Liberecké divadlo po letech uvede komickou operu Don Pasquale

Liberecké divadlo F. X. Šaldy připravuje premiéru komické opery Don Pasquale od Gaetana Donizettiho. V pátek ji uvede v italském originále s českými titulky. Role dirigenta se ujal Richard Hein působící v Národním divadle v Praze.

Opera z poloviny osmnáctého století se řadí mezi Donizettiho nejčastěji uváděné tituly, do repertoáru libereckého divadla se vrací po zhruba čtyřicet letech. „Don Pasquale je mistrovské dílo, vskutku komická opera, která je navíc dokonalá ve své kompozici, s bohatým orchestrem a bravurně vystřihnutými lidskými charaktery,“ uvedl vedoucí liberecké opery Martin Doubravský.

Dílo bylo zkomponováno na objednávku pařížského divadla Théatre Italien, a to za rekordně krátkou dobu. Historikové hovoří o deseti až čtrnácti dnech, ve kterých byla skica opery italským skladatelem vytvořena. V komickém příběhu se objevují charakterové tipy postav podobné formě commedie dell’arte, jež největšího rozmachu dosahovala na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Starý boháč Don Pasquale je samolibý a lakomý, jeho synovec Ernest zamilovaný, jejich společný přítel a lékař Malatesta vychytralý a mladá vdova Norina neodolatelná.

Tragikomedie opery spočívá ve faktu, že každá z postav, toužící po naplnění, chápe lásku jaksi po svém. Jeden miluje, dokud ho to nestojí peníze. Druhý miluje, dokud za lásku nemusí bojovat. Třetí miluje, dokud trvá pocit okouzlení. A čtvrtý miluje, dokud ho ten třetí škádlí svou nedostupností,“ uvedl Dominik Beneš, který se režírování opery v Liberci ujal poprvé. Příběh je podle něj okořeněný notnou dávkou ironie, napětí, romantiky, mazanosti a vášně mafiánské Itálie.

Opera Don Pasquale je založena především na pěvecko-hereckém talentu jednotlivých postav. V Liberci je obsadí nejen sólisté domácího souboru, ale také Národního divadla a dalších operních domů. Hlavní roli Dona Pasquala ztvární Pavel Vančura a Zdeněk Plech, v roli Noriny se objeví Věra Poláchová a Kateřina Kněžíková, jedna z nejvýraznějších sopranistek, kterou český operní svět nyní má. Mladého Ernesta bude představovat Tomáš Kořínek nebo Róbert Remeselník a doktora Malatesta si zahraje a zazpívá Jiří Hájek a Matěj Chadima.

Foto DFXŠ Liberec

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky