Petra Žikovská.

Českou hudební akademii tvoří hudební odborníci z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla. Nejstarší tuzemské odborné hudební ceny se budou předávat 31. března, tentokrát budou vedle zástupců hudební branže přístupné i veřejnosti. Ceremoniál, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize, se uskuteční v pražském O2 universu. Večerem diváky provede Ewa Farna.

V kategorii Klasika byly letos nominovány tři tituly, všechny vydalo nakladatelství Supraphon: Prvním je nahrávka autorů spojených s židovským ghettem v Terezíně. Skladby skladatelů, kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech V. Ullmanna, H. Krásy, E. Schulhoffa a P. Haase natočilo Bennewitzovo kvarteto. Soubor již získal řadu domácích i zahraničních ocenění: roku 2004 bylo Bennewitzovo kvarteto vyhlášeno laureátem Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, získalo ocenění v Ósace roku 2005, Prémio Paolo Borciani v Itálii roku 2008 a v roce 2019 soubor převzal cenu Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku.

Druhým nominovaným titulem jsou Šostakovičovy smyčcové kvartety č. 2, 7 a 8 na nahrávce Pavel Haas Quartetu. Album již získalo v sobotu 18. ledna 2020 ocenění Nahrávka roku na Classic Prague Awards. Mimo to získal soubor v minulosti řadu prestižních zahraničních ocenění, mezi nimi šest Gramophone Awards, dvě BBC Music Magazine Awards, MIDEM Classical Award, Diapason d’Or de l’Année a další.

Třetím titulem je nahrávka Dvořák & Martinů: Piano Concertos s Ivem Kahánkem a Bamberskými symfoniky pod taktovkou Jakuba Hrůši. Nahrávka slaví úspěchy již od samého vydání: BBC Radio 3 Disc of the Week, BBC Music Magazine Recording of the Month, Choix de Classique HD; v poslední době pak získala nominace BBC Music Magazine Award v kategorii „Concerto“ a BBC Music Magazine Awards.

Opera PLUS svůj hlas již odevzdala.

Z ostatních kategorií získal nejvíce nominací na hudební Ceny Anděl zpěvák a skladatel Vladimír Mišík. Členové České hudební akademie ho nominovali v šesti kategoriích.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na