Letošní Pražské jaro nabídne nový projekt věnovaný soudobé hudbě

Publikum nového projektu Pražského jara se bude moci seznámit s nejaktuálnějším děním na světové scéně soudobé hudby. Díla českých skladatelů uslyší v interpretaci ansámblu Klangforum Wien, který patří ke špičkám na poli soudobé hudby a přijal nabídku stát se rezidenčním souborem projektu Prague Offspring.
Andris Nelsons 2018 (foto Marco Borggreve)
Andris Nelsons (foto Marco Borggreve)

“Na Pražském jaru byla současná hudba vždy mimořádně silně zastoupená. Znovu jsme se o tom sami přesvědčili při procházení festivalového archivu, do kterého jsme se v minulých měsících detailně ponořili. Připravujeme totiž vydání knihy mapující prvních 75 let festivalu,” uvedl ředitel Pražského jara Roman Bělor.

Rezidenční skladatelkou Prague Offspring v roce 2022 bude Rakušanka Olga Neuwirthová. “Neuwirthová od našeho pozvání stačila získat dvě nejprestižnější skladatelská ocenění – loni Grawemeyer Music Award a před několika týdny Hudební cenu Ernsta von Siemense,” podotkl skladatel a člen umělecké rady festivalu Miroslav Srnka.

Ve světové premiéře zazní na Pražském jaru skladba Martina Smolky s názvem Andělské schody. “Celé dětství jsme jezdili na chatu přes městečko Mníšek – tedy malý mnich. Za ním pak vedla silnice do kopce na Malou Svatou Horu. A z ní vedla silnice, které se s odkazem na její výškový profil říkalo Andělské schody,” sdělil Smolka. “V tématu skladby slyším kvílející, smrdící embéčko a vidím silnici, kolem které stály poutače s absurdními nápisy Se Sovětským svazem na věčné časy, ale přitom jsme jeli po Andělských schodech,” dodal.

Vedle Prague Offspring bude k výrazným počinům na poli současné hudby patřit uvedení klavírního koncertu Movis skladatele Michala Rataje, který byl inspirován ambientní elektronikou. Stane se tak v podání klavíristy Ivo Kahánka za doprovodu České filharmonie pod taktovkou amerického dirigenta Davida Robertsona. “Ivo Kahánek je špičkovým sólistou světa tradičních partitur, který se pustil do hledání ve sféře hudby podstatně novější. Jako skladatele mne každé takové hledání celý život přitahuje,” sdělil Rataj. Na koncertu zazní také zřídka uváděná monumentální Symfonie č. 4 amerického skladatele Charlese Ivese.

Koncepci kombinující hudbu starých mistrů s tvorbou současných autorů přinese projekt Vize a sny. V jednom dni nabídne tři koncerty českých i zahraničních hudebníků specializujících se na historicky poučenou interpretaci staré hudby. Pražské jaro přichází také s novou ediční řadou Blue Edition s hudbou současných skladatelů a díly napsanými na objednávku festivalu.

Hudební festival Pražské jaro, který by se měl uskutečnit příští rok od 12. května do 3. června, zahájí dirigent Daniel Barenboim s West-Eastern Divan Orchestra přednesem tradiční Mé vlasti Bedřicha Smetany. Mezinárodní festival nabídne při svém 77. ročníku čtyři desítky koncertů. Rezidenčním umělcem festivalu se stane violoncellista Gautier Capuçon. Program završí koncert Vídeňských filharmoniků s dirigentem Andrisem Nelsonsem. I na něm bude mít své zastoupení současná hudba v podobě skladby Märchen-Poem od ruské skladatelky, muzikoložky a hudební publicistky Sofie Gubajduliny.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments