Letošní ročník kreativních dílen Piccoli patří improvizaci

Dílny Piccoli: nápaditý program plný hudby, zpěvu i výtvarných dílen určený dětem ve věku od 3 do 16 let. Pátý ročník bude hostit v neděli 25. října 2020 Klášter sv. Anežky České – Národní galerie Praha. Nově bude součástí dílen i dvoudenní dílna (24. a 25. října 2020) instrumentální improvizace pod vedením cimbalisty Jana Rokyty.
Dětský festival Piccoli (foto Anna Chlumská)

Collegium Marianum připravilo ve spolupráci s Národní galerií Praha sedm hravých umělecky zaměřených dílen. Společně s Vašimi ratolestmi objevíte bohaté umělecké tradice Evropy z dob středověku, renesance i baroka. Všechny dílny bude letos spojovat téma hudební improvizace, program nabídne radost ze společného muzicírování v zákoutích Anežského kláštera. Zdrojem inspirace bude lidová i jazzová hudba, podmanivý zvuk cimbálu, léčivé bylinky i bájné příšery.

Mávnutím kouzelného proutku se ocitnete v hudebním zahradnictví klášterních zahrad, rozhýbete tělo i hlas na vokální improvizační dílně propojující barokní umění a jazz nebo převychováte bájnou příšeru, co už nějaký čas v Anežském klášteře pobývá.

Na své si přijdou malí muzikanti, kteří již hrají na hudební nástroj. Pozvání přijali i mezinárodně uznávaní interpreti Jan Rokyta a Jana Semerádová, oba povedou děti k základům improvizační techniky. Obě dílny zakončí suita sestavená z balkánských a hanáckých lidových i umělých kousků, kterou zahrají muzikanti z obou dílen dohromady v kostele sv. Františka.

Piccoli je jedinečný koncept dílen propojující výtvarné a hudební umění. Společně s lektorem Národní galerie se děti sejdou u vybraného díla v expozici Anežského kláštera. Poté se společně vydají Anežským klášterem k jedinečným hudebním zážitkům v dílnách tematicky navazujících na komentované výtvarné dílo.

Program tvořivého festivalu byl sestaven týmem profesionálních hudebníků a zkušených lektorů a pedagogů pod patronací souboru staré hudby Collegium Marianum ve spolupráci s Národní galerií Praha. Jeho dramaturgie si klade za cíl přiblížit hravou formou kulturu historických období, a to zejména dětem ve věku od 3 do 16 let. Kromě mezioborového rozměru festival usiluje i o propojení generací – aktivity podporují spolupráci dětí a rodičů nebo prarodičů.

Kromě dvou ansámblových dílen jsou dílny otevřené všem dětem a rodičům bez ohledu na dřívější hudební zkušenosti. Registrovat se můžete na stránkách souboru Collegium Marianum nebo v síti GoOut od 10. září 2020.

Návštěvník je povinen dodržovat mimořádná opatření přímo související s aktuální epidemiologickou situací a postupovat dle pokynů pořadatele. Doporučujeme, aby návštěvník zvážil svoji účast, necítí-li se zcela zdráv.

Dílny pro děti 3–5 let
Všechny duše cimbálu
O barvách a síle zvuku v hravé dílně s cimbálem
Čas: 10.00–11.00
Lektor: Jaroslav Kneisl

Okolo rajského dvora
Hudebně-pohybová dílna pro nejmenší
Čas: 10.10–11.10
Lektorka: Karolína Řepová

Baroque ’n’ Folk ’n’ Jazz I
Vokální, rytmická i pohybová dílna
Čas: 11.30–12.30
Lektorka: Amálka K. Třebická

Dílny pro děti 6–8 let

Baroque ’n’ Folk ’n’ Jazz II
Vokální, rytmická i pohybová dílna
Čas: 13.30–15.00
Lektorka: Amálka K. Třebická

(O)bludiště
Pohádková hudebně-pohybová dílna
Čas: 15.00–16.30
Lektorka: Ludmila Bajerová

Instrumentální dílna pro děti 8+
Telemánnie
Instrumentální dílna plná improvizace
Čas: 10.30–13.00 a od 14.00 společné muzicírování
Lektorka: Jana Semerádová

Instrumentální dílna pro děti 11+
Od pramenů k moři
Za dva dny mistrem improvizace
Čas: 24. 10. 10.00–16.00, 25. 10. 11.20–13.20 a od 14.00 společné muzicírování
Lektor: Jan Rokyta

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments