Liberecká opera chystá Hoffmannovy povídky

Hoffmannovy povídky od Jacquesa Offenbacha ve francouzském originále budou poslední novinkou letošní sezony operního souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Bizarní dílo plné ironického humoru v režii ředitele libereckého divadla Martina Otavy a pod taktovkou šéfdirigenta Martina Doubravského bude mít premiéru v pátek.„Osobně ctím skladatele Jacquese Offenbacha pro jeho invenci, lehkost, melodickou nápaditost, barvitou orchestraci a smysluplnou významovost a již dlouho patří mezi mé skutečně milované autory. Všechny tyto atributy jsou znásobeny právě v opeře Hoffmannovy povídky, jejichž téma rezonuje mnoha uměleckým duším a já osobně zde nacházím až vzácnou jímavost a dojetí,” uvedl Doubravský.

Offenbach svou jedinou operu nikdy nedokončil, když zemřel čtyři měsíce před její světovou premiérou v roce 1881. Hoffmannovy povídky jsou přesto podle Doubravského považovány za jeden z největších klenotů opery, k nimž se divadla často vrací. „Důvodem je především genialita díla samotného, fantazijní námět, skvělá hudba a v neposlední řadě bývá motivem taktéž fakt, že není známá žádná definitivní verze partitury, což inscenátorům nabízí mnohé varianty zpracování,” dodal šéfdirigent. Předchozí liberecká premiéra se váže k roku 1997.

Ústřední postavou opery je fantasta a umělec Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann, který hledá, nalézá a vzápětí ztrácí vysněný a velmi nejistý obraz ideální ženy. V Liberci se v jeho roli představí Mexičan Rafael Alvarez nebo Tomáš Černý. Jejich lásky ztvární Olga Jelínková, Gabriela Kopperová a Věra Poláchová.

Kostýmy pro inscenaci navrhl Aleš Valášek. „Velmi mě inspirovaly například malby Toulouse-Lautreca z kabaretního prostředí a současné varieté a burleskní vystoupení, které jsou pro oko diváka velmi atraktivní,” uvedl výtvarník.

Francouzský skladatel Offenbach je jedním z původců formy operety, předchůdce moderních hudebních komedií. Byl jedním z nejvlivnějších skladatelů populární hudby v Evropě v devatenáctém století a mnoho z jeho prací zůstává i nadále v repertoáru hudebních divadel.

Foto archiv

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na