Slovenská filharmonie vystoupí pod taktovkou Kaspara Zehndera

Ve čtvrtek a v pátek 11. a 12. května 2023 bude Slovenská filharmonie hostit švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera. Sólisty večerů budou první hráči Slovenské filharmonie – flétnista Cyril Šikula, hobojista Matúš Veľas, fagotista Peter Kajan a hornista Róbert Kis. Společně provedou Koncertantní symfonii Es dur, KV 297b Wolfganga Amadea Mozarta.
Kaspar Zehnder (foto Jan F. Lukas)
Kaspar Zehnder (foto Jan F. Lukas)

V úvodu večerů zazní Concerto grosso G dur, op. 6 č. 1 Georga Friedricha Händela pod taktovkou švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera. Händelovy Concerti grossi, v nichž proti sobě stojí dvě skupiny hudebníků, jsou ideálními skladbami, které poskytují prostor pro předvedení interpretačního mistrovství jednotlivých hráčů i orchestru jako celku.

Následovat bude Koncertantní symfonie Es dur, KV 297b Wolfganga Amadea Mozarta, v níž se jako sólisté představí první hráči orchestru.

V nastudování Kaspara Zehndera zazní Bartókův Koncert pro orchestr Sz. 116. V tomto díle mají všechny nástroje důležitou sólovou roli a jednotlivé party jsou virtuózně náročné. Koncert pro orchestr zkomponoval Béla Bartók během svého exilu v USA. Premiéru měl v Bostonu v roce 1944. O rok později, krátce po skončení druhé světové války, Béla Bartók v New Yorku zemřel na leukémii (26. září 1945). Skladatel byl za svého života úzce spjat s Bratislavou. Bydlel na Špitálské ulici, studoval na tamním gymnáziu a chodil na hodiny klavíru k László Erkelovi. Ve studiích pokračoval v Budapešti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments