Liberecké divadlo představuje premiéry jubilejní sezóny

Divadlo F. X. Šaldy na příští sezonu připravilo třináct premiér. Hned na září plánuje velkolepé oslavy výročí 140. let od otevření Šaldova divadla. Triumf múz, jak se oslavy jmenují, ale odstartuje už v sobotu 6. května ve 20:30 hodin přímo před budovou Šaldova divadla.
Divadlo F. X. Šaldy (zdroj Divadlo F. X. Šaldy)
Divadlo F. X. Šaldy (zdroj Divadlo F. X. Šaldy)

V sezoně Divadla F. X. Šaldy s podtitulem Zrození se diváci mohou těšit na Triumf múz neboli oslavu dne, kdy múzy našly v Liberci svůj domov. Hlavní veselí proběhne na konci září 2023, na kdy připadá 140. výročí otevření Šaldova divadla. První slavnostní setkání ale proběhne už první sobotu v květnu, a to od 20:30 hodin před budovou Šaldova divadla, kde je pro diváky připraven speciální open air program.

Divadlo na svou jubilejní sezonu chystá hned třináct premiér – tři baletní, šest činoherních, tři nové operní a jednu obnovenou operní. Milovníci koncertů se mohou těšit na tři symfonické a jeden sborový koncert.

„Milí diváci, v této speciální sezoně jsme pro Vás připravili neméně speciální tituly, které, jak doufám, potěší oko a duši všech generací,“ láká diváky šéfka baletního souboru Marika Mikanová. Balet na příští rok chystá známou komedii z pera Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy a tragikomický romantický balet Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu. Tuto sezonu se balet představí i na jevišti Malého divadla, a to s titulem Sylf, který choreograficky i režijně zajistí sólistka Nuria Cazorla García.

Operní soubor kromě 140. sezony v roce 2024 oslaví také Rok české hudby a dvě stě let od narození Bedřicha Smetany. „Z jeho odkazu uvedeme mimo jiné operu Hubička a v rámci symfonických koncertů zazní i kompletní cyklus symfonických básní Má vlast. Jako zajímavost bychom Vám také rádi představili torzo jeho nedokončené opery Viola a kantátu Česká píseň,“ zve diváky a posluchače šéf operního souboru Karol Kevický. Kromě Smetanovy Hubičky se operní nadšenci mohou mimo jiné těšit i na oratorium Josefa Myslivečka Adam a Eva, Verdiho fantastické operní drama Nabucco anebo na obnovenou premiéru Bohémy Giacoma Pucciniho. Hned v říjnu zahájí sérii koncertů Sborový koncert pod vedením Lukáše Kozubíka, v lednu roku 2024 pak ve společném koncertu poctí Šaldovo divadlo dva vynikající sólisté: Kateřina Kněžíková a Adama Plachetka. V březnu 2024 zazní zmiňovaná Má vlast a v květnu trio Smetana, Janáček a Dvořák. O připravované sezoně a všech chystaných inscenacích se více dočtete v nejnovější brožuře předplatného na rok 2023/2024 na webových stránkách divadla.

Činohra na prknech Šaldova divadla uvede autorskou hru Radovana Lipuse a Lenky Chválové Liebeřeč, která oslaví tvůrce historické budovy ŠD a jejich múzu. Dále se zde představí vrcholné dílo divadelní klasiky Gazdina roba Gabriely Preissové nebo duchařská komedie s romantickou zápletkou Mezi nebem a zemí Pam Valentine. Malé divadlo představí nejnovější autorský divadelní thriller Tomáše Dianišky Tajemný pan Zet, McDonaghovo moderní drama o vztahu dvou osamocených lidí Kráska z Leenane a mrazivou komedii Timura Vermese Už je tady zas!. Šéfka činohry Kateřina Dušková říká: „V divadle nejste nikdy sami. Zážitek společného sdílení příběhů, které si vzájemně vyprávíme, je nenahraditelný. Náš dům je nabitý energií lidí, kteří jím prošli a zanechali v něm kousky své duše. U nás je možné jen tak být a vše ostatní nechat venku.“

Premiéry

Baletní:

 • Zkrocení zlé ženy (W. Shakespeare, D. Šostakovič), 17. a 19. listopadu 2023 ŠD
 • Cyrano z Bergeracu (E. Rostand), 8. a 10. března 2024 ŠD
 • Sylf (Nuria Cazorla García), 31. května 2024 MD

Činoherní:

 • Tajemný pan Zet (T. Dianiška), 6. října 2023 MD
 • Liebeřeč (R. Lipus, L. Chválová), 20. a 22. října 2023 ŠD
 • Gazdina roba (G. Preissová), 26. a 28. ledna 2024 ŠD
 • Kráska z Leenane (M. McDonagh), 16. února 2024 MD
 • Už je tady zas! (T. Vermes), 5. dubna 2024 MD
 • Mezi nebem a zemí (P. Valentine), 14. a 16. června 2024 ŠD

Operní:

 • Adam a Eva (J. Mysliveček), 22. a 24. září 2023 ŠD
 • Nabucco (G. Verdi), 15. a 17. prosince 2023 ŠD
 • Bohéma /obnovená premiéra/ (G. Puccini), 4. února 2024 ŠD
 • Hubička (B. Smetana), 26. a 28. dubna 2024 ŠD

 • Sborový koncert 28. října 2023
 • Symfonický koncert 20. ledna 2024
 • Symfonický koncert 16. března 2024
 • Symfonický koncert 18. května 2024

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments