Vítězem Concertina Praga se stal klavírista Vsevolod Zavidov

První cenu za mimořádný umělecký výkon ve Dvořákově rozhlasové mezinárodní soutěži pro mladé hudebníky Concertino Praga, kterou od letošního ročníku společně pořádají Český rozhlas a Akademie klasické hudby, získal rozhodnutím poroty čtrnáctiletý klavírista Vsevolod Zavidov z Ruska. V nedělním podvečerním klání si tak vybojoval vedle prestižního titulu také stipendium Karel Komárek Family Foundation (KKFF) v hodnotě 5 000 eur.
Vsevolod Zavidov (zdroj Concertino Praga)

Symbolický šek převzal vítěz z rukou spoluzakladatelky KKFF Štěpánky Komárkové po skončení finálového soutěžního večera, který byl součástí právě probíhajícího festivalu Dvořákova Praha. Nadace podpořila i další finalisty a to stipendii ve výši 2800 a 1700 eur pro druhého a třetího v pořadí, 500 eur pak pro vítěze divácké soutěže. Stipendium ve stejné výši je pak poskytnuto i pro držitele ceny pro nejmladšího českého účastníka 2. kola.

Finálový koncert, během kterého porota vybírala z posledních čtyř účastníků soutěže, přenášela z Dvořákovy síně pražského Rudolfina rozhlasová stanice ČRo – Vltava a záznam je možné zhlédnout na YouTube kanálu Českého rozhlasu.

Druhé místo v hlavní soutěži si vybojoval patnáctiletý český houslista Daniel Matejča, třetí místo pak Aleksandr Rublev (trumpeta, 14 let). Čestné uznání 1. stupně získal ve finálovém večeru klavírista Jan Schulmeister z České republiky.

Již dříve byla udělena čestná uznání 2. stupně, o které se podělili saxofonista Márton Bubreg z Německa, hobojista Carlo Cesaraccio z Itálie, ruská flétnistka Lukerya Mishneva a bulharský klavírista Ivaylo Vassilev.

Během slavnostního finálového koncertu moderovaného Jiřím Vejvodou však byla udělena i další ocenění. Cenu Českého rozhlasu předala Vsevolodu Davidovovi ředitelka Výroby Českého rozhlasu Kateřina Konopásková. Bonusem ocenění je možnost natočit ve studiu ČRo a následně s podporou této instituce i vydat CD. Stejný interpret získal i Cenu Nadace Bohuslava Martinů za mimořádné provedení skladeb tohoto českého skladatele v rámci soutěže. Z rukou ředitele a předsedy správní rady nadace Jiřího Hlaváče dostal i šek na 15 tisíc korun.

V rámci Concertina Praga je vyhlášena i cena nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za mimořádné provedení soutěžních skladeb tohoto autora. Cenu a šek na deset tisíc korun z rukou předsedy správní rady nadace Aleše Březiny převzal Aleksandr Rublev.

Cena publika za divácky nejoblíbenější výkon připadla Danielu Matejčovi, cena pro nejmladšího českého účastníka 2. kola pak klarinetistovi Ondřeji Tomanovi.

Držitelé cen a čestných uznání v následujících dnech vystoupí v rámci Jihočeského festivalu Concertina Praga na sérii čtyř koncertů, kterou zakončí společné vystoupení na jindřichohradeckém zámku 18. září. 

Dvanáctičlennou porotu finálového kola tvořili dirigent Jakub Hrůša, klavíristé Ivo Kahánek a Lukáš Vondráček, houslisté Václav Hudeček a Dmitry Sitkovetsky, flétnista Walter Auer, hobojista Francois Leleux, klarinetista Daniel Ottensamer, trumpetista Marek Zvolánek, harfistka Jana Boušková, ředitel České filharmonie David Mareček a hudební producent Thibaut Maillard. Předsedou poroty byl symbolicky historicky první vítěz soutěže z roku 1966 Dmitry Sitkovetsky, místopředsedou se stal Václav Hudeček, historicky první český vítěz.

Soutěž Concertino Praga pořádají společně Český rozhlas a Akademie klasické hudby s podporou Karel Komárek Family Foundation a hlavního města Prahy. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments