Na soutěž Pražského jara se opět sjedou mladí hudebníci z celého světa

Do Prahy se začátkem května sjede 98 mladých hudebníků z 23 zemí světa, aby se zúčastnili Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, která se letos uskuteční v oborech fagot a klarinet. Nyní jsou známy výsledky tzv. předkola, v němž renomovaní čeští hudebníci vybrali ty, kteří budou pozváni do Prahy.
Soutěž Pražského jara (zdroj PJ)

Výběr probíhal na základě zaslané videonahrávky, přičemž pro zachování anonymity komise poslouchala pouze zvukovou stopu, zatímco pracovník sekretariátu soutěže sledováním obrazu ověřoval, že nahrávka není sestříhána a interpretem je skutečně daný uchazeč. „Myslím, že jsme měli dobré uši a že soutěž bude zcela jistě velmi kvalitní. Můžeme se všichni těšit,“ zhodnotil klarinetista Vlastimil Mareš po výběrovém předkole.

Do fagotové soutěže se hlásilo 169 mladých hudebníků z 34 zemí světa, na základě výběrového předkola bude do Prahy pozváno 50 hráčů z 19 zemí. Českou republiku budou reprezentovat tři hudebníci. V oboru klarinet přihlášku zaslalo 215 talentů z 36 zemí, pozvání do Prahy nyní obdrží 48 hudebníků ze 17 zemí. Českou republiku bude zastupovat pět klarinetistů.

Tříkolová soutěž proběhne mezi 8. a 14. květnem 2020. Všechna kola jsou přístupna veřejnosti, největšímu zájmu se tradičně těší finálová kola, kde soutěžící vystoupí za doprovodu symfonického orchestru ve Dvořákově síni Rudolfina.

V oboru Fagot zasedá v soutěžní komisi Jan Hudeček, Jaroslav Kubita, Ondřej Roskovec, Ondřej Šindelář a Václav Vonášek. Účastníci měli za úkol zaslat povinnou nahrávku Sonáty pro fagot a klavír op. 168 Camilla Saint-Saënse. Počty přijatých uchazečů z jednotlivých zemí jsou následující: Česká republika (3), Čína (2), Dánsko (1), Francie (5), Izrael (1), Japonsko (3), Korejská republika (13), Maďarsko (6), Německo (4), Polsko (2), Portugalsko (2), Rumunsko (1), Rusko (1), Slovensko (1), Slovinská republika (1), Švýcarsko (1), Turecko (1), Ukrajina (1), Venezuela (1).

Oboru Klarinet zasedá komise ve složení: Igor Františák, Jana Lahodná, Jan Mach, Vlastimil Mareš a Irvin Venyš. Uchazeči posílali povinnou nahrávku Tří kusů pro klarinet sólo (2. a 3. část) Igora Stravinského a třetí větu Koncertu č. 1 f moll op. 73 Carla M. von Webera. Přihlásili se uchazeči z následujících zemí: Česká republika (5), Čína (3), Dánsko (1), Francie (2), Itálie (6), Izrael (1), Japonsko (5), Korejská republika (9), Německo (1), Polsko (4), Portugalsko (3), Rusko (2), Slovinsko (1), Spojené státy americké (1), Španělsko (1), Tchaj-wan (2) a Ukrajina (1).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat