Ředitel nechce, aby Egerházi dál vedl balet Jihočeského divadla

Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek odmítá prodloužit smlouvu uměleckému šéfovi baletu Attilovi Egerházimu, i když pod jeho vedením tento mezinárodní soubor získal řadu významných ocenění. Proti úmyslu ředitele vznikla petice, kterou k pondělní osmnácté hodině podepsalo téměř dvě stě čtyřicet lidí. Průdek po dnešním jednání s organizátory petice řekl, že své rozhodnutí nezmění a Egerházi od června 2016 nemá na jihu Čech stálé angažmá. Ne, svůj názor nezměním, nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale jsem přesvědčen, že je dobré a ve prospěch Jihočeského divadla i baletu,“ uvedl Průdek. Posláním jediného profesionálního divadla v Jihočeském kraji je podle něj nabízet širší repertoár, i v baletu, a divákům zprostředkovat balet z vícero pohledů než je úzká nabídka spojená s choreografem Egerházim, který dělá výlučně moderní balet. Nabídku chce obohatit o neoklasický balet a pohybové divadlo. Dalším důvodem, proč mu Průdek neprodloužil smlouvu je to, že Egerházi prý působí organizační problémy v třísouborovém divadle.

Attila Egerházi je vynikající choreograf. Takového budete těžko hledat,“ vzkázal pod peticí Průdkovi přední český choreograf Pavel Šmok a připojil se i umělecký ředitel baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska a desítky dalších odborníků a stálých diváků Jihočeského divadla.

Egerházi nastoupil do Jihočeského divadla v roce 2009, pod jeho vedením získal soubor i jeho členové řadu ocenění, třeba sólista Zdeněk Mládek Cenu Thálie. Na repertoáru baletu jsou inscenace, na kterých se spolu s Egerházim podíleli proslulí choreografové, například Jiří Kylián.

To, že může být tak znamenitý baletní soubor právě v Jihočeském divadle pokládáme za velké štěstí a důvod k hrdosti. Pokud bude současný soubor nahrazen jiným, natož zrušen, bude zdejší kulturní prostředí o mnoho chudší. A to bude ztráta, kterou nedokážete nahradit Vy ani kdokoliv jiný,“ apelují na ředitele Průdka lidé v petici.

Třiatřicetiletý Lukáš Průdek se stal ředitelem jihočeské scény loni v říjnu. Syn režiséra Josefa Průdka a rodák z Českých Budějovic, absolvent pražské DAMU, který naposledy působil v Dejvickém divadle, vystřídal ve funkci senátora Jiřího Šestáka. Hned při svém nástupu řekl, že řadu věcí bude dělat jinak on.

Foto JD České Budějovice

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky